Prokrastynacja

Często mamy do czynienia ze zjawiskiem odkładania wszystkiego na później. Okazuje się, że takie zjawisko ma nawet swoje określenie – prokrastynacja. Problem z prokrastynacją jest bardzo częsty, świadczy o tym chociażby ilość wyszukań tego słowa w Google. Ale i bez tego narzędzia można dostrzec sytuację u ludzi z problemem zwlekania i odkładania nawet ważnych spraw na ostatnią chwilę. Być może i Ty też tego doświadczasz. Poza tym prokrastynacja też ma różny stopień oddziaływania na człowieka. W niektórych sytuacjach jesteśmy w stanie zmobilizować się do działania. W innych sytuacjach potrzebujemy jakiegoś bodźca zewnętrznego, często wtedy przeglądamy książki z rozwoju osobistego, lub wybieramy się na szkolenie, aby w ten sposób sobie z tym poradzić. Są i takie przypadki, kiedy prokrastynacja przyjmuje ostrą formę. Wtedy oprócz intensywnej pracy z coachem od rozwoju osobistego potrzebne są metody farmakologiczne.

Za tym stoi prokrastynacja

Mówi się, że robienie czegoś na ostatnią chwilę to cecha narodowa polaków. Faktem jest, że rozliczenia roczne dokonujemy w ostatnie dni, a najwięcej osób przychodzi ostatniego możliwego dnia. Tworzą się wtedy gigantyczne kolejki, urzędnicy pracują do późnych godzin i jest pełna mobilizacja w urzędach. Podobna rzecz ma miejsce nie tylko z rozliczeniami rocznymi, podobnie jest np. z płaceniem rachunków, robieniem zakupów np. na święta. Studenci odkładają przygotowania do sesji na ostatnią chwilę, lub zabierają się do napisania pracy dyplomowej na krótko przed terminem oddania. Takie sytuacje można mnożyć i chodź mówi się, że jest to cecha narodowa polaków, to nie do końca jest to prawda. Za tymi wszystkimi zjawiskami stoi prokrastynacja. Objawia się ona w naszym życiu codziennym nieustannie.

Prokrastynacja źródłem stresu

Słyszałem kiedyś, że działanie pod presją czasu jest motywujące. Do pewnego stopnia jestem skłonny się z tym zgodzić. Jeśli mamy nóż na gardle, jesteśmy przyparci do ściany i pali się nam grunt pod nogami, to takie momenty wpływają na nas tak, że bierzemy się ostro do roboty. Tu już nie chodzi o samą presję czasu. Gdy byłem w sytuacji pod ścianą, brakowało mi pieniędzy, to nie miałem wyjścia musiałem wyjść i zacząć sprzedawać aby zarabiać. Presja czasu jest też bodźcem, który sprawia, że rusza się swoje cztery litery z miejsca i w końcu zaczyna się robić to co już dawno powinno być zrobione. Tylko pod tym względem jestem w stanie się zgodzić, że działanie pod presją czasu działa na nas motywująco. Motywacje do działania dają nam dwa zjawiska. Pierwszym jest możliwość osiągnięcia korzyści. Drugim czynnikiem jest strach np. przed utratą czegoś. Drugie zjawisko działa silniej na człowieka. W taki sposób też działa motywacja wywołana presją czasu, bo gdy nie wyrobisz się w czasie, będziesz mieć nieprzyjemności ze skarbówką, albo stracisz robotę, czy pięć lat studiów pójdą na marne. Niestety prokrastynacja oraz jej następstwa powodują negatywne skutki.

ProkrastynacjaGdy prokrastynacja bierze górę i jesteś zmuszony działać pod presją czasu wywołuje to u Ciebie nie mały stres. Sytuacja, w której się wtedy znajdujesz, czyli bardzo mało czasu na wykonanie zadania, oraz wizja konsekwencji w przypadku gdy nie zdążysz wpływa bardzo stresująco. Stres jest niezdrowy, powoduje różne choroby, np. wrzody na żołądku. Tak naprawdę stres demoluje cały organizm. Zestresowane osoby są bardziej podatne na szereg infekcji, a nawet na raka. Wyobrażasz to sobie? Stres może Ciebie zabić. Więc czy prokrastynacja jest tego warta, ja mam co do tego jedno określenie- nie jest tego warta. Mniej na uwadze konsekwencje prokrastynacji. Już pomijając fakt wpływu stresu na urodę, bo np. wypadają albo siwieją włosy. Chociaż pewnie dla niektórych właśnie takie argumenty bardziej przemówią niż zagrożenie śmiertelną chorobą. Bo gdyby rak był kartą przetargową, to koncerny nikotynowe już dawno by zbankrutowały.

