Jak się zabrać za pisanie artykułu

Kliknij proszę w przycisk 🙂

Bywa tak, że pisanie artykułu na blogu idzie jak krew z nosa. Zastanawiasz się o czym napisać. Siedzisz nad otwartym i pustym dokumentem tekstowym i czekasz na pomysł. Może nawet zwlekasz z otworzeniem edytora tekstowego, bo czekasz na przypływ weny twórczej. Z tą weną to nie takie proste. Jednak jest sposób aby i z pisaniem artykułów sobie poradzić. Ostatnio modne stało się słowo taktyka. Jak kanadyjscy panczeniści przegrali z polskimi panczenistami wyścig o brązowy medal, to zarzucili naszym, że zachowali się nie w porządku, bo odpuścili poprzedni wyścig. Owszem odpuścili, bo takie były założenia taktyczne. Taktyka jest tu słowem klucz. Możesz wypracować sobie taktykę na pisanie bloga. Dzięki temu będzie łatwiej Ci zabrać się za napisanie każdego kolejnego artykułu.

Ja mam swoją taktykę na pisanie artykułów na blogu. Jest mi to pomocne przy zorganizowaniu sobie czasu na pracę. W ten sposób mogę systematycznie publikować nową treść na blogu. Można to zauważyć, że od jakiegoś czasu publikuje systematycznie w każdy poniedziałek i piątek. Zazwyczaj późnym popołudniem, lub nawet wieczorem. Za sprawą tej taktyki łatwiej mi to wszystko zorganizować. W tym artykule pokaże Ci jak wygląda z mojej perspektywy zabranie się za napisanie artykułu. Może jakieś wskazówki przydadzą się Tobie w blogowaniu. Jeśli tak, to będzie mi miło.

Przygotowanie listy tematów

lista tematowWiesz jak to ułatwia życie, jak masz przygotowaną listę tematów na co najmniej kilka kolejnych wpisów? Bardzo to ułatwia, bo zamiast pół dnia zastanawiać się o czym tu napisać, to zaglądasz w listę i wiesz – aha jutro napisze artykuł o fioletowych sweterkach. Szkoda czasu na siedzenie i zastanawianie się nad tym, co by tu dziś napisać. Wystarczy raz na kilka tygodniu poświęcić te dwie godziny i stworzyć sobie listę tematów na przyszłe artykuły.

Przydatność listy tematów zależy od profilu bloga. Jeśli piszesz np. o aktualnościach i bieżących wydarzeniach w Twoim mieście, to trudno jest wtedy zaplanować wszystko. Chociaż i tak niektóre rzeczy można. Jednak w większości przypadków, to taka lista będzie przydatna. Nie trzeba jej się kurczowo trzymać. Ona ma służyć Tobie pomocą, sugerując temat. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy chcesz napisać akurat o czymś innym niż wcześniej zaplanowałeś na liście. Tak jest chociażby dziś z moim artykułem. Tego tematu nie miałem wypisanego na mojej liście. Chciałem dziś napisać artykuł związany z wolnością finansową. Jednak trudno było mi dziś zebrać myśli. Po weekendzie mam w głowie za dużo myśli związanych z emocjami. Przez to jestem dziś w trochę gorszej formie. Jednak temat blogowania jest mi tak bliski, że z niebywałą łatwością przychodzi mi opowiadanie o tym. Artykuły są myślami i słowami, tyle że zapisanymi i opublikowanymi.

Planer słów kluczowych

Jak już zapewne wiesz staram się optymalizować swoje artykuły pod SEO. Planer słów kluczowych, który oferuje Google jest przy tym pomocnym narzędziem. Są oczywiście inne programy, które działają podobne. Niektóre z nich są gorsze, a inne lepsze. Ciekawym i dobrym narzędziem jest np. Market Samurai. To narzędzie akurat jest płatne. Google ma to do siebie, że przeważnie udostępnia swoje narzędzia bezpłatnie. Tak naprawdę nic nie ma w życiu za darmo. Google płacimy za dostęp do ich narzędzi chociażby informacjami o sobie, swojej stronie itp.

Narzędzie takie jak planer słów kluczowych pokazuje Tobie, czy na dany tema jest zapotrzebowanie czy nie. To tak z grubsza rzecz ujmując. Działa to w ten sposób, że gdy wpiszesz jakąś frazę np. jak zarabiać na blogu, to pokazuje jaka jest średnia miesięczna liczba wyszukań. Podpowiada też jakie są inne frazy powiązane tematycznie, które też są warte uwagi. Narzędzie przydaje się aby sprawdzić jak wiele ludzi szuka konkretnego tematu. Przydaje się również, ponieważ sugeruje inne podobne tematy. No i wreszcie jest pomocne przy optymalizacji artykułu pod SEO.

