Praca dodatkowa – jak zwiększyć dochody?

Kliknij proszę w przycisk 🙂

Na inteligencje finansową składa się kilka czynników. Jednym z nich jest zwiększenie własnych dochodów. W tym miejscu wiele osób wolnych finansowo jest co do tego zgodnych. Chociażby Bodo Schäfer, który w swojej książce „Droga do Wolności Finansowej” poświęcił jeden podrozdział tematowi jak zwiększyć swoje zarobki. Ja też nie mam co do tego wątpliwości, że to jest ważne. Można mieć fantastyczne pomysły na biznes, lub dostrzegać świetne możliwości inwestycyjne. Na nic jednak to się zda jeśli nie posiadamy wystarczających pieniędzy i nie potrafimy ich wygenerować.

Kilka miesięcy temu rozmawiałem z moim przyjacielem. Prowadził on wówczas swój biznes. Zadał on mi wtedy pytanie: „Marcin, a co z ludźmi, którzy nie zarabiają wiele, a wszystko co zarobią to wydają na bieżąco, na życie. W jaki sposób oni mają stworzyć coś swojego, albo zainwestować, jeśli nie mają na to teraz pieniędzy?” Tym pytaniem trafił w samo sedno. Wiesz ile ludzi jest w takiej sytuacji? Ludzi w takiej sytuacji jest od groma. Zarabiają marne grosze na etacie. Często najniższe krajowe, lub są na tak zwanych umowach śmieciowych. Często mają rodziny i są po uszy w kredytach. Kredyt hipoteczny na mieszkanie, kredyt na samochód i często jeszcze jakieś chwilówki, aby związać koniec z końcem. Wiele jest takich ludzi, którzy nie mają wolnych środków finansowych. Ledwo wystarcza od wypłaty do wypłaty, a czasem nawet nie… Taka sytuacja jest oczywiście rezultatem, więc musi być też tego przyczyna. Ale nie o tym będzie traktował ten artykuł.

W swojej działalności pokazuje jakie są możliwości inwestycji w grunty rolne. To jest fantastyczna sprawa, bo dzięki temu można budować swój kapitał. Korzysta się tu z dwóch czynników. Po pierwsze jest to stopa zwrotu jaką osiąga taka inwestycja. Jest nieporównywalnie większa z tym co oferują nam lokaty w bankach, czy nawet fundusze inwestycyjne. Drugim czynnikiem jest korzystanie z dźwigni finansowej, przez co stopa zwrotu jest niemalże nieograniczona. Co najważniejsze inwestor nie musi posiadać ogromnej ilości gotówki aby zacząć inwestować. Wystarczy kilkaset złotych miesięcznie aby tworzyć swój kapitał i korzystać z takich możliwości.

Dostaje jednak wiele wiadomości od ludzi, którzy opisują swoją sytuacje finansową. Np. jakiś mężczyzna napisał, że jest rencistą, dostaje 800zł renty i nic mu nie zostaje. Lub inny mail od kobiety, która ma rodzinę z dwójką dzieci. Cały ich budżet wynosi 1500zł dochodu na całą rodzinę. Dzięki pomocy rodzinie wystarcza im na przeżycie. Takich sytuacji można wyliczać w nieskończoność. Widzę to, bo co jakiś czas dostaje podobnego maila.

Ten artykuł jest odpowiedzią właśnie na taką sytuację. Jest odpowiedzią na to jak wykonać ten pierwszy krok do wolności finansowej. Jeśli nie do wolności finansowej, to chociaż do polepszenia swojej sytuacji finansowej i stworzenia lepszych warunków, dania sobie szansy. Potrzeby są różne, jedni chcą być wolni finansowo, a inni po prostu chcą mieć kilkaset złotych miesięcznie więcej w portfelu. Dla jednych jak i dla drugich zwiększenie zarobków jest przydatne, może nawet niezbędne aby osiągnąć swój cel. Jak spojrzę na sprawę z własnej perspektywy, to nie mam wątpliwości, że zwiększenie zarobków jest niezbędne aby móc dalej tworzyć swoją wolność finansową.

Zwiększenie dochodów może wyglądać różnie. Inaczej będzie to wyglądało dla osób, które nigdzie nie pracują, inaczej dla pracujących na etacie, inaczej dla osób samo zatrudnionych, a jeszcze inaczej dla ludzi posiadających biznes. W każdym etapie można zwiększać swoje dochody. W tym przypadku skupie się na zwiększaniu dochodów dla osób pracujących na etacie lub też nie pracujących. Będzie tu mowa konkretnie o tak zwanej pracy dodatkowej.

Praca dodatkowa

Nie ma co uważać pracy dodatkowej jako czegoś wstydliwego. To jest sposób na zwiększenie swoich zarobków. To jest najważniejsze, bo dzięki temu wiele osób jest w stanie stworzyć sobie lepsze możliwości. Mam wujka, który odkąd pamiętam wyróżniał się na tle reszty rodziny. Był zamożniejszy, prowadził swój biznes związany z budowlanką. Jednak nie zawsze tak było. Kiedyś pracował zwyczajnie na etacie, miał żonę i dwójkę dzieci. Żyli bardzo skromnie, bo nie mieli wielu pieniędzy. W czwórkę mieszkali w jednym pokoju, w kamienicy na Limanowskiego w Łodzi. Wujek podjął się pracy dodatkowej aby zdobyć pieniądze na narzędzia potrzebne mu do rozpoczęcia działalności w zakresie prac remontowo-budowlanych. Jego pracą dodatkową było kontrolowanie biletów w komunikacji miejskiej. Pierwszą kielnie kupił dzięki temu, że był kanarem, bo w ten sposób zwiększył swoje zarobki.

