Jak wypromować bloga? - Expert Partner

Jak wypromować bloga?

Kliknij proszę w przycisk 🙂

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie jak wypromować bloga? Zapewne każdemu kto prowadzi swojego bloga zależy na tym aby mieć na nim jak największy ruch. Ruch na blogu przekłada się chociażby na Twoich klientów. Za pomocą bloga można również zbierać listę mailingową. Za pomocą bloga można również zarabiać. Dlatego warto zadbać o to, aby kierować na bloga większy ruch.

W tym artykule opiszę osiemnaście praktycznych wskazówek na to jak wypromować bloga. Jest to cała strategia. Jeśli wykorzystasz większość, a najlepiej wszystkie te metody, to gwarantuje tobie, że będziesz mieć bardzo dużo odwiedzić na blogu. Przejdziemy więc do rzeczy. Poznaj kilkanaście metod na to jak wypromować bloga. Tak naprawdę stanowią one rozszerzony materiał, z którym trzeba się zapoznać i stosować.

Pisz często i regularnie

Nic odkrywczego prawda? A jednak jest to prawdopodobnie najważniejszy czynnik. Prawda jest taka, że „z pustego i Salomon nie naleje” jak to pewne przysłowie opisuje. Content is the king i jest w tym wiele prawdy.

Jak wypromować bloga pisząc często i regularnie? Zacznijmy od tego, że prowadzisz bloga. On z założenia jest stroną, gdzie czytelnicy oczekują częstych aktualizacji treści. Moje skromne statystyki to potwierdzają. Napisałem artykuł z podsumowaniem miesiąca lutego. W lutym niewiele się działo u mnie na blogu. Jeśli dobrze pamiętam to tylko jeden albo dwa artykuły się na nim ukazały. Statystyki były kiepskie, żeby nie powiedzieć bardzo kiepskie. W marcu jak dotąd publikuje treść regularnie dwa razy w tygodniu. Jeszcze końca miesiąca nie ma, ale już teraz te statystyki są znacznie lepsze. Jak lepsze? O tym przekonasz się na początku kwietnie, kiedy to opublikuje podsumowanie marca.

Treść na blogu jest kluczowa. Więc jak wypromować bloga tworząc treść? Trzeba pisać często. Tak naprawdę najbardziej optymalnie byłoby publikować treść codziennie. Tak wiem, że trudno jest tworzyć treść z taką częstotliwością. Sam nie jestem w stanie tego robić. Treść musi być dobra, a nawet bardzo dobra. Na to trzeba poświęcić trochę czasu. Nie można odwalić fuszerki, bo nikt tego nie będzie czytał, nie polubi, nie udostępni. Jednak uważam, że takie minimum to jest dwa artykuły tygodniowo. Ja tak teraz robię. W jakimś miesiącu zwiększę częstotliwość publikowanych artykułów do trzy tygodniowo. Zobaczę jak przełoży się to na ruch, na blogu. Wszystko zobaczysz wtedy w podsumowaniu miesiąca.

Regularność w publikacji treści może Ci pomóc wypromować bloga. Na ogół nie wiadomo kiedy artykuły się pojawiają. Są jednak nieliczne blogi, na których tak właśnie jest. Te blogi wyróżniają się na tle tym, że mają dużo czytelników. Jeśli ustalisz konkretne dni publikacji to na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc Ci wypromować bloga. Możesz też ustalić konkretną godzinę. Artykuł możesz stworzyć wcześniej i zapisać go jako szkic. W funkcji WordPress masz możliwość ustalenia daty i godziny publikacji. Dzięki temu artykuły będą automatycznie publikowane w określonym dniu i o stałej porze.

Promowanie bloga w social media

To jest konieczność. Szczególnie jak Twój blog jest nowy i nie masz stałych czytelników, ani nie jest on wysoko w wyszukiwarkach. Ludzie muszą się o Twoim blogu dowiedzieć. Na szczęście powstały portale do tego aby się chwalić czym popadnie. Szczególnie popularny jest Facebook.

Po pierwsze stwórz Fanpage dla swojego bloga na Facebooku. Niech on będzie miał taką samą nazwę. Jeśli Twój blog jest od Twojego imienia i nazwiska, to stwórz też taki Fanpage. Na facebooku i innych portalach społecznościowych jak Twitter, Google Plus itp. zawsze pisz o tym co się dzieje na blogu. Jak opublikujesz nowy artykuł to wrzuć od razu informację o tym na fejsie i całej reszcie.

Na początku Fanpage Twojego bloga nie będzie miał dużo fanów. Zachęć więc znajomych do jego polubienia. Zachęcaj też do tego na blogu. Po publikacji artykułu wstawiaj informację nie tylko na Fanpage, ale również na profilu prywatnym. Póki nie masz dużej liczby fanów będzie to konieczność. Proponuję też dołączyć do odpowiednich grup na Facebooku i na tych grupach również udostępniać informację o nowym artykule. Propaganda jest bardzo ważna. Wykorzystanie portali społecznościowych pomoże Ci wypromować bloga i zdobyć wielu czytelników.