Fora tematyczne

Fora tematyczne są kopalnią tematów i pomysłów na artykuł. W internecie wyszukuje sobie fora, których treść jest powiązana tematycznie z moim blogiem. Sprawdzam o co ludzie pytają, z czym mają problem. Szukam na jakie tematy są prowadzone ciekawsze dyskusje. W ten sposób wiem jakie tematy są dla ludzi bardziej atrakcyjne, chętniej czytane i komentowane. Przy wybieraniu tematów przeglądając fora, posiłkuje się też planerem słów kluczowych. Sprawdzam w ten sposób, czy rzeczywiście temat będzie dobry. Na koniec korzystam też po prostu z wyszukiwarki Google. Analizuje jakie wyniki proponowane są pod konkretną frazę kluczową.

Własne obserwacje

No i wreszcie własne obserwacje. Czyli to o czym czujesz, że chcesz napisać. Inspiracje można czerpać z różnych źródeł. Z obserwacji co się dzieje wokół Ciebie. Z tego o czym akurat jest głośno i sporo się mówi. Często jest tak, że ktoś coś skomentuje, nagra reportaż, a cała reszta powiela jego punkt widzenia. Masz swój punkt widzenia na ten konkretny temat? Świetnie, napisz o tym, w końcu to bloger jest osobą opiniotwórczą.

Przygotowanie listy tematów

Tak wiem, że tylko trzy źródła inspiracji na znalezienie tematów, na bloga wymieniłem. No i miało być tylko tyle, bo nie chciałem pisać artykułu skąd brać tematy na bloga. Ten artykuł przypominam jest na temat jak zabrać się za pisanie artykułu. Z tych trzech źródeł korzystam najczęściej i dlatego się tylko one pojawiły.

Przygotowując listę to najlepiej jest gdy się ją gdzieś zapisze. Do tego może posłużyć chociażby notes, zeszyt, czy blok do pisania. Można też zapisać w formie elektronicznej, na komputerze, w dokumencie tekstowym, albo jakieś aplikacji, która się świetnie do tego nada. To już jest kwesta wygody. Jak będzie Ci wygodnie, to możesz tworzyć listy w smartphonie, albo na flipcharcie. Ja korzystam z bloku do pisania w formacie A4, w kratkę, bo tak mi jest najwygodniej.

Można też pójść krok dalej i konkretnie zaplanować sobie publikacje artykułów. Wtedy przyda się jeszcze do tego kalendarz. Może to być zwykły kalendarz książkowy, który świetnie się sprawdza przy planowaniu. Może to być również terminarz używany w komputerze, chociażby kalendarz Google. To może się przydać jeśli chcesz zaplanować artykuły na konkretną datę.

Przygotowanie artykułu

Po przygotowaniu listy tematów wiemy o czym pisać. Jednak artykuł sam się nie napisze, samemu trzeba go przygotować. Można po prostu wziąć temat na tapetę, usiąść i zacząć pisać. Jednak ja wole przygotować artykuł w odpowiedni sposób. Mniej wtedy pominę ważnych rzeczy, które chce przekazać w publikacji. Ja podchodzę do tego w następujący sposób.

Coś do pisania

Bez tego nie można się obejść. Jak już wspominałem wcześniej, używam bloku do pisania w formacie A4, w kratkę. Bardzo lubię go używać, bo jest on dla mnie wygodny. Nie musi to być jednak blok, bo komuś innemu wygodniej będzie pracowało się np. z notesem, zeszytem w linie, czy w pięciolinię, a może taki z czystymi kartkami. Najważniejsze jest to, abyś Ty się z nim dobrze czuł, bo łatwiej będzie Ci z nim pracować.

Rozbicie tematu na drobne

Jak to mówiła moja nauczycielka w szkole podstawowej. Gdy będziesz coś pisał, to musi być początek, rozwinięcie i zakończenie. To taki prosty schemat tworzenia krótkich opowiadań w podstawówce. Z artykułami jest czasem nieco więcej zabawy. Szczególnie gdy się tworzy dłuższe artykuły, takie jakie ja lubię.

Wiem już o czym chcę napisać, bo mam ogólny temat na artykuł. Temat zapisuje na samej górze pustej kartki w bloku. Pod tym wypisuje w punktach pod-tematy, czyli takie główne rzeczy, na które można rozłożyć artykuł. Punkty te rozbijam dalej na coraz to bardziej szczegółowe elementy. Takie rozplanowanie ułatwia mi później tworzenie artykułu. Dzięki temu mam większą pewność, że nie ominę tego co chce przekazać w artykule.

Wypunktowanie tematu stosuje nie tylko przy tworzeniu artykułów. Wykorzystuje to też przy przygotowywaniu szkolenia. Zanim przygotuje prezentacje na prelekcje to temat szkolenia wypunktowuje właśnie w taki sposób. Wtedy jeszcze wcześniej tworzę sobie mapę myśli.