Dlatego uważam, że nie ma co się wstydzić podjęcia się jakiejś pracy dodatkowej. Nie ma co się uważać za zbyt szlachetnie urodzonego, by się tego podejmować i przez to klepać biedę. Ja sam wielokrotnie wykonywałem jakąś dodatkową pracę, aby zwiększyć swoje miesięczne zarobki. Kilka przykładów, które podam, będą właśnie wyniesione z mojego doświadczenia.

Nie mam czasu ani siły na dodatkowe zajęcie

Dodatkowa praca wiąże się z przeznaczeniem na to dodatkowego czasu i energii. Tu nie ma wyjście, jest coś za coś. Jeśli uważasz, że absolutnie nie masz już na nic więcej czasu, to może warto zwrócić uwagę na zarządzanie czasem. Lepsze zorganizowanie, ustalenie priorytetów, zasada Pareto i wiele innych, to są elementy, które mogą pomóc w wygospodarowaniu sobie czasu.

Jeśli jednak wracasz do domu po 8 godzinach pracy i już nic Ci się nie chce. Może i czas by się znalazł, bo w końcu znajdujesz go na oglądanie telewizji i inne zabijacze czasu. Ale jednak nie masz ochoty robić coś więcej, jesteś zmęczony i masz to gdzieś. To już jest temat związany ze strefą komfortu. Jest jak jest, nie jest idealnie, ale przeżyć się da, więc po co coś zmieniać. To tak jak w tej anegdocie, która jest powtarzana na wielu szkoleniach z motywacji i realizacji celów.

Na ławeczce siedzi baca, a obok niego siedzi jego pies i wyje

 • Baco, czemu ten wasz pies tak wyje?

 • No, bo siedzi na gwoździu.

 • To nie może z tego gwoździa zejść?

 • No pewno ze moze, ale jo myśla ze ten gwóźdź mu jesce tak bardzo nie przeskadza.

Jak poczujesz palącą potrzebę zmiany, czy osiągnięcia swojego celu, to nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu. Nie ma sytuacji bez wyjścia. Łatwiej to rozwiązanie znaleźć gdy się je szuka i jest się zdeterminowanym, aby je odnaleźć.

W jaki sposób mam się rozliczyć

Na koniec zanim jeszcze przejdę do omawiania konkretnych przykładów wspomnę o podatkach. Być może będzie Ciebie to interesowało w jaki sposób rozliczyć się z dodatkowych zarobków. Ja nie jestem specjalistą od podatków. Wiem tylko tyle, że zgodnie z prawem podatki trzeba płacić, a z dochodów należy się rozliczać. Jednak w jaki sposób najlepiej się rozliczyć, tego Ci nie powiem. Lepiej by było jakby w tej kwestii wypowiedział się specjalista w tym temacie. W niektórych przykładach nie będzie z tym problemu, bo najczęściej podpisuje się umowę np. zlecenie. W innych przypadkach, jeśli będziesz chciał się tego dowiedzieć, będziesz musiał zapytać kompetentną osobę.

Przejdźmy do przykładów pracy dodatkowej, dzięki której można zwiększyć swoje dochody. Będzie to niecałe czterdzieści przykładów. Do każdego postaram się dodać krótki komentarz. Niektóre będą wymagały nabytych umiejętności, inne będą absolutnie dla każdego. Część będzie skierowana głównie dla kobiet, część głównie dla mężczyzn, ale zazwyczaj będzie to kierowane dla obu grup.

Pisanie artykułów

copywritingJest to zajęcie dla osób, które mają łatwość pisania treści. Artykuły mogą być tworzone na blogi. Są osoby, które wykorzystują bloga w swoim biznesie, np. prowadzą sklep internetowy. Jednak z jakiegoś powodu nie chcą pisać artykułów. Być może brakuje im na to czasu, albo po prostu nie mają weny do pisania. Takie osoby często szukają kogoś, kto zajmie się uzupełnianiem treścią ich bloga, albo strony firmowej. Artykuły tez można pisać dla portali internetowych, lub dla magazynów drukowanych. Takich zleceń można szukać w internecie, np. na stronie www.zlecenia.przez.net, lub podobnych. Ewentualnie można bezpośrednio zgłosić się do redakcji magazynu i zapytać o taką możliwość.

