Systematyczne oszczędzanie pieniędzy

Kliknij proszę w przycisk 🙂

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy oszczędzanie ma sens? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, tak oszczędzanie ma sens. Bogaty staniesz się nie dzięki swoim dochodom, ale dzięki swoim oszczędnością. Regularne oszczędzanie sprawia przyjemność i jest prostsze niż myślisz. Dzięki oszczędnością staniesz się milionerem. Udowodnię Ci teraz, że to prawda.

Warto jest oszczędzać pieniądze, chociaż widać w tym stwierdzeniu wiele racji, to większość ludzi po prostu tego nie robi. Jest kilka głównych powodów, które powodują taki właśnie efekt.

 • Uważają, że nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, żeby je oszczędzać. Sądzą, że później będą więcej zarabiać, dlatego nie muszą na razie oszczędzać. Tu jest mylona kolejność zdarzeń. Zamiast mówić „gdy będę miał więcej pieniędzy zacznę oszczędzać”, to prawidłowe stwierdzenie powinno brzmieć: „jak zacznę systematycznie oszczędzać, będę miał więcej pieniędzy”. Inaczej to będzie brzmiało jak gdyby osoba z nadwagą chcąca zrzucić zbędne kilogramy twierdziła, ze zacznie stosować dietę i ćwiczenia jak tylko schudnie 10 kilogramów.

 • Wydają na bieżąco wszystkie pieniądze, przez to wydaje im się, ze oszczędzanie jest trudne, oraz wiąże się z ograniczeniem ich standardu życia. To wynika z nieumiejętności zarządzania swoimi pieniędzmi. Nie zdają sobie nawet sprawy ile i na co miesięcznie wydają pieniędzy. Prawda jest taka, że albo my będziemy kontrolować pieniądze, albo pieniądze będą kontrolować nas.

 • Myślą, że oszczędzanie jest nieopłacalne, trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie powoduje stratę wartości, zaś trzymanie pieniędzy na lokacie ledwo zabezpiecza je przed inflacją. Takie myślenie jest rezultatem braku celu w oszczędzaniu.

Oszczędność jest cnotą wszystkich bogatych ludzi. Legendarny inwestor i jeden z najbogatszych ludzi na naszej planecie Warren Buffett. Jest też dla mnie człowiekiem, na którym sam się wzoruje. Jego recepta na to by stać się bogatym brzmi: oszczędzać i inwestować, następnie oszczędzać i inwestować, i jeszcze raz oszczędzać i inwestować, i tak w kółko. Cała sztuka polega na tym, aby wydawać mniej pieniędzy niż się zarabia, a następnie mądrze je inwestować. Samo oszczędzanie nie spowoduje osiągnięcia bogactwa, lecz stanowi podstawę, bez której stanie się milionerem nie jest możliwe. Każda złotówka jest na wagę złota, gdy prawidłowo się ją zainwestuje, jej wartość w przyszłości może przejść najśmielsze oczekiwania.

Oszczędzanie jest czymś w rodzaju zapłaceniem ceny z góry za sukces. Jak spojrzeć na ludzi sukcesu często dojrzysz, że żyli oni bardzo oszczędnie zanim doszli do tego co chcieli. Czasami ich oszczędność ocierała się o skąpstwo. Patrząc na takie historie wielu ludzi powie, że to nie dla nich, bo chcą już teraz korzystać z życia. Ludzie sukcesu są gotowi zapłacić cenę z góry i robić rzeczy, których inni ludzie nie są w stanie zrobić. „Każdy chce być kimś, nikt nie chce stać się kimś”. Wszyscy chcą być bogaci, nie wszyscy są gotowi stawać się bogatymi.

Oszczędzanie w praktyce oznacza płacenie sobie samemu. Podejmując próbę oszczędzania przez cały miesiąc ograniczając swoje wydatki może okazać się nieskuteczny, bo pod koniec miesiąca okazuje się, że i tak nic nie zostało. Powinieneś więc płacić najpierw samemu sobie. Niech jakiś procent, np. 10% Twojego miesięcznego wynagrodzenia trafia na oddzielne konto. Pozostałe 90% będzie przeznaczone na całą resztę. Myślę, że nie zobaczysz różnicy w standardzie życia wydając 90% dochodów zamiast 100%. Dodatkowo proponuje założyć sobie skarbonkę, do której każdego dnia będziesz wrzucać jakieś drobne. Może to być 10zł, 5zł, 1zł, 10gr ważne jest by każdego dnia coś wrzucić. Ilość nie ma dużego znaczenia, liczy się nawyk jaki w ten sposób się wyrabia. Cały sekret polega na tym, że każdego dnia będziesz musiał zwrócić uwagę na swój cel jakim jest wolność finansowa, a tam gdzie zwrócona jest Twoja uwago, tam widać efekty.

