Gdy już wyznaczysz sobie jakiś cel, wtedy przychodzi czas na ciężką pracę. Wiele się mówi o tym, aby być systematycznym, aby mieć motywację. To jednak może nie wystarczyć. Samodyscyplina jest właśnie tym elementem, który łączy wyznaczenie celów, z jego osiągnięciem. Często droga do celu jest żmudna, długa, nudna i trudna. Wystarczy chwila, mały bodziec i schodzi się z tej drogi.

Samodyscyplina jest umiejętnością, która pomaga zrobić coś na co nie mamy w danej chwili ochoty. Jednak wykonanie tego jest dla nas korzystne. Słowo to wywodzi się z dyscypliny. Dyscyplina kojarzy mi się z wojskiem. Żołnierz ma za zadanie wypełniać rozkazy i przestrzegać regulaminu. Tylko dzięki dyscyplinie wojsko może być silne i służy do obrony kraju. Dyscyplina nie tylko występuje w wojsku. Dzięki jej stosowaniu możliwe jest osiąganie zamierzonych wyników. Dzięki dyscyplinie zawodnicy w drożynie sportowej wstają rano na poranny trening, aby być w najlepszej formie na najbliższy mecz.

Samodyscyplina to umiejętność wyznaczenia samemu sobie zadań i realizowania ich. Ta umiejętność odróżnia ludzi sukcesu od ludzi przeciętnych. Między sukcesem, a wyznaczonym celem jest przestrzeń. Często bardzo duża przestrzeń. Sukces jak już sama nazwa wskazuje jest czymś fantastycznym. Sukces jest czymś czym można się pochwalić. Nawet inni ludzie czasami utożsamiają się z sukcesem innych osób. Zobacz jak to jest w sporcie. Gdy nasz skoczek narciarski zdobywa olimpijskie złoto, to inni mówią „zdobyliśmy złoto”, „my zdobyliśmy złoto”. Gdy reprezentacja polski wygra z Niemcami mecz w piłce nożnej, to mówimy „my wygraliśmy z tymi Niemcami”. Co prawda reprezentacja polski jeszcze nigdy nie wygrała z drużyną niemiecką, ale to szczegół. W każdym bądź razie sam moment osiągnięcia celu, osiągnięcia sukcesu jest momentem fantastycznym.

Jest też moment, w którym wyznacza się cel. Wszyscy wyznaczamy sobie cele. Chociaż to czasem życie wyznacza za nas cele, gdy np. za cel mamy iść do pracy aby zarobić na spłatę kredytu hipotecznego i tak przez najbliższe 30 lat. Ale i w takich wypadkach i tak najpierw było wyznaczenie sobie celu. Celem było mieszkanie. To wymarzone mieszkanie, własny kont. To był bardzo emocjonujący moment, wręcz podniecający „będę miał własne mieszkanie”. Wyznaczanie celu jest właśnie miłym przeżyciem. Wyznaczanie celu jest momentem podniosłym, wręcz uroczystym. Za każdym razem takie emocje temu towarzyszą. Czy to sportowcowi, który wyznacza sobie za cel, że wystąpi kiedyś na olimpiadzie i zdobędzie złoto. Również duże emocje towarzyszą przy wyznaczaniu celu, gdy celem będzie np. stworzenie biznesu generującego milion zł zysku rocznie. Wzniosłe chwile przeżywa się, gdy wyznacza się za cel zdobycie Mont Everest. Ale również takie powszechne cele budzą pozytywne emocje. Właśnie gdy planuje się zakup mieszkania, założenie rodziny, czy kupienie nowego telewizora.

