Kwadrant Cashflow

Kliknij proszę w przycisk 🙂

OK, wiem, że nie jest to nic odkrywczego, czy przełomowego, może większość ludzi zainteresowanych tematem już to widziało, ale co tam… Powstała już ta ten temat książka, wiele się o tym mówi i piszę, ale czy wszystko jest tu jasne?

Życie każdego człowieka polega na jego własnym rozwoju w każdej sferze życia. Chcemy dorosnąć, znaleźć odpowiedniego partnera, stworzyć rodzinę, mieć dzieci i przekazać im najlepsze wartości. Mamy też potrzebę rozwoju w sferze intelektualnej, chcemy zdobywać coraz to większą wiedzę i posiąść kolejne umiejętności. Rozwijamy się również w sferze zawodowej, chcemy zarabiać coraz więcej, zajmować coraz lepsze stanowisko, piąć się po szczeblach kariery, rozwijać swój biznes, tworzyć nowe biznesy, powiększać swój portfel inwestycyjny. Przyjrzyjmy się się sferze zawodowej. Jak pewnie domyślasz się, rozwój w tej sferze wymaga wiele wysiłku. Ktoś porównał to, do wspinaczki po drabinie, drabina jest oczywiście metaforą wspinania się po szczeblach kariery, czy rozwijania biznesu. Trafnym stwierdzeniem jest, że nie ma to znaczenia jak szybko się wspinasz, ani jak wysoko już jesteś, jeżeli drabina nie stoi przy właściwej ścianie. Wiesz gdzie stoi Twoja drabina? Zatrzymaj się na moment, przestań się wspinać i zobacz gdzie ona stoi. Jeśli ściana, przy której ona stoi nie jest tą, która Ci się podoba, to przestaw ją w odpowiednie miejsce. Takie wspinanie zajmuje mnóstwo czasu, czy nie szkoda go marnować na niewłaściwą ścianę?

Istnieją różne metody generowania przychodów pieniężnych. Zawsze gdy przeprowadzałem prezentacje, zadawałem pytanie: Czy wiesz jakie są sposoby na zarabianie pieniędzy? Właśnie o tym będę tu mówił, o przepływie pieniężnym, a najlepiej obrazuje to kwadrant przepływu pieniędzy (Cashflow kwadrant). Pokazuje on 4 różne źródła przepływu pieniężnego. Każde z nich jest inne od pozostałych i obrazuje inny styl życia oraz myślenia. W każdym kwadrancie są ludzie bogaci i jak i biedni. Sam wybór, że od dziś będę w konkretnym kwadrancie nie gwarantuje sukcesu finansowego. Jednak prawdopodobnie słusznym jest to przeczucie, że w prawej części jest znacznie więcej możliwości, świadczą o tym chociażby liczby i statystyki.

kwadrant przepływu pieniędzy

Kwadrant E skupia największą ilość osób, a większość z nich nie opuszcza go przez całe swoje życie. System edukacji przygotowuje nas wyłącznie do życia w tym kwadrancie, do tego uwarunkowania kulturowe, czy też otoczenie utwierdza nas, że tam jest nasze miejsce, głosząc powszechną opinię aby zdobyć wykształcenie i znaleźć dobrą prace.

Kwadrant S to miejsce gdzie ludzie poszukują wolności, otwierając własna działalność gospodarczą, stając się osobami samozatrudnionymi. Obejmuje on bardzo szeroki wachlarz profesji: agent ubezpieczeniowy, prawnik, trener, konsultant szkoleniowy, projektant ogrodów itd. Osoba samozatrudniona jest jednocześnie pracownikiem i szefem dla siebie samego. Więc za niepowodzenia, niski dochód możesz obwiniać tylko siebie, bo Ty jesteś za wszystko odpowiedzialny. Podobnie jak i w pierwszym przypadku tak i tu wynagrodzenie otrzymujesz za włożoną pracę, jeżeli nie pracujesz, to nie zarabiasz. Zobrazuje to w ten sposób. Dentysta na działalności gospodarczej prowadzący jednoosobowy, prywatny gabinet dentystyczny, zarabia pracując i przyjmując kolejnych klientów. Chce trochę odpocząć i robi sobie urlop, wyjeżdżając na narty. Niefortunnie podczas zjazdu złamał sobie rękę, no cóż wypadki się zdążają. Przez to przez jakiś czas nie jest w stanie wykonywać swojej pracy. Jak nie pracuje, to jego firma nie zarabia. Dodam jeszcze, że aby móc wyjechać na wakacje z tym też może być ciężko przez właśnie powód, ze gdy nie pracuje, to nie zarabia. W konsekwencji tego, osoby samozatrudnione często chronicznie cierpią na brak czasu. Słyszałem o prawniku, zarabia całkiem przyzwoite pieniądze, ma wykupiony ekskluzywny rejs dookoła świata, lecz nieustannie przekłada termin jego realizacji, bo wciąż nie ma na to czasu. Samozatrudnieni czasem wpadają w pułapkę, chcą być właścicielami biznesu, jednak stają się jego niewolnikami.

