Samodyscyplina w 7 krokach
by Marcin Gurtowski | 18:04

Kliknij w przycisk 🙂

To jak ważnym elementem jest samodyscyplina pisałem w poprzednim artykule. Osobiście uważam, że gdy zabraknie tego czynnika niemożliwe jest odniesienie sukcesu. A nawet jeśli, to będzie bardziej przypadek, a nie wypadkowa konsekwentnie realizowanego planu.

W tym artykule pokarzę 7 kroków, którymi można posługiwać się, aby wypracować nawyk samodyscypliny. Sam z nich korzystam i doskonale wiem jak są skuteczne. Warto wdrożyć wszystkie te 7 kroków w swoim życiu. W ten sposób łatwiej Ci będzie wykonać nawet najtrudniejsze zadania. Osiągnięcie ambitnego celu, lub wyzwania będzie możliwe, jeśli tylko zastosujesz się do tych wskazówek.

1. Rozrysuj swój cel

Masz zaplanowane swoje cele? Świetnie. Jeszcze lepiej jeśli masz je zapisane. To jest ważny krok. Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, to działasz po omacku. Jeśli jednak masz zaplanowany cel, to doskonale wiesz jaki efekt chcesz uzyskać. Może to być zrzucenie 15 kg wagi, albo wyrzeźbienie sylwetki. Może to być rozwinięcie biznesu, lub pozyskanie 20 osób do współpracy w MLM. Ważne jest to, że musisz wiedzieć jaki efekt chcesz uzyskać. Bez tego cała reszta nie ma znaczenia. Jeśli nie masz swojego celu, wyzwania, to nie czytaj dalej… Szkoda Twojego czasu. Wróć tutaj jak będziesz gotów. Chętnie poleciłbym Ci książkę, która jest na temat stricte wyznaczania celów. Zamiast tego polecam Tobie książkę Milionerzy Z Wyboru – Brian Tracy.

Czytasz dalej więc ufam, że masz wyznaczony cel. Czas zatem go sobie rozrysować. Weź w dłoń kartkę i długopis. Napisz jakich zasobów będziesz potrzebować do realizacji swojego wyzwania. W przypadku rozwinięcia biznesu internetowego potrzebujesz np. narzędzi takich jak strona internetowa, autoresponder itp. Jeśli chcesz wykorzystać do realizacji zadania materiały multimedialne potrzebujesz także kamery, mikrofonu, statywu, oświetlenia, oprogramowania itp. Zapisz wszystko czego potrzebujesz. Następnie w drugiej części napisz co już masz.

Czas na rozplanowanie działania. Musisz jak najprecyzyjniej rozrysować realizację celu. Jeśli chcesz w marketingu sieciowym wygenerować obrót 20 tyś zł, to musisz zaplanować jak to zrobić. Możesz zaprosić do współpracy 20 osób. Następnie pokażesz im i pomożesz zrobić tysiąc złotych obrotu. Czyli pomożesz im zarobić dodatkowe 100 lub 200 złotych. To jest gotowy plan. Wiesz, że potrzeba Ci 20 osób, którym pomagasz zarobić dodatkowe pieniądze. Teraz zaplanuj jak pozyskasz te 20 osób. Zaprosisz znajomych na prezentację. Zrobisz wydarzenie na Facebooku. Wyślesz ludzi na prezentację online. Zbudujesz dotarcie przez internet tworząc bloga i budując listę mailingową. Następnie zaplanuj jak pomożesz tym osobą, które podejmą z Tobą współpracę. Bardzo ważne jest to, aby ten proces był jak najprecyzyjniej rozrysowany. Abyś miał gotowy plan do realizacji na każdy dzień. Wstajesz rano i wiesz co masz zrobić. Dziś muszę wykonać tyle i tyle telefonów. Dziś muszę napisać artykuł zebrać nowe osoby na listę mailingową. Dzięki temu będziesz wiedzieć doskonale jakie działanie przybliża Cię do realizacji celu.

2. Podziel się swoim planem

Nie uwierzysz jakie to skuteczne dopóki samemu tego nie spróbujesz. Wiesz już jaki rezultat chcesz osiągnąć. Masz też rozrysowany w szczegółach plan na zrealizowanie zadania. Teraz czas na to aby podzielić się ze światem swoim planem. Jeśli nie z całym światem to chociaż z osobami bliskimi. Jak prowadzisz bloga to napisz artykuł na ten temat. Ja tak zrobiłem niedawno gdy napisałem artykuł Nowy Początek, w którym opisałem swój plan na bloga.

To pomaga, bo to jest publiczna deklaracja. Wówczas bardziej mobilizujesz się, bo nie chcesz zwyczajnie dać plamy. Jeśli podzielisz się z innymi swoimi planami, ale ich nie zrealizujesz, bo nie będzie Ci się chciało to się skompromitujesz. Masz to w świadomości i to Ciebie będzie motywować, aby wykonywać założony plan. Spróbuj, a przekonasz się, że warto było to zrobić.

3. Zaplanuj dzień

Zawsze planuj sobie kolejny dzień. Jeśli masz w punktach rozpisane zadania do wykonania to jest łatwiej i istnieje większe prawdopodobieństwo, że zrealizujesz te zadania. To jest jak pójście do sklepu z listą zakupów lub bez. Jeśli idziesz bez listy, to w sklepie spędzasz dużo więcej czasu niż potrzeba. Kupujesz rzeczy, których nie potrzebujesz. No i zapominasz kupić to po co przyszedłeś. Czyż nie jest tak? No właśnie! Za to jak idziesz z listą zakupów, to przechodzisz od działu do działu wrzucając do kosza to co masz na liście. Zakupy idą Ci sprawnie i szybko. Nie kupujesz zbędnych rzeczy, bo Twoja uwaga jest skupiona na liście i nie rozprasza Cię wszystko wokół. Zawsze kupisz to po co przyszedłeś, no chyba, ze akurat nie było tego w sklepie.

