Co mnie motywuje do działania

Kliknij w przycisk 🙂

Motywacja do napisania tego artykułu była akcja, która miała ostatnio miejsce w mediach społecznościowych. Teraz w internecie i nie tylko jest popularne wyzwanie o nazwie Ice Bucket Challenge. Polega to na samo oblaniu się zimną wodą. Osoba, która tego nie zrobi ma wpłacić dowolną sumę pieniędzy na szczytny cel. Po wykonaniu zadania taka osoba nominuje kolejne do wyzwania. I tak świat zalała fala zimnej wody.

Pewne dość duże grono osób w Polsce postanowiło zmienić trochę te zasady. Zamiast wylewać na siebie kubeł zimnej wody postanowili nagrać materiał wideo, w którym opowiadają co motywuje ich do działania. Cała reszta pozostaje bez zmian. Osoba, która wykonała zadanie, nominuje kolejne osoby do wyzwania. Kubłem zimnej wody bym się nie oblał. Jednak taka inicjatywa z materiałem video, na którym opowiadam co mnie motywuje, to podoba mi się. Uważam, ze jest to ciekawa inicjatywa. Przede wszystkim dla osób, które oglądają, mogą w ten sposób poznać ciekawe metody na motywacje i działanie. Dlatego gdy ja otrzymałem nominacje, to postanowiłem przyjąć wyzwanie. Nagrałem swój materiał video i opublikowałem go na Facebooku.

Żywotność treści opublikowanej na Facebooku jest krótka. Zwykły tekst, obrazek, czy video, które opublikujesz na Facebooku zostanie zapomniane po kilku godzinach, maksymalnie po jednym dniu. Jeśli jakaś treść zacznie rozchodzić się wirusowo, to ta żywotność może być przedłużona do kilku dni. Ewentualnie jak temat jest podsycany nowymi materiałami to popularność może utrzymać się jakieś dwa tygodnie. Nie zmienia to faktu, że Facebook nie jest najlepszym miejscem, aby pozostawić treść, która ma być dostępna na dłużej. Stąd mój pomysł i moja motywacja, aby napisać o tym artykuł na swoim blogu. Zatem co mnie motywuje do działania.

Cel motywuje do działania

Nie chciałem wymyślać jakiś wzniosłych tekstów, co to mnie nie motywuje do działania. Nie zrobię tego, opowiem o normalnych codziennych sytuacjach, które rzeczywiście maja na mnie wpływ. Cel jako sposób na motywację może być postrzegany jako coś co zostało wyciągnięte z przeciętnego podręcznika. Jednak jest powód dla którego właśnie chcę wymienić w tym miejscu wyznaczanie celów.

Zawsze mamy jakieś cele, które motywują nas do działania. Załóżmy, że ktoś idzie do pracy, lub wykonuje jakąś działalność, ponieważ chce zarobić pieniądze. Te pieniądze chce zarobić, bo motywują go rachunki, czy też wierzyciele. Jest to silny motywator, jednak w dalszym ciągu jest to cel. W tym przypadku celem jest opłacenie rachunków, albo spłacenie długów. Zaznaczę przy tym, że jest to motywacja oparta na emocjach, które wywodzą się ze strachu. Do działania motywują nas zawsze dwa czynniki. Chęć zysku, lub strach przed utratą czegoś. Ten drugi bodziec ma jednak na nas silniejsze działanie. Gdy jesteśmy przyparci do ściany, mamy nóż na gardle to jesteśmy w stanie zrobić rzeczy, których normalnie byśmy nie zrobili. Jesteśmy wówczas niesamowicie zmotywowani.