Pisanie transkrypcji

Pisanie transkrypcji jest o tyle prostsze, że nie trzeba tworzyć artykułów. Nie jest tu wymagana znajomość tematu. Pisanie transkrypcji polega na przepisywaniu treści, która została nagrana w wersji audio lub video. Stawki za transkrypcji wynoszą kilka złotych za każdy 1000 znaków. Tysiąc znaków to tak naprawdę niewiele, bo pewnie z jednego średniej długości podcastu wyjdzie przynajmniej kilkanaście tysięcy znaków. W podobnych miejscach można szukać zleceń jak w poprzednim przypadku. Dodatkowo warto rozejrzeć się jacy blogerzy publikują video, lub podcasty na swoim blogu. Można do nich napisać z taką propozycją. Ja co jakiś czas publikuje video, a oprócz tego mam w planach nagrywać podcasty. Będę potrzebował osoby do spisywania transkrypcji. W tym temacie podejmę współpracę z Justyną, która do mnie napisała maila. Już wstępnie ustaliliśmy co i jak. Tak więc z tego miejsca pozdrawiam Cie Justyno 😉

Marketing szeptany

Polega to na celowym robieniu szumu wokół jakiegoś tematu. Kampania w marketingu szeptanym polega np. na komentowaniu blogów, albo pisaniu na forach, które są związane z tematem. Komentarze takie mają zwrócić uwagę na sklep internetowy, albo na produkt. To już zależne jest od tego, czego dana kampania dotyczy. Są miejsca które skupiają osoby chcące zajmować się marketingiem szeptanym. Do takich stron należy między innymi www.brandle.pl.

Tłumaczenie

Tłumaczyć można wiele rzeczy i z wielu języków. Może to być tłumaczenie zagranicznych prelegentów podczas konferencji. Tłumaczyć można różnego rodzaju treści. Możliwości tu jest mnóstwo. Popyt rynku na usługi tłumaczy wciąż rośnie. Wiem, że są osoby, które świetnie czują się w języku obcym i z pewnością mogliby uzyskać dodatkowe pieniądze z takiej czynności.

Copywriter

W tym miejscu mam na myśli pisanie ofert, czy treści reklamowych. Może to być pisanie ogłoszeń, przemówień, sloganów, scenariuszy spotów radiowych i telewizyjnych. Pisanie mailingów, czy stron z ofertą. Jest to podobne zajęcie do pisania artykułów, ale wymaga nieco innych umiejętności. Można to nazwać umiejętnością sprzedaży tekstem.

Tworzenie grafiki

Coś dla miłośników grafiki komputerowej. W tym miejscu jest wiele możliwości, aby wykorzystać swoje umiejętności. Osobiście lobię tworzenie grafiki i w przeszłości zarobiłem trochę pieniędzy na tym. Na początku były to oferty na allegro, gdzie oferowałem tworzenie logo i innych tego typu prostych rzeczy. Dla jakiejś gminy tworzyłem wizualizacje drug, podczas gdy ta starała się o dofinansowanie unijne. Nie mam żadnego wykształcenia graficznego. Po prostu kiedyś mi się to spodobało i nauczyłem się to robić. Dobrych grafików rynek potrzebuje. Jeśli masz takie umiejętności, to możesz je wykorzystać.

Pozycjonowanie

Temat mogłoby się wydawać dosyć trudny. Jeśli jakaś firma zleca pozycjonowanie to przeważnie agencji lub firmie, która się tym zajmuje. Ale nie zawsze tak jest. Znam mnóstwo przypadków, gdy firma bierze człowieka, aby ten zdobywał linki do ich strony. Nie chcą wydawać ogromnych pieniędzy na firmy, które posiadają zaplecza pozycjonerskie itp. Może to być np. firma działająca na lokalnym rynku i wystarczy sukcesywnie zdobywać linki. Wrzucanie linków do katalogów, precli itp. jest żmudne więc zlecają to komuś, kto się tym zajmie.

Tworzenie stron internetowych i blogów

Zainstalowanie CMS`a np. WordPress i dostosowanie go poprzez instalacje szablonu, wtyczek i poukładanie go wewnątrz. Te czynności nie są skomplikowane. Poradników na ten temat jest cała masa w internecie. Większość osób sobie z tym poradzi, jednak nie wszyscy chcą to robić. Tu można pomóc takim osobom, czy nawet firmą wykonując dla nich taką stronę. Również zainstalowanie sklepu internetowego, forum czy jakiejś specjalistycznej strony, np. strony dla pizzerii nie będzie trudne. Poza tym istnieją dodatkowe czynności jak instalacja wtyczek, przyspieszanie strony, które też wchodzą w ten zakres.

Prowadzenie i moderowanie fanpage

Popularność serwisów społecznościowych, z zwłaszcza Facebooka jest ogromna. Dostrzegają to również przedsiębiorcy. Chcą wykorzystać ten kanał dotarcia aby budować relacje z klientami, czy nawet zdobyć nowych. Firmy często zlecają stworzenie fanpage lub nawet moderowanie fanpage, publikowanie aktualności itp.

Udzielanie korepetycji

Dlaczego by nie? Jeśli czujesz się na siłach, że możesz pomóc jakiemuś dzieciakowi w nauce, to możesz to zrobić. Bardzo dużo osób skończyło szkoły wyższe. Mogą zatem ze swojej wiedzy zrobić użytek, pomagając innym i udzielając korepetycji.