Dokładnie tak samo jest gdy nie planujesz dnia, lub gdy go planujesz. Jeśli nie planujesz, to wszystko wokół rozprasza Twoją uwagę. Ty tracisz czas i pieniądze. Realizacja zadania idzie Ci dłużej. Często nie wykonujesz wszystkiego co było do zrobienia. Jesteś mało efektywny w działaniu. Natomiast jak masz skonstruowaną listę zadań, to realizacja ich jest dużo łatwiejsza. Ty jesteś efektywniejszy w swoim działaniu.

Taką listę możesz wykonać w zwykłym notesie, lub zeszycie. Może też do tego służyć kalendarz. Są również wszelkiego typu aplikację na telefon lub komputer, w których można tworzyć listę zadań. Nie ważne jest co wybierzesz, ważne jest aby to robić. Najlepiej wieczorem planować zadania na następny dzień.

4. Pamiętaj o planie awaryjnym

Plan awaryjny, czyli plan B najważniejszych działań. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zdarza się, że z jakiś przyczyn nie uda Ci się zrealizować wszystkich zadań dziennych. Coś ważnego może nagle wyskoczyć i zabraknie czasu. Pojawia się jakieś trudności i nie zdołasz tego zrobić. Musisz mieć tego świadomość.

Problem w tym, że gdy masz wyznaczone ważne działanie na kolejne dni i gdy raz nie zrealizujesz tego działania, to Twoja motywacja spada. Tracisz celowość wykonywania tego działania. Odpuścisz raz, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że odpuścisz już wszystko. Aby tego uniknąć zawsze mniej przygotowany pan awaryjny na taką okoliczność. Przynajmniej dla tych najważniejszych działań. Plan awaryjny czyli taki, który wymaga niewiele czasu i łatwo go wykonać. Przykładowo miałeś dziś poprowadzić prezentację, ale nie jesteś w stanie. Zamiast tego wyślij wiadomość do zaproszonych osób. Poinformuj o zmianie terminu. Napisz też coś wartościowego, fragment tego co masz przygotowane na prezentację.

5. Wykorzystaj nawyki

Z całą pewnością masz wyrobione własne nawyki. Ja piję zawszę rano kawę. Budzę się i niedługo potem piję pierwszą kawę. Jednocześnie mogę robić coś innego. Mogę oglądać serial, czytać gazetę, przeglądać Facebooka. Mogę też wykonywać jedno z zadań, które mam do zrealizowania.

Połącz swój wyrobiony nawyk ze swoim zadaniem dziennym. W ten sposób bardzo szybko wyrobisz w sobie nawyk wykonywania zadania. To jest bardzo skuteczne. Pomyśl jakie masz dzienne nawyki i co możesz realizować przy okazji.

6. Raportuj dzień

Na koniec każdego dnia, lub na początku kolejnego zdaj raport samemu przed sobą. Świadomość tego, że musisz rozliczyć się ze swoich zadań zmobilizuje Cię do działania. To zadziała nawet jeśli tylko samemu przed sobą zdajesz taki raport. Proponuje też przy tym zadać sobie pytanie, czy jesteś zadowolony ze swojej pracy i czy zapłaciłbyś sobie za ten dzień?

7. Zapisuj postępy

Raz na jakiś czas kontroluj swoje wyniki. Zapisuj postępy swojej pracy. Zobacz jaki postęp zrobiłeś w porównaniu z poprzednim okresem. Zobacz o ile dalej już jesteś. Pomyśl nad czym warto więcej popracować i co poprawić.

To ważne abyś był świadomy tego, że robisz postępy. Mogą one być niewielkie, ale zawsze są. Jeśli tego nie zapisujesz, to nawet nie wiesz, że posuwasz się do przodu. Przez to możesz stracić wiarę i zapał do działania myśląc, że to co robisz nie daje żadnych efektów. To nie prawda, bo jeśli pracujesz każdego dnia, to posuwasz się zawsze do przodu. Zapisuj swoje postępy i raz w miesiącu zrób sobie analizę tego wszystkiego. Wyznacz konkretny dzień np. rób to zawsze na początku miesiąca.

Nie trać z oczu celu

Poznałeś właśnie 7 kroków, dzięki którym wyrobisz w sobie umiejętność samodyscypliny. Jeśli wykonasz wszystko po kolei to będzie Tobie łatwiej zrealizować cel. Ważne jest to aby nie tracić z oczu tego rezultatu jaki chcesz osiągnąć. Zapewniam Cię, że po drodze wpadną Ci inne pomysły do głowy, które będziesz chciał zrealizować. Niestety będą one negatywnie wpływać na Twój główny cel. Jeśli co chwilę będziesz zabierać się za coś innego, to nigdy nie zrealizujesz swojego dzieła. Przykro mi, ale tak już jest.

Dlatego bądź zawsze czujny. Mniej pełną koncentrację. Wykonaj te 7 kroków i nie kończ, aż nie osiągniesz efektu. Napisz czy łatwiej jest zrealizować plan korzystając z 7 wymienionych kroków? Czy lepiej bez nich?

Facebook Comments

Kliknij w przycisk 🙂

Podobne Artykuły

Comments

No comments yet...

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Przeczytaj poprzedni wpis:
samodyscyplina
Samodyscyplina, czy stać Cię na nią?

Można śmiało powiedzieć, że jest wiele czynników sukcesu, a wśród nich jest samodyscyplina. Na temat czynników sukcesu powstało wiele książek....

Zamknij