Strach przed porażką

Kliknij proszę w przycisk 🙂

Czy strach przed porażką powstrzymuje Ciebie przed działaniem i realizacją celu? Lęk przed porażką dotyczy większości ludzi, którzy w efekcie żyją poniżej swoich możliwości. To z kolei prowadzi do tego, że otrzymują oni rezultat poniżej swoich oczekiwań. Mają kiepską pracę, której nienawidzą. Zarabiają mniej pieniędzy niż by tego chcieli. Nie umawiają się na randki z dziewczynami jakie ich naprawdę interesują. To wszystko, to są rezultaty. Przyczyną jest strach przed porażką, który ogarnia tak wielu ludzi. Ale czy to rzeczywiście strach przed porażką?

Strach przed porażką ma drugie dno

Pomyśl o tym tak zupełnie bez emocji, na zimno. Strach przed porażką jest często wskazywany jako przyczyna wielu niepowodzeń. Jednak czy aby na pewno to porażka jest tutaj kluczowym powodem? Wiele ludzi śpiewa pod prysznicem i nie ważne czy to im dobrze wychodzi, czy nie. Tym czasem jeśli byłaby konieczność wystąpić publicznie, chociażby przed jedną osobą i zaśpiewać tak jak pod prysznicem, to tylko niewielka część tych osób jest w stanie to zrobić. Nie boją się porażki gdy śpiewają sami dla siebie, gdy w około nikogo nie ma i nikt ich nie słucha. Zupełnie inaczej jest gdy ktoś to może zobaczyć lub usłyszeć. Takich przykładów jest znacznie więcej. Czy zatem to lęk przed porażką hamuje nas w działaniu, czy jest coś jeszcze?

Strach przed porażką, a lęk przed odrzuceniem

No i mamy głównego winowajcę. Widzisz to nie strach przed porażką odgrywa tutaj główną rolę. Bo jeżeli poniesiesz porażkę, ale nikt, zupełnie nikt o tym się nie dowie, to nie boisz się tego. Jeśli wiesz, że zupełnie nikt o Twoim błędzie się nie dowie, to nie boisz się podjąć działania. O tym właśnie jest to nagranie poniżej.

Piramida potrzeb maslowaLęk przed odrzuceniem jest bardzo głęboko w nas zakorzeniony. Ludzie z natury mają pewne potrzeby. Potrzebujemy oddycha, potrzebujemy pić i jeść, potrzebujemy spać. Potrzebujemy również akceptacji, szacunku i uznania. Są to potrzeby wyższego rzędu w piramidzie potrzeb Maslowa. Lęk przed odrzuceniem bezpośrednio się z tym wiąże. Mamy wrażenie, że jeśli poniesiemy porażkę i ktoś to zobaczy, to stracimy w jego oczach szacunek, wyjdziemy na kogoś niekompetentnego. Tego właśnie się obawiamy. Nie samego strachu przed porażką, bo to jesteśmy w stanie przeboleć. Boimy się odrzucenia w momencie gdy ktoś zobaczy naszą porażkę.

Lęk przed odrzuceniem narasta proporcjonalnie wraz z ilością osób, które mogą zobaczyć Twoją porażkę. Boisz się wystąpień publicznych? Jeśli nie, to gratuluję Ci, bo jesteś jednym z niewielu, który tego strachu nie odczuwa. Strach przed wystąpieniami publicznymi jest jednym z największych. Według badań więcej osób odczuwa strach przed wystąpieniem publicznym niż przed śmiercią. Niewiarygodne, ale właśnie tak jest. Bierze się to właśnie z tego, że ludzie boją się ponieść porażkę przed większą ilością osób, bo więcej ludzi może ich odrzucić. Widzisz więc, ze strach przed porażką ma swoje drugie dno, którym jest lęk przed odrzuceniem.Jak zdobyć lawinę czytelników na blogu?

Pobierz teraz bezpłatnie poradnik


Facebook Comments

Kliknij proszę w przycisk 🙂

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
shares

Masz za mało czytelników na blogu?

Poznaj sprawdzone metody na zdobywanie lawiny czytelników na blogu

pobierz teraz

Pobierz Bezp��atnie!