Nauka obsługi komputera

Coraz więcej osób chce iść z duchem czasu. Wszędzie na około ludzie używają nowoczesnej technologi. Przez to osoby, które dotychczas żyły bez komputera, teraz chcą nauczyć się z niego korzystać. Niedawno mój wujek kupił sobie laptopa. Poprosił mnie o pomoc, abym pomógł mu wybrać odpowiedni sprzęt i podłączył go do internetu. Chciał bym nauczył go posługiwania się nim. Mówię o takich czynnościach jak włączenie, wyłączeniem otworzenie okna z przeglądarką, wyszukanie czegoś, założenie skrzynki mailowej, zalogowanie się itp. Same podstawowe rzeczy. Jednak tego jest cała masa i trzeba jednak poświęcić na to czas, aby tego się nauczyć i przyswoić. Znalazłem kurs, gdzie może pójść i się tego uczyć. Tak więc tu tez jest rynek i możliwości aby stworzyć sobie dodatkowy dochód.

Telemarketing

Kiedyś pracowałem w telemarketingu. Co prawda nie było to dla mnie zajęcie dodatkowe, ale główne. Jednak są też możliwości, aby to zajęcie było traktowane jako dodatkowe. Można nawiązać współpracę z osobą zajmującą się sprzedażą bezpośrednią, albo tak zwanym doradcą finansowym. Wielu takim osobom nie chce się dzwonić, wolą zlecić obdzwonienie ich kontaktów komuś innemu.

Sprzedaż biżuterii ręcznie robionej

W telemarketingu, lub też mówiąc naszym slangiem „na słuchawkach” pracują głównie dziewczyny. To akurat mi się podobało, bo wokół siebie miałem mnóstwo ładnych i młodych dziewczyn. Wśród nich było kilka, które wykonywały biżuterie typu kolczyki, pierścionki, naszyjniki, wisiorki itp. Robiły je z jakiś koralików czy czegoś takiego. Nie znam się na tym. Pewnie kobiety, które to czytają wiedzą lepiej o co chodzi. Te dziewczyny wykonywały taką biżuterię, a następnie sprzedawały, chociażby na allegro. Też jest to jakiś pomysł.

Trener personalny lub instruktor fitness

Trenuje w klubie, chodzę na siłownie. Sam bym to określił, że amatorsko trenuje kulturystykę. Czasem bardzo amatorsko jeśli robię sobie dłuższe przerwy. Ale nie w tym rzecz. Obecnie trenue w większym klubie, jest to w zasadzie sieciówka, bo w większych miastach w Polsce można znaleźć ten klub. W tym klubie trenuje dość dużo osób. Ogólnie chętnych cały czas przybywa. Jednak same chęci nie wystarczą, bo bardzo dużo osób nie wie jak trenować, aby trening był skuteczny. Część z nich korzysta z usług trenera personalnego. Jeśli masz kompetencje w tym temacie, to możesz pomóc takim osobom w treningu. To samo dotyczy instruktora fitness, zumby czy innych treningów.

Fryzjerstwo, stylizacja paznokci, wizaż

Nie znam się na tych rzeczach. Jednak wiem, ze bardzo wiele osób, głównie kobiet lubi to robić i dobrze im to wychodzi. Usługi można na początek wykonywać w gronie znajomych, czy rodziny. Z czasem w efekcie poleceń rynek się powiększa. Jest to na pewno dobry sposób na to aby zwiększyć swoje zarobki.

Opiekunka do dzieci

Niektóre osoby mają rękę do dzieci i lubią się nimi zajmować. Z drugiej strony jest wiele osób, które potrzebowałyby kogoś kto zajmie się ich dzieckiem przez parę godzin dziennie. Odbierze dziecko ze szkoły, czy przedszkola i zajmie się niem do powrotu rodzica.

Dietetyk

Rynek na pewno jest duży. Wiele osób szuka wszelkiego rodzaju diet. Ludzie chcą dobrze wyglądać, odżywiać się zdrowo. Zaczynają trenować fitness, czy jogę. Czasami zbierają zbierają się w grupy. Wielu z nich szuka osób, która zajmie się dla nich dietetyką. Wiem, że są osoby, które znają się na żywieniu. Chociażby dlatego, że ich praca jest z tym związana, albo ukończyli odpowiednią szkołę.

Animator zabaw

Mój znajomy, o którym wspominałem na początku artykułu zajmował się prowadzeniem rożnych imprez typu urodziny galerii handlowych. Jednym z elementów imprezy były jakieś zabawy dla dzieci, umilanie im czasu, dmuchanie balonów i robienie zwierzątek, czy malowanie buziek. Do takiej pracy zabierał jedną czy dwie dziewczyny, czasem też klauna lub mima. Animator zabaw przydaje się w wielu miejscach. Na festynach, na imprezach dla dzieci, urodzinach, w dzień dziecka, w przedszkolach, na koloniach. Jest tego trochę jeszcze. Z pewnością jest to praca dodatkowa dla osób, które lubią dzieci i uwielbiają dawać im radość.

Wyprowadzania psów

To mi się kojarzy z filmem, w którym główna role grała Jennifer Lopez „Sposób na teściową”. Była tam taka scena, gdzie aktorka wyprowadzała kilka psów jednocześnie. W każdym bądź razie jest to zajęcie dla osób, które lubią psy. Na pewno zapotrzebowanie znajdzie się na osiedlach mieszkaniowych. Można w takich miejscach poszukać osób, które będą chętne zapłacić w zamian za wyręczenie w obowiązku wyprowadzania pupila na spacer.