Prokrastynacja powoduje błędy

Cała rzecz wygląda następująco. Gdy odwlekasz coś ważnego na ostatnią chwilę, to w konsekwencji gonią Cię terminy. Bierzesz się ostro do działania, bo nie ma innego wyjścia, czujesz ten nóż na gardle. Masz mało czasu na wykonanie zadania, więc oprócz stresu towarzyszy Tobie pośpiech. Znasz zapewne powiedzenie „gdzie się człowiek spieszy, tam się diabeł cieszy”. No właśnie, a to powiedzenie nie wzięło się znikąd, tylko z doświadczeń innych pokoleń. Gdy się spieszysz, to jesteś mniej dokładny, mniej precyzyjny. Pośpiech powoduje, że nic Ci nie wychodzi, pojawiają się błędy. Już wcześniej mógł towarzyszyć Ci stres spowodowany małą ilością czasu na wykonanie ważnego zadania. Gdy po drodze zaczną pojawiać się dodatkowe problemy, jakieś błędy, to stres zostanie spotęgowany. Nie ma czasu na poprawki, czy naprawienie błędów i stresujesz się jeszcze bardziej. Dodam jeszcze, że stres nie jest optymalnym stanem w jakim znajduje się człowiek, aby w pełni racjonalnie myśleć i podejmować decyzje. Więc stres może powodować większą ilość błędów. Większa ilość błędów i upływający czas powoduje większy stres. Tak to właśnie wygląda w praktyce. Wszystkiemu winna jest prokrastynacja.

Prokrastynacja dotyka większości ludzi. Wszyscy mamy mniejszą lub większą skłonność do odkładania czegoś na później. Na szczęście wszyscy też mamy możliwość aby w większym lub mniejszym stopniu nad tym zapanować. Prokrastynacja nie jest wyrokiem, nie oznacza, że jeśli Ciebie to spotkało, to już tak będzie zawsze, że będziesz odkładać wszystko na później. Są możliwości, aby sobie z tym wszystkim poradzić. O metodach na zwalczenie prokrastynacji napiszę w osobnym artykule, bo materiału będzie dość dużo. Oczywiście należy też dojść do podstaw, czyli do zalążka. W innym artykule odpowiem skąd bierze się prokrastynacja. Dzięki temu łatwiej będzie zmierzyć się z tym zjawiskiem. Mam nadzieje, że nie odkładałeś przeczytanie tego artykułu na później. Czekaj na kolejne, które będą rozwinięciem tematu. 

Wpisz swój email aby dostać więcej informacji

Imie: email:

Podobne Artykuły

Bookmark the permalink.

6 Comments

 1. No cóż,niewiele osób ma swoją wewnętrzną motywację i dyscyplinę aby pewne rzeczy robić planowo,nie na ostatnia chwilę.Oczywiście praktycznie każdy może taką umiejętność wypracować ale wiąże sie to z pracą nad sobą.A praca nad sobą to jak ktoś mądry kiedyś powiedział „To najtrudniejsza praca w życiu która nigdy sie nie kończy”.Pozdrawiam.

  • Walka z samym sobą jest najtrudniejszą walką w życiu każdego z nas. Są sposoby na walkę z prokrastynacją. Wiele na ten temat materiałów przygotowałem, które udostępniłem w nagraniach video, w moim kanale na YouTube.

 2. Właśnie ten stres spowodowany tym, że coś odkładamy na ostatnią chwilę daje niezłego kopa. Wtedy to właśnie dowiadujemy się, że całe zadanie do wykonania można było zrobić zdecydowanie wcześniej i szybciej, a nie w ostatniej chwili.

  Niestety jest mnóstwo osób, które w ten sposób działają. Sam kiedyś tak robiłem i było to zazwyczaj w szkole średniej. Na szczęście w wyniku edukacji, czytając inne blogi jak np. twój dowiedziałem się, że lepiej jest zaplanować i wykonać zadanie jako pierwsze, najważniejsze :)

  • W szkole średniej to ja w ogóle inne zasady wyznawałem :)
   Sprawy zostawione na ostatnią chwilę dają niezłego kopa, bo jest się przypartym do muru. Jednak nie jest to przyjemne, zwłaszcza, gdy coś nie idzie po myśli.

 3. Odwlekanie na później to jedna z największych przeszkód w osiągnięciu czegokolwiek. Co prawda daje stres i po jakimś czasie zabierzemy się do OSTREGO działania, jednak łatwo jest przegiąć i w ten sposób skumuluje się tyle zadań, że nie damy rady ich ogarnąć. A przez to poniesiemy porażkę.
  Zwalczenie prokrastynacji wymaga dyscypliny, a ją dobrze rozwijać poprzez wyrabianie odpowiednich nawyków.

  • Oprócz tego są też emocje jakie towarzyszą przy działaniu. Przy zwlekaniu zwykle są one negatywne. Jednak gdy zdobędziesz odpowiednie nawyki, to realizacja zadań przychodzi gładko i daje przyjemność. Są to techniki, które pomagają zwalczyć prokrastynację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>