Samo oszczędzanie nie uczyni Cię milionerem, ale da niezbędną podstawę, aby to uzyskać. Zgromadzone w ten sposób pieniądze należy wykorzystać do zarobienia kolejnych pieniędzy. Niech pieniądze zaczną na Ciebie pracować i staną się źródłem kolejnych zysków. O tym w co można inwestować i jakie daje to korzyści będę mówił kolejnym razem.


Wpisz swój email aby dostać więcej informacji

Imie: email:

Jak zdobyć lawinę czytelników na blogu?

Pobierz teraz bezpłatnie poradnik


Facebook Comments

Kliknij proszę w przycisk 🙂

You may also like...

6 komentarzy

 1. Magdalena Maria Rainko pisze:

  Bardzo ładnie, tylko te literówki…

 2. Darek pisze:

  Bardzo przydatne i trafne informacje. Tylko na przyszłość jedna podpowiedź co do użytego w tekście wyrazu “oszczędnością”. Edytor nie podkreśli czerwonym szlaczkiem ponieważ nie ma w nim błędu ortograficznego. Jednak w takiej formie i tym kontekście “Dzięki oszczędnością staniesz się milionerem” wyraz ten napisany jest z błędem. Gdyby było napisane “dzięki oszczędzaniu staniesz…” byłoby ok.

  A jeśli już koniecznie w takiej formie, to powinno być napisane “dzięki oszczędnościom”.

  tych oszczędności – tym oszczędnościom (liczba mnoga)

  tej oszczędności – tą oszczędnością (liczba pojedyncza)

  Podpowiadam nie przez złośliwość, tylko z sympatii i nie po to żeby się wymądrzać. Nie jestem żadnym nadgorliwym “polonistom” (he he – polonistą). Dostaję codziennie od Ciebie porcję maili i z niektórych także wyciągam naukę.

  Pozdrawiam
  Darek

 3. Malgorzata pisze:

  Dzięki, że podjąłeś ten temat. Bardzo cenne informacje.Najważniejsze żeby zacząć oszczędzać nawet nieduże kwoty a nawyk “zrobi swoje” a ile to daje radości, satysfakcji.

 4. Systematyczność jest niesamowicie przydatna w procesie oszczędzania. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić i zaobserwować większą ilość gotówki w portfelu czy na koncie bankowym.

  Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.pl

 5. Wojtek pisze:

  Oczywiście, że oszczędzanie nie uczyni nas milionerami, ale wydawanie wszytskiego co zarabiamy również 🙂 . Tak jak piszesz, oszczędzanie jest podstawą jeśli chodzi o budowanie bogactwa. Po pierwsze- regularne odkładanie pieniędzy buduje w Was pozytywny nawyk. Po drugie- prowadzenie budżetu, planowanie wydatków itp. uczą nas jak zarządzać majątkiem. Daje to więc ogromną wiedzę jak dbać o swoje finanse. Po trzecie zaś- posiadanie określonej sumy pieniędzy daje nam poczucie bezpieczeństwa, dzieki czemu jesteśmy bardziej otwarci na nowe pomysły, biznesy i okazje inwestycyjne i dzięki temu łatwiej jest nam osiągnąć finansowy sukces.

 1. 11 lutego 2013

  […] Zwróć uwagę, gdzie znikają Twoje pieniądze – zastanów się, czy czasem gdzieś głupio nie rozchodzą się pieniądze – może piąta kawa na mieście w danym dniu to już przesada i warto przeznaczyć te pieniądze coś innego. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
shares

Masz za mało czytelników na blogu?

Poznaj sprawdzone metody na zdobywanie lawiny czytelników na blogu

pobierz teraz

Pobierz Bezp��atnie!