Pomoc starszym osobom

Taka pomoc polegałaby np. na robieniu zakupów, ugotowaniu obiadu, podlaniu kwiatków itp. pewnie są takie osoby, głównie starsze, które by z takiej pomocy skorzystały. Można wyręczyć w wielu czynnościach te osoby, chociażby w samym wyrzucaniu śmieci.

Złota rączka

Czasami w mieszkaniu, czy domu trzeba coś naprawić. Wymienić bezpiecznik, przymocować kołek do ściany, założyć półkę, przykręcić zawiasy w drzwiach szafy. Nie wszystkie osoby same sobie z tym radzą. Szczególnie jak ktoś mieszka samotnie. Z taką pracą dodatkową poradzą sobie osoby, które dobrze się czują w pracach domowych. Do tego można przypisać bardziej specjalistyczne zajęcie związane z komputerami. Są to czyszczenie komputerów, pozbywanie się wirusów, formatowanie itp.

Sprzątanie mieszkań, biur, placówek

Tu jest podobnie jak w poprzednich przykładach. Z tym że praca dotyczy sprzątania np. w mieszkaniu. Poza tym do wysprzątania są jeszcze bura, czy inne miejsca pracy. Ja nie bardzo lobię sprzątać, ale jest to jakiś sposób, na to aby zarobić dodatkowe pieniądze.

Inwentaryzacje

Czyli zliczanie tego całego towaru, który znajduje się np. w sklepie. W mniejszych sklepach, czy magazynach taką pracę wykonują pracownicy. Głównie w dużych sklepach zlecają taka pracę osobom z zewnątrz. Zleceń można szukać bezpośrednio w takich miejscach lub za pośrednictwem agencji pracy tymczasowych.

Sprzedaż wiedzy

Pierwszy raz kiedy miałem styczność z osobą, która sprzedawała info produkt, to było wiele lat temu. Za pośrednictwem allegro kupiłem sztuczkę magiczną, a właściwie wiedzę jak tą iluzję wykonać. To był prosty trik związany z płomieniem i pojawiającą się różą. Inspiracja dla mnie była scena z filmu „Next”. W tej scenie Nicolas Cage mówi Jessice Biel jaka jest definicja piękna. W tym samym momencie kręci z papieru różę. Na koniec podpala papier, a w ręku pojawia się róża.

Sam sprzedaje info produkty. Są to szkolenia, kursy, e-booki itd. Posiadasz wiedzę na jakiś temat, to możesz opakować to w jakiś produkt typu kurs. Poszukaj sposobu na to aby to sprzedać. Możesz poszukać osób, w tej branży, które posiadają jakieś dotarcie w postaci klientów, czy potencjalnych klientów. Co jakiś czas do mnie ktoś piszę z propozycją sprzedaży jego szkolenia. Jak mi się wszystko spodoba, to nawiązuję współpracę. Sam też czasami idę do znajomych z branży i mówię: „słuchaj organizuje szkolenie na taki i taki temat, chcesz to możesz przyłączyć się do promocji w zamian za prowizję.”

Optymalizacja SEO

Napisałem na blogu o tym jak pisać artykuł i optymalizować go pod SEO. Po publikacji ktoś do mnie napisał z pytaniem, czy zajmuje się optymalizacją SEO dla innych stron. Ja się akurat tym nie zajmuje, ale widzę, że jest tu też możliwość do tego, aby zarobić dodatkowe pieniądze. Można świadczyć usługi dla firm w optymalizacji SEO ich witryn, albo poprawianiu użyteczności.

Fakturowanie, księgowość

Nie znam się na tym, nie chce się na tym znać, bo nie lubię. Ale zlecam to komuś, aby tym się zajmował. Tą usługę można kierować głównie dla małych firm, jednoosobowych działalności.

Kierowca

Znowu wrócę do mojego znajomego od imprez. Co prawda on imprezami już się nie zajmuje, bo poczuł powołanie i obecnie uczy się na księdza. Jednak gdy prowadził imprezy to zabierał ze sobą zespół osób. Właściwie to zatrudniał kierowcę, który te osoby zawoził i przywoził. Takich możliwości jest znacznie więcej. Wystarczy mieć prawo jazdy, czasami własny samochód i jazda. 

Hostessa

Chyba nie trzeba tłumaczyć, o co chodzi. Najczęściej można spotkać w sklepach przy promocji. Jednak nie tylko, bo również na imprezach w galerii handlowej, na festynach itp. 

Fotograf, kamerzysta

Wiele wydarzeń potrzebuje osoby, która zajmie się robieniem zdjęć, czy nagraniem tego za pomocą kamery. Nie tylko wesela, czy przyjęcia. Również inne imprezy np. dla galerii handlowych, czy na festyny. Pozostaje jeszcze fotografowanie i nagrywanie konferencji. W Toruniu organizujemy konferencje z Inteligencji Finansowej i również mamy kamerzystę, który zajmie się nagrywaniem tego wszystkiego. 

Zespół, wokalista

Dla osób, które lubią muzykę. Grają na czymś, albo śpiewają. Można obsługiwać imprezy typu wesela, studniówki. Ponadto dancingi, imprezy okolicznościowe itp. Moja znajoma, która była kasjerką dorabiała właśnie w taki sposób. Śpiewała w zespole głównie na weselach. W sezonie z pracy dodatkowej zarabiała więcej, niż na etacie.

