Samodyscyplina, czy stać Cię na nią?

Kliknij proszę w przycisk 🙂

Można śmiało powiedzieć, że jest wiele czynników sukcesu, a wśród nich jest samodyscyplina. Na temat czynników sukcesu powstało wiele książek. Między innymi Prawa Sukcesu Według Napoleona Hilla. Zasady Potęgi Osobistej”. Nie mniej jednak właśnie samodyscyplina jest kluczowa do tego aby odnieść sukces.

Z całą pewnością samodyscyplina jest ważnym elementem jeśli prowadzisz swój biznes. Gdy nie masz szefa nad głową, w wcześniej pracowałeś całe życie na etacie, to czasami trudno się zmotywować. Samodyscyplina jest również ważna, gdy chcesz osiągnąć konkretny rezultat. Powiedzmy, że planujesz sobie jakiś cel. Towarzyszy temu ekscytacja, ale tylko na początku. Później zaczynają się schody, rutynowa ciężka praca. Tylko dzięki samodyscyplinie jesteś w stanie osiągnąć ten cel. Więc jeśli masz przed sobą postawiony cel, jakieś wyzwanie, podjąłeś decyzję, to ten artykuł pomoże Ci w realizacji Twojego zadana.

W skrócie wyjaśnię czym jest samodyscyplina. Zobaczysz też czym to grozi jeśli zabraknie w Tobie tej umiejętności. Jak wiele tracisz, jeżeli zlekceważysz to. No i wreszcie zobaczysz też na przykładach jaki pozytywny wpływ na życie prywatne i zawodowe będzie miała dla Ciebie samodyscyplina.

Bez samodyscypliny daleko nie zajedziesz

Zacznijmy od tego czym jest według Ciebie samodyscyplina? Powiesz, że jest to systematyczne działanie w określonym kierunki. To prawda, ale czy to wszystko? Samodyscyplina to cechy charakteru takie jak: pewność siebie i konsekwencja. Owszem, to też jest prawda, ale to nie wszystko. Jest to ustalanie celu i konsekwentne dążenie do jego zrealizowania go. Niezależnie od wszelkich trudności wewnętrznych i zewnętrznych oraz nastroju.

Inaczej mówiąc jest to robienie czegoś, czego innym się nie chce. Robienie czegoś, czego Tobie się nie chce, ale wiesz, że musisz to zrobić, bo jest to cena sukcesu. Więc samodyscyplina jest ceną jaką płaci się z góry za odniesienie sukcesu. Jesteś gotowy zapłacić tę cenę?

Początkowy entuzjazm i zapał

Gdy ustalasz sobie jakiś cel, lub podejmujesz wyzwanie, to często towarzyszy temu entuzjazm. Samo ustalanie celu jest czymś bardzo wzniosłym. Daje to oczywiście dużo entuzjazmu i zapału. Chcesz zacząć jak najwcześniej, najlepiej od razu i chcesz osiągnąć rezultat jak najszybciej.

Cele, czy wyzwania mogą być różne. Chcesz stworzyć związek z ładną i mądrą dziewczyną, chcesz zrzucić 15 kilogramów. Chcesz wyrzeźbić ciało, aby być muskularnym facetem. Chcesz nauczyć się języka obcego. Chcesz zdobyć złoto na olimpiadzie w biegu na 100m. Chcesz stworzyć i rozwijać swój biznes internetowy. Chcesz napisać książkę. Chcesz na następny event zabrać ze sobą 50 osób… Można tak w nieskończoność wymieniać.

Każdy na każdym etapie życia ma jakieś cele. Większość tych celów po prostu nie jest realizowana. Na początku podpalasz się, nie możesz usiedzieć w miejscu, bo chcesz działać aby osiągnąć rezultat jak najszybciej. Nawet może towarzyszyć temu gorące pragnienie. Już widzisz siebie gdy osiągasz swój cel. jesteś na najlepszej drodze do osiągnięcia sukcesu. Czy aby na pewno?

Kurz opada, a płonień wygasa

No i się pojawia jak grom z jasnego nieba spada i dopada Cię, czy tego chcesz czy nie. Nie chcesz, to oczywiste, bo pragniesz osiągnąć swój cel. Nie masz jednak wyjścia, bo to zawsze Cię dopadnie i przyjdzie Ci się z tym zmierzyć. Jak nie będziesz przygotowany to przegrasz. Jesteś przygotowany, to masz szansę, ale i tak będzie trudno. Ale masz szansę!