Te dwa momenty są pozytywne. Towarzyszą im pozytywne emocje, często bardzo silne pozytywne emocje. Niestety przeważnie tylko w tych dwóch momentach jest tak fajnie. Ta przestrzeń pomiędzy nie jest już tak fajna. Często jest to ciężka praca. Niekiedy to właśnie od samodyscypliny zależy, czy jesteśmy w stanie dosięgnąć tego drugiego momentu osiągnięcia sukcesu. Co prawda ze spłatą kredytu hipotecznego pomoże nam bank. Ta instytucja będzie trzymała dyscyplinę, abyś nie spóźnił się ze spłatą raty kredytowej. Jak tylko będziesz się z jakąś spóźniał będą dzwonić do Ciebie. Jednak w tych innych przypadkach samemu trzeba zadbać o to aby cały czas iść na przód wyznaczoną drogą. Sportowiec musi każdego dnia poddawać się ciężkiemu treningowi. Musi pilnować odpowiedniej diety dla siebie. Musi też podporządkować cały swój styl życia. Za kilka lat osiągnie w końcu odpowiedni poziom. Jednak muszą minąć długie lata. Często nawet 10, albo i więcej lat, aby sportowiec osiągnął swój cel. to jest właśnie cena sukcesu. Podobnie jest w innych przypadkach.

Gdy chcesz schudnąć potrzeba Ci jest samodyscyplina. Potrzebujesz jej aby trzymać się wyznaczonej diety. Masz ochotę zjeść wieczorem pizze popijając colą, jednak wiesz, że to nie będzie dobre dla Twojej wagi. Zamiast tego zjadasz posiłek proteinowy, chociaż masz ochotę na coś innego. To właśnie dzięki samodyscyplinie jesteś w stanie zapłacić taką cenę aby osiągnąć sukces.

ciezka pracaJeśli Twoim celem jest doprowadzenie własnego biznesu, aby przynosił określone zyski i był stabilny, to też trzeba przebrnąć długą i mozolną drogę. Czasami nawet potrzeba kilka lat aby osiągnąć ten cel. W tym czasie każdego dnia trzeba wykonać wiele pracy. Często jest tak, że każdego dnia robi się to samo, jest to monotonne. Najchętniej by się zrobiło coś innego, chociażby wyszłoby się na piwo, bo zwyczajnie nie ma się ochoty. Jednak dzięki samodyscyplinie zakasujesz rękawy i dalej wykonujesz swoją pracę. Przygotowujesz kolejną prezentację, tworzysz następną kampanię reklamową itp.

Droga pomiędzy wyznaczeniem celu, a jego osiągnięciem jest często bardzo długa, trudna i monotonna. Czasami pojawiają się na niej przeszkody. Dochodzenie do tego celu nie jest już takie przyjemne jak jego osiągnięcie, czy wyznaczenie sobie jego. Co prawda po drodze mogą pojawić się jakieś rezultaty, które są przyjemne i dają motywacje. To są chwile, gdy np. po jakimś czasie Twoja firma staje się rentowna, gdy po miesiącu waga wskazuje 7 kg mniej, gdy poprawiłeś czas biegu o 20 sekund, albo przebiegłeś o 2 kilometry więcej. To są te małe sukcesy, które po drodze czasami się pojawiają. Jednak większość tej drogi nie jest już taka przyjemna. Tylko dzięki samodyscyplinie jesteś w stanie się na niej utrzymać i wykonać kolejne kroki do realizacji swoich marzeń.

Teraz pojawia się pytanie jak utrzymać samodyscyplinę? Powiem w ten sposób, samodyscyplina idzie w parze z motywacją. Musisz wiedzieć po co to wszystko robisz. Cały czas musisz mieć przed oczami rezultat do którego dążysz. Nie chodzi o to by mieć przed oczami sam cel bo to za mało. Milion złotych na koncie może okazać się niewystarczającym bodźcem. Samo 20 kilogramów wagi mniej również może okazać się nie wystarczające. Cel chcesz osiągnąć z jakiegoś powodu. Może chcesz mieć widok za oknem wychodzący na jezioro, albo na Manhattan w Nowym Jorku. Może chcesz schudnąć, bo chcesz się podobać innym ludziom gdy założysz obcisłe jeansy przylegające do ciała. Zawsze jest jakaś przyczyna, jest to powód dla którego chcesz osiągnąć ten cel. właśnie ten powód musisz mieć przed oczami, abyś cały czas wiedział po co to wszystko robisz. Musisz przy tym pamiętać, że tylko robiąc to jesteś w stanie osiągnąć to czego chcesz.

Wpisz swój email aby dostać więcej informacji

Imie: email:


Podobne Artykuły