Jednak motywacja, która opiera się na emocjach wywołanych przez strach nie jest najlepszą motywacją. Jeśli uspokoimy sytuację i zagrożenie mija, to nasza motywacja spada. Zaniedbujemy działanie, aż do momentu, kiedy sytuacja się powtórzy. To jest taki efekt jo-jo w motywacji. Dlatego bardziej wartościowa jest motywacja wywołana poprzez pozytywne emocje. Czyli cele, które mają przynieść nam korzyść. Niech to będzie chociażby cel ze stylem życia, lub cel w którym chcesz zapewnić dobre życie osobie, na której Ci zależy. To są cele, którym towarzyszą pozytywne emocje i będą napędzać Cię, aż do momentu, w którym osiągniesz Cel.

Warto mieć w życiu cele. Dobrze mieć w życiu powód dla którego warto żyć. Gdy wypełnisz jakiś cel znajdź nowy. Nie pozwól na sytuację, że nie masz w życiu celu. Astronauci, którzy przygotowywali się na podróż, na Księżyc mieli cel aby tam polecieć. Trudno wyobrazić sobie większy cel. Można by to nazwać celem życia. Istotnie tak było, bo w kilku przypadkach astronauci, którzy byli już w drodze powrotnej dopadała depresja. Cel został osiągnięty. Chwilowa euforia i ogromna radość szybko mija. Jeszcze w drodze powrotnej dopadała ich depresja ponieważ nie mieli planu na to co robić dalej, bo cel życia został osiągnięty. Zobacz jak wielu sportowców, których karierę można uznać za wybitną ma na dalszym etapie życia problemy. Ludzie, którzy osiągnęli w sporcie, w swojej dziedzinie największe sukcesy. Są to sportowcy, którzy zdobywali mistrzostwa kraju, mistrzostwa świata i medale olimpijskie. Całe życie takiego sportowca było podporządkowane jednemu, aby w konkretnej dyscyplinie sportu osiągnąć najwyższe cele. Wszystkie treningi były temu podporządkowane, diety, czy nawet styl życia. Po zdobyciu wszystkiego co było do zdobycia następuje dramatyczny zwrot w życiu takiego sportowca. Nie ma już celu do którego miałby dążyć, dla którego miałby żyć. Chociaż taki sportowiec jest sławny, zarobił mnóstwo pieniędzy, jest popularny, to popada w depresję, czasem ma nawet myśli samobójcze. Dlatego tak ważne jest, aby mieć w życiu cel. Ważne jest aby w życiu nieustannie do czegoś dążyć.

W moim przypadku wygląda to następująco. Posiadam mnóstwo celów. Niektóre są długoterminowe, których realizacja zajmie wiele lat. Inne cele mam określone na 2 lata, rok, kilka miesięcy, czy nawet na każdy dzień. Co dziennie wiem co mam robić, mam wyznaczone zadania do zrealizowania. Te zadania przybliżają mnie do większych celów. Jednak każdy i zadania w nim do wykonania traktuje jako cel. Nie chce patrzeć na cel jako coś odległego, bo to może demotywować. Dla mnie celem jest każdy dzień i celem są zadania, które w każdym dniu chce zrealizować. Chce je zrealizować, ponieważ mam świadomość tego, że ich realizacja przybliża mnie do osiągnięcia czegoś większego. To mi daje motywację, aby rano wstawać i brać się z entuzjazmem i energia do pracy.

Ludzie są motywacją

Ustaliliśmy, że cele dają motywacje. Są czymś w rodzaju motoru napędowego, ale również i kierunku w jakim chcesz aby Twoje życie się toczyło. Czasem potrzebne jest też paliwo, aby mieć energię. Cel jest czymś co siedzi w nas w środku. Wewnętrzna motywacja jest najważniejsza. Czasami warto doładować się zewnętrznym bodźcem, który da kopa i krótkotrwałą motywację, w chwili gdy trzeba przyspieszyć, albo w momencie załamania. Jest wiele takich zewnętrznych bodźców. Mogą to być książki, cytaty, uprawianie sportu, muzyka. Wśród tych wszystkich elementów za najważniejszy ja bym wybrał ludzi, którzy motywują do działania.