Przygotowanie materiałów

Bywają takie artykuły, gdzie trzeba przygotować materiały, aby pomóc sobie przy tworzeniu artykułu. Nie musisz przecież wszystkiego wiedzieć i znać wszystko na pamięć. Jak pisałem artykuł na temat wyboru autorespondera, to wcześniej wyszukałem i przygotowałem informację na temat każdego z nich. Nie musisz mieć w głowie specyfikacji technicznych. Nie sposób wszystko zapamiętać. Jest inna umiejętność ważna. Jest nią umiejętność wyszukiwania informacji. Nie chodzi tu o to, aby pisać na temat, o którym nie ma się pojęcia. Gdy tworzyłem artykuł o autoresponderach, to każdy był mi znany. Jednak takich informacji jak np. cena, limit transferu, czy dodatkowe opcje nie miałem w głowie dla każdego z nich. Dlatego przy niektórych artykułach wcześniej przyda się przygotować niezbędne informacje czy inne materiały.

Pisanie artykułu

Jak już wszystko jest gotowe, to najwyższa pora zabrać się za tworzenie właściwej treści. Po taki przygotowaniu się do niego, powinno pójść dość gładko. Żeby dobrze się pisało przyda się jakiś edytor tekstowy. Oprócz tego ważne są też warunki w jakich tworzy się artykuł.

Edytor tekstowy

Do pisania służą różne aplikacje. Od tego co oferuje Microsoft, czyli Word, do bardziej wymyślnych. Też to jest kwestia tego, w czym jest wygodniej pisać. Mi wystarczy zwykły edytor open office, który podkreśla część błędów jakie popełniam. Są też aplikacje, które emitują dźwięki przy pisaniu przypominające pisanie na maszynie do pisania. Może lubisz taki dźwięk i on Cię pozytywnie nastraja do tworzenia tekstu. Ja jednak wole w tle mieć włączoną muzykę. Nie powiem Ci jaką muzykę, bo to zależy od mojego nastroju w danej chwili. Podczas pisania tego artykułu z głośnika wydobywają się piosenki takie jak Whitney Houston – Greatest Love of All i tego typu podobne. Wracając do tematu jakiś edytor tekstowy jest przydatny, bo wygodniej się w nim tworzy treść, a później kopiuje do bloga niż od razu na blogu.

Pozbądź się rozpraszaczy

Podczas pisania najlepiej wyłączyć się całkowicie. Dobrze jest gdy nic nie rozprasza podczas pisania. Gdy przerywa się pisanie, to wypada się z tego toku. Przez to czasami można dostrzec różnice w treści, np. inny ton wyrażania swojej opinii, niż akapit wcześniej. Rozpraszacze też powodują, że pisanie idzie nam trudniej i dłużej, więc w tym momencie są nie przydatne.

Podczas pisania lepiej nie zaglądać na Facebook, czy inny portal społecznościowy. Najlepiej zapomnieć na chwilę o jego istnieniu. Ja też wyłączam program pocztowy, aby nie rozpraszały mnie przychodzące maile. Zamykam też Skype, pomimo tego, że przeważnie mam status ukryty, to jednak pojawiają się powiadomienia o aktywnościach innych osób, czy wiadomościach w grupie dyskusyjnej. Wiem, że ciężko się obyć teraz bez tego wszystkiego, ale uwierz, że lepiej się wtedy tworzy treść.

Przerwa przed publikacją

Czasem gdy już się wydaje, że temat jest wyczerpany, a artykuł jest skończony, warto zrobić sobie przerwę. Zanim opublikujesz treść zrób krótką przerwę, weź kąpiel, idź na spacer. Po prostu zrób cokolwiek, co nie jest związane z pisaniem artykułu i coś przy przy można nabrać świeżości. W takich właśnie momentach pojawiają się czasem pomysły, co można by było jeszcze przekazać w artykule. Jest też czas na to, aby zrobić korektę tekstu, aby wszystko miało ręce i nogi.

 

Jak zdobyć lawinę czytelników na blogu?

Pobierz teraz bezpłatnie poradnik


Facebook Comments

Kliknij proszę w przycisk 🙂

You may also like...

6 komentarzy

 1. irekfolter pisze:

  dzięki Marcin za tak skondensowaną dawkę wiedzy na temat pisania artykułu 🙂

 2. Mi na szczęście pisanie artykułów nie sprawia trudu, a wręcz przeciwnie, ostatnio co raz chętniej publikuję. Artykuł nie mniej jednak cenny, tak samo jak blog. Od dzisiaj będę stałym bywalcem.

 3. Jolanta pisze:

  Ja dopiero zaczynam swoja przygodę z blogiem, ale te informacje i Twoim sposób pisania jest bardzo dobry , super się czyta wpisy 🙂

  • Marcin Gurtowski pisze:

   Tym bardziej mnie to cieszy, że dobrze się czyta moje artykuły 🙂
   Rozpoczynam cykl artykułów, które pomogą w wypromowaniu bloga. Łącznie będzie 18 artykułów, w których krok po kroku będę pokazywał jak wypromować bloga. Będzie to rozszerzenie tego artykułu /jak-wypromowac-bloga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
shares

Masz za mało czytelników na blogu?

Poznaj sprawdzone metody na zdobywanie lawiny czytelników na blogu

pobierz teraz

Pobierz Bezp��atnie!