W kwadrancie B ludzie tworząc firmy, zatrudniają ludzi lub wprowadzają do biznesu systemy lub technologię. Różnica pomiędzy B i S polega na tym, że w części S to Ty pracujesz na swój biznes, zaś w kwadrancie B to Twój biznes pracuje na Ciebie.

Kwadrant I oznacza inwestorów. Jak się łatwo domyśleć, w tym miejscu zaprzęga się pieniądze do pracy. T. Harv Eker w swojej książce „ Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie” napisał „Bogaci dbają o to, żeby pieniądze ciężko na nich pracowały. Biedni ciężko pracują na swoje pieniądze”. Trudno się z tym nie zgodzić, w końcu pieniądze mogą pracować 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i nie potrzebują urlopu.

Każdy z tych kwadrantów ma swoje mocne i słabe strony. W każdym można odnieść sukces jak i ponieść porażkę. Na temat poszczególnych kwadrantów można powiedzieć o wiele więcej, zaczynając jak sprawy mają się z podatkami w każdym z nich. Jak przebiega cały proces generowania zysku z każdego kwadrantu. Jakie są różnice w sposobie myślenia, postępowania, a nawet mówienia znajdujących się w nim ludzi. Można by na ten temat napisać książkę, ale chwileczkę, książka już jest napisana. Ważne jest aby to zrozumieć i odnaleźć siebie w tym. Niektórzy może chcą być pracownikami, podoba im się to, dla innych takich jak ja, może to być katorga. Tylko Ty możesz podjąć dla siebie tą decyzję, w którym kwadrancie chcesz żyć? W którym kwadrancie żyjesz obecnie?

Wpisz swój email aby dostać więcej informacji

Imie: email:

Jak zdobyć lawinę czytelników na blogu?

Pobierz teraz bezpłatnie poradnik


Facebook Comments

Kliknij proszę w przycisk 🙂

You may also like...

4 komentarze

 1. Patrycja pisze:

  Bajeranckie . Polecam ten wpis

 2. A dla mnie największym odkryciem z tej książki była informacja że mój dom nie jest aktywem – a pasywem 🙂 Pamiętam jak mi klapki z oczu spadły po przeczytaniu argumentów dlaczego tak dom w którym mieszkasz należy traktować

  • Marcin Gurtowski pisze:

   Nie jesteś jedyna, która myślała, że dom czy mieszkanie w którym się mieszka to aktywo. Nic bardziej mylnego. Co miesiąc ponosimy koszt z racji tego, że mieszkamy w domu czy mieszkaniu. Co innego gdy nieruchomość przynosi Ci zysk. Gdy wynajmiesz mieszkanie i po odliczeniu kosztów masz z tego zysk to wówczas mieszkanie jest aktywem.

   Podobnie ludzie traktują np. swoje samochody. Pomijając tych co mają je do celów prywatnych, bo to oczywiste, że samochód jest czystym kosztem. Jednak są osoby, które korzystają z samochodu w pracy. Mówię tu o taksówkarzach, dostawcach, osobach, które dojeżdżają do klienta itp. Wiele z tych osób niesłusznie myśli, że dla nich samochód jest aktywem. Nic bardziej mylnego. Samochód w tym przypadku jest narzędziem pracy bez którego nie da się zarabiać, ale nadal jest kosztem.

   Dziękuje i pozdrawiam Cię serdecznie,
   Marcin Gurtowski

 1. 11 lutego 2013

  […] do celu, jakim jest niezależność finansowa, nie jest prostą drogą, ale jest to łatwiejsze od życia w zależności finansowej. Warto […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
shares

Masz za mało czytelników na blogu?

Poznaj sprawdzone metody na zdobywanie lawiny czytelników na blogu

pobierz teraz

Pobierz Bezp��atnie!