Przed wieloma laty wybrałem się na odkryty basen, który był u mnie w mieście. W skład kompleksu wodnego wchodziła też wieża do skakania, do wody. Wdrapałem się na wysokość 5 metrów, co było dla mnie wyczynem. Mam lęk wysokości, dziś już mniejszy, bo da się go przezwyciężyć. Jednak nigdy w życiu nie skakałem z takiej wysokości do wody. Nie skakałem nawet ze zbliżonej wysokości, a co dopiero 5 metrów. Stanąłem na krawędzi, spojrzałem w dół i stwierdziłem, że jednak wrócę po drabince, bo wyglądała ona dla mnie bardziej przyjaźnie. W tym samym momencie jak to pomyślałem obok mnie stanęła młoda dziewczynka, około 11 lat. Bez wahania skoczyła do wody. Wtedy wiedziałem, że jak nie skoczę to na zawsze będę miał świadomość, że ta mała dziewczyna ma większe jaja ode mnie, bo ona skoczyła, a ja nie… Oczywiście skoczyłem, a do działania zmotywowała mnie mała dziewczynka. Zrobiła to nieświadomie, po prostu skoczyła i to mnie zmotywowało, abym też to zrobił.

co mnie motywujeJeszcze jeden przykład podam jak inni ludzie działają na mnie motywująco i inspirująco do działania. Tym razem będzie temat związany ze sportem. Uwielbiam sport i wysiłek fizyczne. Lubię grać w piłkę, grać w tenisa, pływać, jeździć rowerem, wspinać się, trenować na siłowni. Sportów, które lubię jest wiele, ale nie jest to istotne. Gdy trenuje na siłowni robię trening na orbitreku to bywa, że mam dosyć. Jeszcze nie skończyłem treningu, ale mam ochotę zejść z maszyny i udać się w kierunku prysznica. Wtedy przypominam sobie pewną sytuację. Widzę w jaki sposób trenuje pewna znana osoba, która w swojej dyscyplinie osiągnęła wszystko co jest do zdobycia. Podczas treningów biega ona na nartach ciągnąc za sobą wielkie opony. Jest to morderczy trening, który ona wykonuje. Podczas niego nie wie ona co dzieje się w około niej, bo jest w 100% skoncentrowana na nim. Robi coś fenomenalnego i dzięki temu osiąga wspaniałe rezultaty. Gdy przypomnę sobie sytuację jak ona w pełnym skupieniu biegnie ciągnąc za sobą opony to daje mi motywację do działania i trenuje dalej, jeszcze bardziej intensywnie.

W codziennych działaniach, zawodowych, czy biznesowych również motywują mnie ludzie. Jeśli widzę, że ktoś był w stanie osiągnąć sukces, to nie ma żadnego powodu, abym ja tego nie zrobił. Dlatego historie ludzi sukcesu, którzy zaczynali od zera, lub tacy, którzy popełniali błędy dają zastrzyk motywacyjny. Takie historie są bardzo inspirujące. Mogą to być historie ludzi znanych, wiele książek znajdziesz, w których opisywane są różne takie historie. Mogą to być historie ludzi z Twojego otoczenia, albo z Twojej branży, bo tacy również się znajdą. Wyznaczenie celu to jedno, a docieranie do niego to już inna kwestia. Droga często się komplikuje, po drodze pojawiają się wyzwania. Trzeba być wytrwałym i konsekwentnie wykonywać działanie. Jeśli wiem, że ktoś przede mną również musiał stawić czoła różnym wyzwaniom, ale zrobił to i osiągnął sukces, to daje mi motywacje. Jeśli ta osoba mogła to zrobić, to ja też mogę.

Motywacje dają mi też Ci ludzie, którzy doceniają to co robię. Jedną z potrzeb jaką wszyscy mamy jest potrzeba szacunku i uznania. Dlatego gdy inni ludzie doceniają to co robię, mówią, ze wykonuję dobrą robotę i że komuś pomogłem, to wtedy daje mi motywację i kolejnego kopa do działania. Oczywiście znacznie więcej czynników mógłbym wymienić, które dają mi motywację, ale ten uważam za najważniejszy i na tym zakończę.

Odbierz ebooka oraz video i odkryj metody budowania listy mailingowej

Facebook Comments

Kliknij w przycisk 🙂

Podobne Artykuły

20 przemyśleń nt. „Co mnie motywuje do działania

 • za bardzo materialistycznie, mam wrażenie że wszystko dla was opiera się na kasie, A samorealizacja ? Poczucie zrobienia czegoś konstruktwnego mimo przeciwności losu? Czy coś ? Ludzie!

 • Wg mnie każdy człowiek funkcjonuje inaczej i każdego motywują inne rzeczy. Trzeba po prostu odnaleźć to co nas napędza i wtedy będziemy zdolni do wszystkiego 🙂

 • No tak, wszędzie tylko kasa i kasa, ja jakoś na skraju czasami ale wciąż spełniam swoje marzenia a kasa dla mnie jest na szarym końcu. Chcieć to móc – to dla mnie motywacja 🙂 pozdrawiam ciepło 🙂

 • Marzenia i pieniądze to raczej kiepska forma motywacji. Samo-kreacja osobowości jest zdecydowanie bardziej potrzebna w biznesie. Nie osiadajmy na laurach.

 • Każdą osobę motywuję coś innego. Moją motywacją jest kształcenie się i zdobywanie wiedzy która umożliwi mi rozwój i realizację marzeń zawodowych w połączeniu z prywatnymi.

  • Też, ale nie tylko.
   To o czym mówisz jest to jedna z potrzeb, potrzeba akceptacji i uznania. Jak najbardziej może skutecznie motywować.

 • Każdy pracodawca powinien doceniać pracownika i pracownik sam będzie chętny do działania i będzie zawsze zmotywowany do efektywnej pracy i osiągnięć.

 • Dobry wpis. Wielu pracodawców powinno go przeczytać i wyciągnąć wnioski jak doceniać pracownika a pracownik będzie efektywniejszy

 • pieniądze faktycznie są dużą motywacją, ale nie można tylko na tym opierać swoich aspiracji. Dobrze, jak dzięki pracy otaczamy się fajnymi ludźmi, robimy ciekawe rzeczy, mamy o czym rozmawiać w domu i mamy po co wstawać z łóżka.

 • Moja motywacja do działania jest trochę inna niż te powyższe. Może dlatego, że sukcesy nie są zawsze nagradzane kasą. Jestem nauczycielem przedszkola i kiedy widzę moje zadowolone dzieci – radosne, ciągle zajęte zabawą, rysowaniem, układaniem czy nawet nauką, robią to z taką pasją i determinacją, widzę ich rozwój we wszystkich sferach życia – to jest dla mnie Piękne, motywujące do wysilania się, do rozwijania swojej osoby, do stawiania celów i osiągania ich – nie ważne czy są większe czy mniejsze, czy są dopracowane perfekcyjnie czy też coś po drodze zgubiłam ale to jest motywacją by ciągle podejmować nowe zadania. A słowa „kocham panią” są zapłatą za podjęty wysiłek.

  • Dziękuje bardzo za komentarz.

   No i pięknie. Na każdego będzie działał inny bodziec. Emocje są bardzo silnym bodźcem. Gdy zyskamy uznanie w oczach innych, nawet tych najmłodszych wyzwala to w nas ogromne emocje i jak najbardziej może to nas motywować.

   Pozdrawiam,
   Marcin Gurtowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares
Przeczytaj poprzedni wpis:
Marketing sieciowy to ściema, czyli błędy w MLM

Dlaczego tak wiele osób uważa, że marketing sieciowy to ściema? Fakt jest taki, że większość osób w marketingu sieciowym nie...

Zamknij