Konferansjer

Sprawdzą się w tym osoby, które lubią mówić i nie przeszkadzają im występy publiczne. Jeśli dla kogoś występy publiczne są zmorą, to nie ma problemu. Jest to umiejętność, którą się nabywa, a lęk się przezwycięża. Najlepszym sposobem jest przełamać się i wystąpić publicznie. 

DJ

djkaNo i znowu temat związany z muzyką. Oraz coś w czym ja swojego czasu też się znalazłem. Byłem kiedyś DJ-em na dancingu w Ciechocinku. Miałem laptopa, kontroler oraz mikser Behringer i mikrofon Shure. No i dawałem czadu w Ciechocinku. Znam kilka osób, które zarabiają dodatkowe pieniądze w podobny sposób. Lokali czy klubów w miastach jest bardzo dużo. można się po nich przejść i popytać o taką możliwość. Dokładnie ja tak zrobiłem. Pojechałem do Ciechocinka i przeszedłem się po takich lokalach. W każdym rozmawiałem z właścicielem. Po dość krótkim czasie znalazłem miejsce, gdzie akurat potrzebowali kogoś na weekendy. Można przeglądać ogłoszenia w prasie, czy internecie, albo po prostu ruszyć się i samemu coś znaleźć. 

Tworzenie muzyki

Lubie muzykę, więc jeszcze jeden przykład. Można grać, można śpiewać, ale można też tworzyć. Co najważniejsze, na tworzeniu muzyki można też zarobić. Są strony za pomocą których można sprzedawać swoją muzykę. Można też nawiązać współpracę z wokalistą lub zespołem. W wielu innych miejscach podkłady dźwiękowe mogą się przydać, np. w produkcji materiałów filmowych. Ostatecznie można też poszukać wydawcy i wydać swoje dzieło.

Sprzedaż kosmetyków

Sprzedawać można wszystko, ale są rzeczy, które sprzedaje się łatwiej. Do nich na pewno należą kosmetyki i perfumy. Szczególnie jeśli pracujesz wśród osób, które takie rzeczy używają. Wystarczy mieć dostęp do takich produktów w niższej cenie, aby móc sprzedawać z marżą. O to dziś nie trudno, bo są rożne firmy, z którymi można współpracować.

Sędzia piłkarski

Kiedyś nawet chciałem zrobić sobie kurs na sędziego w piłce nożnej. Aby tym się zająć należy przejść przez kurs. Po tym zaczyna się od sędziowaniu w najniższych klasach rozgrywek, za niewielkie pieniądze, czyli kilkadziesiąt złotych za mecz. Oprócz tego w miastach są różne inne ligi amatorskie. W Toruniu są rozgrywki piłkarskie dla amatorów na orlikach i w okresie jesienno-zimowym, w piłce halowej. Każdy taki mecz jest również sędziowany.

Dodatkowa praca w swoim zawodzie

Chciałem napisać po prostu fucha, ale nie wiem czy to jest trafne określenie. Chodzi mi generalnie o wykonywanie pracy po godzina, która jest związana z wykonywanym zawodem. W praktyce wygląda to mniej więcej tak. Ktoś zajmuje się w pracy montażem urządzeń sanitarnych. Pracuje od godziny 8 do godziny 16. po pracy dostaje prywatne zlecenie od kogoś na zamontowanie u niego kabiny prysznicowej. Po czym jedzie, montuje kabinę i zarabia dodatkowe pieniądze. Nie wiem czy to jest moralne, czy nie. Mojego kolegi ojciec kiedyś był kowalem w Niemczech. Po pracy jak jechał do jakiegoś człowieka i prywatnie podkuwał jego konia, to jego szef nie widział w tym żadnego problemu.

Blogowanie

Tworząc bloga również można zarobić pieniądze. Napisałem już kilka artykułów o tym jak zarabiać na blogu, więc tu nie będę więcej pisał.

Programy partnerskie

No i wreszcie programy partnerskie. Mamy tu szeroki wachlarz możliwości. Chociażby programy afiliacyjne z banków. Dostajemy pieniądze za to, że polecimy komuś założenie konta w banku. Nie tak dawno temu w pewnym banku za założenie konta można było dodatkowo dostać łącznie około 800zł. Trzeba było spełnić co prawda określone warunki, ale nie były one jakieś trudne, więc łatwo można było kilka stówek dodatkowo dostać. Za to, że poleciło się komuś otworzyć konto i przy okazji zyskać trochę pieniędzy, również dostawało się pieniądze. Myślę, że nie jest to takie trudne polecić komuś konto, jeśli ta osoba będzie miała z tego powodu korzyści finansowe.

Nie tylko programy afiliacyjne z banków istnieją. Programów partnerskich jest wiele i możliwości również. W programach partnerskich ja też zarabiam pieniądze. W niektórych nawet całkiem dobre pieniądze.

Zatem przebrnęliśmy przez te blisko czterdzieści przykładów. Jakby się dłużej zastanowić, to pewnie jeszcze więcej by się znalazło. Każdy z nich omówiłem w bardzo ogólny sposób. Poświęcając na każdy z nich jedynie parę zdań. Pomimo tego i tak wyszło bardzo dużo treści. Jeśli by się dogłębnie zająć tematem, czyli omówić każdy przykład od podszewki. Co potrzebujesz aby podjąć się takiej pracy dodatkowej, jakich umiejętności, gdzie jej szukać, ile można zarobić itd. to powstała by z tego książka, a nie artykuł.

