Wyznaczanie celów

Kliknij w przycisk 🙂

Początek roku to dobry moment na wyznaczanie celów na nadchodzący rok. Wraz ze zmianą cyferki w kalendarzu przychodzi motywacja, aby zrobić coś więcej. Był przed chwilą czas na podsumowanie zeszłego roku. Pora teraz zaplanować ten, który nadszedł. Jak to zrobić aby było skutecznie i po co to zrobić? Tego właśnie dowiesz się z poniższego artykułu.

Po co wyznaczanie celów?

Jeśli zastanawiasz się nad tym czy jest sens wyznaczać cele, to jeszcze długa droga przed Tobą. Planowanie jest zawsze bardzo ważne. Ludzie gdy jadą zaledwie na kilkudniowe wakacje skrupulatnie je planują. Często z dużym wyprzedzeniem mają zaplanowaną datę i miejsce. Planują w jaki sposób tam dotrą, gdzie będą nocować, co i gdzie jeść, co zwiedzać. Wiedzą z jakich zasobów będą musieli skorzystać aby osiągnąć swój cel podróży.

Skrupulatnie planujemy kilkudniowy wyjazd, tym bardziej powinniśmy skrupulatnie zaplanować swoje życie przynajmniej na najbliższe kilka miesięcy. W przypadku wyjazdu wakacyjnego zaplanowanie go sprawi, że wyjazd się powiedzie, tak też w przypadku gdy wyznaczysz sobie cele i zaplanujesz ich realizację masz dużą szansę na powodzenie.

To dobry czasz na wyznaczanie celów.

Z początkiem roku kalendarzowego dostajemy kopa do działania. Zwiększa się poziom motywacji na zrealizowanie czegoś dobrego w życiu. Chcemy schudnąć, rzucić palenie, nauczyć się języków obcych, zrobić kurs na prawo jazdy, znaleźć lepszą pracę, zarabiać więcej, zakochać się. Przychodzą niezliczone pomysły na chęć zrobienia czegoś wartościowego w życiu. Ale najważniejsze, że dostajesz motywację do zrealizowania celu. Warto wykorzystać tego chwilowego kopa do działania. On da Ci chwilowy impet, wyznaczone cele i zaplanowany sposób ich realizacji pozwoli Ci osiągnąć to czego pragniesz.

Nie ma się co oszukiwać, ta noworoczna motywacja działa tylko przez krótki czas. Dlatego warto pospieszyć się z tym i wykorzystać sprzyjający moment. Później po prostu pozostaje sumienne realizowanie planu, który masz rozpisany. To już nie jest takie sexy jak samo wyznaczanie celów. To często mozolna i ciężka praca. Za to efekt będzie dla Ciebie zdumiewający. Samo zbliżanie się do wyznaczonego celu będzie dla Ciebie powodem do dumy. Ale będziesz to wiedzieć tylko gdy będziesz mieć dobrze rozpisany plan realizacji.

Metody wyznaczania celów

Jaki jest najlepszy sposób wyznaczania celów? Dobrze myślisz, najlepiej jak cele zapiszesz sobie. To już zostało naukowo udowodnione, że zapisane cele są w dużo większym stopniu niż cele niezapisane. Jedną z głównych przyczyn jest to, że cel niezapisany staje się mętny. Po jakimś czasie po prostu o nim zapominasz. Do tego nie posiadasz zapisanego planu na realizację celu. To się nie może udać, chyba że przypadkiem.

Wiemy zatem, że bezwzględnie cele musisz zapisać. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z popularniejszych jest obszerna lista celów. W tym przypadku możesz rozpisać 10, 20, 100, lub nawet tysiąc celów, jakie chcesz zrealizować w ciągu roku. Oczywiście przy takiej ilości będą to cele nie tylko duże, ale również bardzo małe.

Przy sporządzeniu takiej listy szybko zauważysz, że cele jakie masz wyznaczone można podzielić na różne kategorie. Rzeczywiście warto to zrobić. Z całą pewnością będą to cele zawodowe związane z zarabianie, pracą, firmą, karierą. Kolejną kategoria są cele związane z rodziną i związki. Prawdopodobnie znajdą się też cele związane ze zdrowiem i urodą. Inną kategorią jest rozwój osobisty. No i oczywiście cele związane z rozrywką. To główne kategorie na jakie można podzielić cele, mam nadzieje, że niczego nie pominąłem.

Pod każdą kategorią warto zapisać co najmniej kilka celów. Następnie dobrze się nim przyjrzyj i z każdej kategorii wybierz od jednego do trzech celów, które są dla Ciebie najważniejsze. Możesz też wszystkie cele ułożyć według hierarchii ważności. To jest po to aby nie stracić z oczy celów, które są najistotniejsze. Łatwo to zrobić robiąc to co jest prostsze, szybsze, ale mniej istotne.