Prawda jest taka, że za każdym sukcesem, większym czy mniejszym stoi jakaś konkretna praca. Władasz biegle językiem obcym. Nauczyłeś się go bo poświęciłeś temu odpowiednią ilość czasu i wykonałeś odpowiednia ilość lekcji. Napisałeś książkę, ale zanim ona powstała przez dziesiątki, czy setki godzin siedziałeś przed komputerem tworząc treść. Schudłaś 15 kilogramów, ale przez 3 miesiące pilnowałaś swojej diety i wykonywałaś codziennie trening cardio. Stworzyłeś internetowy biznes, z którego zarabiasz systematycznie pieniądze. Żeby to zrobić poświęciłeś wiele miesięcy na ciężką pracę nawet po kilkanaście godzin dziennie. Sportowiec zdobywa złoto na olimpiadzie. To jest rezultat wielu lat przygotowań. Codziennych treningów i codziennej diety. Tak przez kilka lat.

Jak widzisz osiągnięcie celu wymaga wiele pracy, wiele wysiłku i przede wszystkim bardzo wiele samodyscypliny. Inni zobaczą jedynie rezultat. Zobaczą, że masz wyrzeźbioną sylwetkę, ale nie widzieli potu na Twojej skroni na każdym treningu, kilka razy w tygodniu. Zobaczą, że osiągasz sukces w biznesie, ale nie wiedzą, że zapierniczałeś na to przez wiele miesięcy. Mało tego, niektórzy powiedzą, że Tobie to się udało. Tutaj nic się nie udało. Nic nie jest dziełem przypadku. Wszystko to jest rezultatem konsekwentnej pracy i samodyscypliny. Jednak o to jest bardzo trudno.

Najczęściej krótko po wyznaczeniu sobie celu po prostu odpuszczasz. Emocje opadają, entuzjazm z Ciebie uchodzi. Pojawia się natomiast ciężka praca. To już nie jest takie sexy. Nie chce Ci się cholernie tego robić. W Twojej głowie pojawia się milion pomysłów, co być wolał porobić zamiast tego. W pewnym momencie po prostu coś w Tobie pęka. Jeszcze nie pękło do końca, bo stwierdzasz, że po prostu dziś odpuścisz, bo nie jesteś w nastroju, ale jutro kontynuujesz. Jednak okazuje się, że ta skaza się powiększa. Twój plan zawiódł. Czujesz, że odpuściłeś i tracisz sens celowości tej pracy. To się po prostu pogłębia. Takie rzeczy pojawiają się najczęściej i z tym też można sobie poradzić, ale musisz być na to przygotowany i musisz mieć gotowe rozwiązanie.

Czy jesteś gotów zapłacić cenę z góry?

Czyli czy będziesz w stanie robić coś czego nie będzie Ci się chciało? Nie chodzi tutaj o przeczekanie i działanie tylko wtedy gdy masz nastrój. Wyobrażasz sobie sportowca co ma walczyć o złoty medal, który by chodził na trening tylko wtedy gdy będzie miał nastrój? On nigdy nawet nie zakwalifikuje się aby mieć możliwość walczyć o złoty medal.

Aby wygrać musisz działać na maksa. Musisz dawać z siebie wszystko. Tutaj nie ma miejsca ani czasu na kompromis. Jeżeli podejmiesz decyzje to musisz działać. Oczywiście działać wytrwale i konsekwentnie. Nawet gdy będzie ciężko, gdy pojawią się przeszkody, lub gdy po prostu nie będzie Ci się chciało. Musisz działać konsekwentnie, a do tego potrzebujesz samodyscypliny. Jak długo trzeba działać w taki sposób? Aż do efektów!

Myślisz, że potrzebujesz motywacji do działania, albo motywacji do pracy? Szukasz sposobu jak się motywować. Ale to nie działa, bo działać nie może. Zazwyczaj motywacja przychodzi z zewnątrz. Przeczytasz książkę, pojedziesz na szkolenie, ale to działa tylko na krótką chwilę. Samodyscyplina wychodzi z wewnątrz. Ona pochodzi od Ciebie. To jest znacznie skuteczniejsze. Jeżeli jesteś w stanie odpowiednio mocno na siebie oddziaływać to jesteś w stanie wygrać i osiągnąć rezultat, który sobie założyłeś.

Podjąłeś decyzję? Świetnie! Musisz mieć świadomość, że aby osiągnąć efekt mnóstwo pracy przed Tobą. Musisz też być przygotowany na to, że będzie ciężko i z całą pewnością wiele razy nie będzie Ci się chciało. Osiągniesz sukces tylko wtedy gdy będziesz działać pomimo tego. Ludzi osiągających sukces odróżnia to, że działają wtedy kiedy innym się nie chce. Czy to znaczy, że im się chce? Nie im też się nie chce, ale działają, bo są w stanie zapłacić cenę sukcesu z góry. Na tym polega samodyscyplina. A Ty jesteś gotów zapłacić cenę z góry?

Facebook Comments

Kliknij proszę w przycisk 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
shares

Chcesz zacząć zarabiać w domu przez internet?

Poznaj 5 prostych kroków do zarabiania w domu przez internet.

pobierz teraz

Pobierz Bezpłatnie!