Temat pracy dodatkowej należy traktować jako sposobu na zwiększenie swoich zarobków. Mogą one się przydać do stworzenia czegoś, otworzenia własnej firmy, zainwestowania w nieruchomości itp. wolne środki, które można w ten sposób zyskać dają taką możliwość. W życiu nie chodzi o to, aby pracować jak najwięcej. Chodzi o to aby stworzyć sobie takie warunki, aby zarabiać jak najwięcej, nie poświęcając na pracę całego życia. Zwiększenie dochodów to jest tylko jeden z kilku elementów inteligencji finansowej. Aby osiągnąć wolność finansową, należy spełnić je wszystkie. 

Jak zdobyć lawinę czytelników na blogu?

Pobierz teraz bezpłatnie poradnik


Facebook Comments

Kliknij proszę w przycisk 🙂

You may also like...

17 komentarzy

 1. Masa pisze:

  Jest to rozbrajające na ile można sposób dorabiać, zarabiać i zwiększać swój dochód. W moim przypadku wygląda to tak:

  dawałem korepetycje, dwójkę dzieciaków uczyłem angielskiego przez 5-6 lat. Niestety w tym roku się zbuntowali. Mógłbym zdobyć nowych jednak pracuję do godz 18 i zwyczajnie mam lenia ;), a po drugie na początek nie dostane tyle ile zarabiałem po 5 latach z 1 uczniem.

  Obecnie dorabiam pozycjonowaniem stron i od lipca założyłem swój blog rowerowy.

  Pomimo tego że jest styczeń a odwiedziny na blogu oscylują w granicach 200 wejść dziennie mam już pierwsze zarobki z google adsense.

  Dodatkowo producent sakw rowerowych zna mój blog, na następna wyprawę dostanę zestaw sakw, którego cena w detalu wynosi parę dobrych stówek.

  Wszystko dobrze się układa, idę do przodu a tak na prawdę pierwszy sezon przede mną z rowerem i blogiem!

  P.S Marcin coś z comment luv jest nie tak:/ albo to tylko ja tak mam ;/ Na innych blogach działa normalnie.

  • Marku nie mam pojęcia w czym problem jest z wtyczką commentluv. Grzebałem w ustawieniach, odinstalowałem i zainstalowałem ponownie, zmieniałem motyw, a i tak ustrojstwo nie działa. Co ciekawe jak dostaje typowo spamerskie komentarze, to w nich są linki z commentluv. Nie wiem jak spamerzy to robią, ale oni potrafią umieścić link nawet jak wtyczka nie działa poprawnie. Usunę chyba tą wtyczkę, bo nie mam pomysłu jak ją wskrzesić.

   To jakieś pół roku prowadzisz swojego bloga? W takim razie całkiem nieźle jak masz 200 wejść organicznych dziennie. W sezonie powinno być jeszcze lepiej. Zobacz w Google Trends co w sezonie rowerowym ludzie najczęściej wyszukują w sieci. Z tego co widzę w Google sezon zaczyna się już w marcu-kwietniu.

   Fajnie prowadzisz swojego boga, tematyka ciekawa, popularna i rozwijająca się w Polsce. Z całą pewnością będziesz dostawał coraz ciekawsze propozycje współpracy.

 2. Również Cię pozdrawiam Marcinie! 🙂

  Dodałabym jeszcze jedną pozycję w Twoim zestawieniu. Sama w czymś takim nie pracowałam, ale widziałam ogłoszenia dotyczące tworzenia różnych baz danych na potrzeby klienta, np. składających się z nazw i adresów firm budowlanych, czy adresów wszystkich for internetowych w tematyce fitnessu.

  @Masa: 200 dziennie to świetny wynik! Ja chyba nie mam tyle miesięcznie. Jeszcze 😉

  • No i racja, kolejna możliwość stworzenia sobie dodatkowego dochodu. Możliwości jest znacznie więcej. Gdyby się dłużej zastanowić, albo zrobić w kilka osób mastermind to jeszcze kilka pozycji by się dopisało do tej listy.

 3. Masa pisze:

  @Marcin, Google Trends to znakomite narzędzie. Sprawdzałem ostatnio kilka fraz, na które jest w top10, związane głównie ze sprzętem rowerowym. Ruch dla większości z nich zaczyna się w kwietniu-maju, także mam zajęte pozycje z których dopiero sypnie porządnym trafficiem.

  Ostatnio dołączyłem do PP nokaut.pl. Ciekawą opcją są linki partnerskie, ponieważ nie zajmują przestrzeni reklamowej, nie rzucają się tak w oczy.

  Z jednego przejścia: blog-nokaut.pl-sklep dostaje się około 25gr. Program wydaje się być ciekawą opcją. Dla nokaut.pl po ostatnich karach zapewne bardzo zależy na zwiększeniu ruchu z innych źródeł niż organiczne, a skorzystają na tym serwisy, które trzymają się wysoko w topach.

  • Programy partnerskie są ciekawą opcją dla blogów, które już mają nie najgorszy ruch, a jeszcze jest trochę za mały do ciekawszych kampanii z agencjami, czy firmami.