Oprócz celów priorytetowych i tych mniej ważnych są też cele długoterminowe i krótkoterminowe. Celem długoterminowym będzie łączny dochód za cały rok. Na realizację potrzebujesz więcej czasu. Te cele będą często składać się z celów krótkoterminowych. Warto o tym pamiętać mając na uwadze to, że gdzieś tam na horyzoncie realizujesz swój duży cel, gdy po drodze będziesz pokonywać te mniejsze.

Wyznaczanie celu metodą SMART

Często można się spotkać właśnie z wyznaczaniem celu metodą SMART. Co to właściwie oznacza? SMART ze „staroruskiego” oznacza:

S – Szczegółowy

M – Mierzalny

A – Atrakcyjny

R – Realistyczny

T – Terminowy

Szczegółowy to znaczy cel jasno sprecyzowany. Nie może być tu miejsca na luźną interpretacje. Cel o brzmieniu „chce zarabiać więcej” nie jest celem szczegółowym. Więcej będzie oznaczać chociażby 1 grosz więcej. Cel zostanie zrealizowany, natomiast wątpię byś był z tego zadowolony. Tak więc ważne jest aby precyzyjnie, szczegółowo i jednoznacznie wyznaczyć cele, aby nie było rozczarowania.

Mierzalny oznacza, że cel musi być tak sformowany, byś bez większego trudu mógł ocenić stopień realizacji tego celu. Chcesz schudnąć, to musisz wiedzieć ile konkretnie. W ten sposób będziesz mógł śledzić stopień realizacji.

Atrakcyjny cel dla Ciebie. Musisz czuć głęboką chęć osiągnięcia tego celu. Z jednej strony jest to oczywiste, ale właśnie często w tym miejscu jest odwrotnie. Nie zrealizujesz swojego celu jeśli nie będziesz wiedział po co to zrobić. Osoba mająca kilka kilogramów nadwagi może schudnąć, albo kupić większe ubrania. Schudnie tylko wtedy gdy będzie czuła głęboką potrzebę np. bycia atrakcyjnym.

Realistyczny cel oznacza, że musi być on realny do wykonania. Jeśli chcesz zarobić w rok milion złotych, a tymczasem nie masz grosza i pracy, to zapomnij o tym. Dobrze, że cel jest ambitny, ale musi być on w Twoim zasięgu. Inaczej się tylko zniechęcisz.

Terminowy czyli cel określony w czasie. Musisz dokładnie ustalić ramy czasowe, w których cel ma zostać zrealizowany. Termin jest ważny, nawet gdy nie jesteś w stanie wszystkiego dokładnie oszacować. W przypadku, gdy zbliża się koniec terminu, nie poddawaj się, ale działaj do końca.

Poza metodą SMART jak wyznaczać cele?

Metoda, którą opisałem przed chwilą jest dobra na wyznaczenie swoich celów. Poza tym dodałbym jeszcze dwa punkty, o które warto uzupełnić tą metodę. Punkty te to pozytywny i samodzielny.

Pozytywny oznacza po prostu to aby określić cel w sposób pozytywny. Tak aby cel był wyrażony w pozytywny sposób. Określ cel w sposób co chcesz osiągnąć, a nie czego nie chcesz. Jeśli Twoim celem jest pozbycie się długów, to zamiast formy „nie chce mieć długów” lepiej będzie działać „chce spłacić długi”. To samo jest w przypadkach: „nie chce być gruby”, „nie chce palić”, „nie chce być biedny”. Zawsze określaj swój cel w pozytywnej formie.

Samodzielny cel oznacza, że z jego realizacją będziesz w stanie poradzić sobie samodzielnie. Dlatego celem nie może być wygrana w lotto, gdzie poza skreśleniem liczb nie masz na to żadnego wpływu. Realizacja celu musi zależeć wyłącznie od Ciebie.

Metoda, którą tutaj opisałem pozwoli Ci w prosty, ale skuteczny sposób wyznaczyć cele. Ważne jest to, aby trzymać się tych punktów, bo to ułatwi później pracę nad realizacją tych celów. Samo wyznaczanie celów czy to na rok, czy na kilka lat, albo nawet na kilka miesięcy jest przyjemne. Dopiero później zaczynają się schody. Realizacja najczęściej już nie jest tak sexy. Tu przychodzi czas na konsekwentną i często ciężką pracę.

W innym artykule planuje napisać co zrobić, aby skutecznie realizować cele. Wyznaczanie celów to jedno, a ich realizacja to drugie. Z tym bardzo często jest problem. Często zdarza się, że co roku wypisujemy te same cele, bo ich nie zrealizowaliśmy. Dzieje się tak dlatego, że zapał mija i dalej nie wiadomo co z tym zrobić. Dlatego napiszę w innym artykule jak skutecznie realizować cele. A jakie są Twoje cele?

Facebook Comments

Kliknij w przycisk 🙂

Podobne Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *