prosty ebook w trzech krokach
by Marcin Gurtowski | 09:27

Kliknij w przycisk 🙂

Budowanie listy mailingowej będzie odbywać się znacznie szybciej, jeśli czymś zachęcisz do zapisu. Taką zachętą mogą być ebook, video, szkolenie, subskrybcja bloga, narzędzie, szablony, raporty itp. Opiszę teraz jak w kilku prostych krokach stworzyć zachętę do zapisu. To nie jest skomplikowane, wystarczy że od jakiegoś czasu prowadzisz własnego bloga.

Krok pierwszy do stworzenia prostego ebooka

Sposób jaki Ci tutaj opiszę opiera się na stworzonych już prędzej artykułach. Po pierwsze wejdź na swojego bloga i sprawdź jakie artykuły mogłyby się nadać na stworzenie z nich czegoś w rodzaju ebooka.

Mogą to być artykuły, które były bardziej popularne. Wpisy, które odnotowały więcej wyświetleń niż zwykle. Zwróć też uwagę na takie artykuły, które wywołały większą interakcję, zdobyły większą ilość komentarzy. Bardzo dobrze nadają się też artykuły poradnikowe. Jeśli masz całą serię artykułów w podobnym temacie, to jeszcze lepiej.

Zobacz jak ja to zrobiłem. Wybrałem artykuły związane z blogowaniem. Na swoim blogu mam ich dosyć sporo. Wszystkie je posegregowałem, tak aby była dobra kolejność. W ten sposób będzie to miało lepszą spójność ze sobą. Ostatnio też zrobiłem podobnie z artykułami dotyczącymi rozwoju osobistego, a właściwie motywacji. Również wybrałem kilka takich artykułów w tym temacie ze swojego bloga. Jednak późniejsze wykonanie jest trochę inne, o czym Ci za chwilę opowiem.

Krok drugi do stworzenia prostego ebooka

Jak już masz przygotowane takie artykuły to możemy przejść do kolejnego kroku. Wystarczy, że skopiujesz treść ze swoich artykułów i wkleisz ją do edytora tekstowego. W tym przypadku może to być edytor tekstowy z pakietu Office lub coś podobnego jak Open Office lub Libre Office.

Wklejoną treść trzeba trochę poprawić. Najrozsądniej by było redagować tak aby dopasować na potrzeby ebooka. To dlatego, że jednak używa się nieco innej formy przy pisaniu pojedynczego artykułu, a innej podczas tworzenia książki. Głównie chodzi o to aby nie było takich zdań jak: „Napisz w komentarzu”, „ W tym artykule” itp. Jeśli jednak nie chcesz tego robić, wystarczy, że np. we wstępie poinformujesz czytelników, że niniejsza publikacja jest zbiorem artykułów z bloga złożona w jedną całość.

W takich edytorach tekstowych można ebooka trochę upiększyć. Warto dodać stopkę, ponumerować strony, dodać okładkę, wstawić spis treści itp. Takie elementy nie są bardzo skomplikowane, wystarczy trochę pogrzebać i pobawić się w edytorze tekstowym. No może poza okładką. Stworzysz ją w programie graficznym. Jeśli nie masz takich zdolności to możesz poprosić, lub zlecić to komuś kto się na tym zna. Lub też skorzystaj z edytora graficznego Canva. W tym miejscu możesz stworzyć nie tylko okładkę, ale nawet całą publikację. Ja tak zrobiłem z jednym ebookiem. Było z tym nieco więcej zabawy, ale efekt jaki można uzyskać jest świetny. Dobrze sprawdza się to w krótszych publikacjach.

Krok trzeci do stworzenia prostego ebooka

 

Jeśli masz już całość wklejoną i stworzoną w odpowiedni sposób to już prawie gotowe. Upewnij się, że całość wygląda dokładnie tak jak tego chcesz. Masz zrobione odpowiednie odstępy pomiędzy akapitami i działami. Możesz każdy dział rozpocząć od nowej karty. Mówiąc dział mam tu na myśli osobny artykuł.

Teraz już tylko pozostało Ci zapisać tą treść do pliku PDF. W niektórych edytorach nie można zapisać do tego pliku, ale za to możesz eksportować treść jako PDF. W zasadzie na to samo wychodzi. Treść zapisz też w normalnej formie. Dzięki temu w razie czego gdy trzeba będzie coś poprawić, dodać, nanieść zmiany, to zrobisz to szybko i bezboleśnie.

Pokażę Tobie teraz moje dwa ebooki, które wykonałem właśnie w tych trzech krokach. Jeden jest stworzony za pomocą edytora z pakietu Office. Drugi zrobiłem w kilkanaście minut za pomocą Canva.

Od Zera Do Blogera

Motywacja W Kilku Krokach

Odgarniesz który jest zrobiony w edytorze tekstowym, a który w Canva?

Facebook Comments

Kliknij w przycisk 🙂

Podobne Artykuły

Comments

No comments yet...

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Przeczytaj poprzedni wpis:
dobry pomysł
Zaoszczędziłem czas i zwiększyłem zyski

Zasiądź teraz wygodnie i czytaj uważnie. Opowiem Ci historię jak to jedna decyzja, którą odkładałem ciągle na później całkowicie odmieniła...

Zamknij