   Przemyśl tworzenie listy mailingowej. Ja bym się czuł nieswojo, gdybym nie posiadał listy. Zacząłem budować listę zanim zacząłem tworzyć pierwszego bloga. Dzięki liście mailingowej zwiększysz liczbę powracających osób na bloga. Wysyłaj wiadomość do każdego nowego artykułu. Oprócz tego daje to inne możliwości. Daj jakąś wartość gratis w zamian za zapisanie się na listę. Chociażby poradnik w PDF albo video jak przygotować rower do sezonu.

 4. Marek pisze:

  Cześć, świetny artykuł. Od dawna interesuje się tematem oszczędności i alternatywnych metod zarabiania. Od jakiegoś czasu próbuję swoich sił w systemie mlm. Po podjęciu decyzji nie obyło się bez szczegółowego wyszukiwania firmy z jaką chciałbym się związać. Wybrałem coś, co jest stosunkowo niszowe, z założenia, że łatwiej będzie mi pozyskać nowych klientów, którzy jeszcze nie mają wyrobionych opinii. I padło na firmę Golden Drop. Sprzedaję olej klasy premium, a mój zysk ze sprzedaży jednej butelki to ok. 10-15 zł. Są różne tygodnie, niektóre bardzo owocne, inne mniej, ale to jest zależne od czasu jaki mogę na to przeznaczyć. Ogólnie po 3 miesiącach pracy jestem zadowolony z rezultatów.

 5. Waldek pisze:

  W końcu znalazłem to czego szukałem.

 6. Krzysztof pisze:

  “Zatem przebrnęliśmy przez te blisko czterdzieści przykładów. Jakby się dłużej zastanowić, to pewnie jeszcze więcej by się znalazło. Każdy z nich omówiłem w bardzo ogólny sposób. Poświęcając na każdy z nich jedynie parę zdań. Pomimo tego i tak wyszło bardzo dużo treści. Jeśli by się dogłębnie zająć tematem, czyli omówić każdy przykład od podszewki. Co potrzebujesz aby podjąć się takiej pracy dodatkowej, jakich umiejętności, gdzie jej szukać, ile można zarobić itd. to powstała by z tego książka, a nie artykuł.”

  Marcin, może faktycznie pomyślisz o napisaniu książki, rozeszłaby się jak ciepłe bułeczki 🙂 Świetny artykuł! Dzięki!
  Pozdrawiam

 7. Mirek pisze:

  Witam
  Każdy temat jest dobry,tylko słowo nie chce mi się ,należy zredukować do min.Co do pracy dodatkowej.
  Jako ze pracowałem w różnych zakładach,prywatnych,państwowych tzw.kołchozach.To nie dla mnie,zbyt kocham niezależność.Mogę działać 24 h na dobę,ale być wolnym.Jestem w wielu programach zarejestrowany,trochę cos działam od niedawna,ale z kiepskim rezultatem.Nie wiem jakie błędy popełniłem.Rozesłałem sporo ofert zainteresowanym,ale nic.
  Teraz zacząłem w Kancelarii Prawnej w branży odszkodowań.To mi się podoba,tylko że opornie mnie kancelaria wyposaża w narzędzia reklamowe,a bez tego ani rusz.Jednak wykorzystuje to co mam i pomału zaczyna się kręcić.Tak więc jak byś miał kogoś ,kto był by zainteresowany taką działalnością,to nie ma sprawy.Najpierw będzie pracował/a dla mnie ,a potem jak stworzę swój zespół i przechodzimy bezpośrednio do Kancelarii.
  Nie trzeba specjalnych kwalifikacji, prócz tego jak w każdym kontakcie z ludźmi,komunikatywność,kultura,uczciwość.
  O gruntach ,co piszesz pomyślę,choć nie tak szybko,ponieważ mam spory dołek finansowy i muszę się z niego wygrzebać
  Pozdrawiam
  Mirek

 8. Honorata pisze:

  Pierwszorzędny tekst. Adekwatne argumenty.

 9. Praca dodatkowa to świetna okazja do tego, aby podnieść efektywność swoich finansów. Dzięki temu jesteśmy w stanie dbać o ich kondycję i efektywnie nimi zarządzać.

  Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera

 10. Kamil pisze:

  Ciekawy temat, programy partnerskie rzeczywiście pozwolą na doskonałe zarobki, ale trzeba znać w jaki strategia się do tego wziąć, przy promowaniu programów partnerskich jest istotna znajomość pozycjonowania stron oraz znajomości social media. Fajny wpis licze na więcej o aktualnym temacie

 11. ata pisze:

  Bardzo motywujący artykuł, zmusza do pomyślenia nad swoimi umiejętnościami i przekroczenia bariery lęku przed nieznanym… Dziękuję za profesjonalizm i trafianie w meritum 🙂 I mam nadzieję,że nie skończę tylko na czytaniu …

  • Marcin Gurtowski pisze:

   Tego Ci życzę abyś nie skończył jedynie na czytaniu 🙂
   Dziękuje za komentarz,
   Pozdrawiam i powodzenia,
   Marcin Gurtowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
shares

Masz za mało czytelników na blogu?

Poznaj sprawdzone metody na zdobywanie lawiny czytelników na blogu

pobierz teraz

Pobierz Bezp��atnie!