Twórz listę mailingową

Trudno jest mi wyobrazić sobie jak wypromować bloga bez listy mailingowej. Jest to oczywiście możliwe, ale efekty będą gorsze, czyli wiele się przez to traci. Ja zacząłem budować listę mailingową zanim zacząłem prowadzić pierwszego bloga. Dzięki temu już od pierwszego artykułu miałem więcej czytelników niż inni blogerzy w swoich debiutach.

Ludzie trafiają na Twojego bloga z różnych źródeł. Są to wejścia organiczne z wyszukiwarki. Wejścia z portali społecznościowych, wejścia z linków na innych stronach. Czy też wejścia stałych czytelników, którzy wpisują adres Twojej strony bezpośrednio w pasku adresu. Niestety większość nie zagląda na Twojego bloga regularnie. Część odwiedzi go tylko raz. Jak opublikujesz nowy artykuł to wiele z tych osób, które już były na Twoim blogu nie zobaczą go.

Możesz jednak budować listę na blogu. W odpowiednich miejscach umieść formularz zapisu. Daj jakąś zachętę do tego, aby czytelnicy pozostawili swój adres e-mail. Część odwiedzających Twojego bloga pozostawi Tobie swój adres e-mail. Wtedy Ty za każdym razem gdy opublikujesz treść wysyłaj do listy wiadomość o tym i dołącz do tego link. W ten sposób te osoby nie przegapia Twojego artykułu.

Nie wszyscy, którzy odwiedzają Twojego bloga zostawia swój adres e-mail. Musisz mieć tego świadomość, że będzie to jedynie kilkanaście procent, może trochę więcej. Możesz jednak użyć innych metod na budowanie listy mailingowej, aby zebrać więcej czytelników. Można też by było użyć RSS do subskrypcji bloga. Jednak tworzenie listy daje dużo więcej możliwości.

Opowiadaj historię aby wypromować bloga

Wolisz czytać suche fakty? Czy fakty przedstawione w ciekawej historii? Nawet jak czytasz artykuł poradnikowy jak ten, to lepszy w odbiorze będzie on gdy te porady przedstawię w ciekawy, nietuzinkowy sposób.

Odbiorcy uwielbiają historię. W swoich artykułach przekazuj jak najczęściej historię. Jeśli piszesz, że czerwony kolor przycisku jest lepszy od niebieskiego, to przytocz do tego jakąś historię. Nie chodzi o to aby lać wodę, czy na siłę umieszczać więcej treści niż to konieczne. Po prostu takie artykuły zyskują na atrakcyjności. Czytelnikom będzie przyjemniej takie artykuły czytać, przez co będą chętnie wracać na Twojego bloga, i chętniej podzielą się Twoją stroną z innymi.

Bądź transparentny

Jeśli pokazujesz swoje wyniki, nie ukrywasz niczego to przyciągasz do siebie większą publiczność. Ludzie lubią obserwować co dzieje się u innych stąd popularne są programy reality show. Rozumiem, że możesz mieć pewne obawy przed tym aby tak się otworzyć. Zapewniam Cię, że możesz w ten sposób tylko zyskać. Zyskasz zaufanie innych, bo nie będziesz niczego ukrywać. Zyskasz większą ilość czytelników.

Tworząc artykuł z podsumowaniem miesiąca przewidywałem, że będzie on popularny. I rzeczywistsze odwiedziło go więcej osób niż inne moje artykuły. To był mój pierwszy artykuł tego typu. Jestem pewien, że kolejne będą równie korzystnie wpływać na promocję mojego bloga. Tobie też polecam to robić. Pokazuj swoje wyniki, dziel się statystykami. Pokaż swoją prawdziwą twarz i niczego nie ukrywaj, a ludzie Ci zaufają i zyskasz wielu nowych czytelników.

Jak wypromować bloga wpisami kontrowersyjnymi

W życiu trzeba być wyrazistym. Zauważ, że zawsze tworzą się jakieś grupy ludzi. Tworzą się zazwyczaj wokół kogoś. Ta osoba ma jakieś konkretne poglądy i nie wstydzi się tego otwarcie mówić. Rzecz jasna, że nie wszyscy się z tym zgodzą. Część z osób go przez to nie polubi. Ale dzięki temu przyciągnie do siebie grupę ludzi, którzy się z nim zgodzą. Jeśli nie będziesz wyrazisty to możesz być tylko tak jak większość ludzi, którzy tylko dołączają do tych wyrazistych osób.

Chcesz aby Twój blog się wyróżniał? To ma bardzo duże znaczenie przy wypromowaniu bloga. Twój blog może być jak masa innych przeciętnych blogów. Możesz również wyróżnić się z tłumu i dzięki temu zyskać większy ruch na blogu. Twórz kontrowersyjną treść. Oczywiście taką, która jest zgodna z Twoimi przekonaniami. W ten sposób zaciśniesz relację ze swoimi odbiorcami. Przyciągniesz też innych, którzy będą mieli podobne zdanie. Nie da się zadowolić wszystkich. Nawet nie próbuj tego robić. Rób swoje i bądź przy tym wyrazisty.

Pozyskiwanie ruchu na blogu dzięki SEO

Czym jest SEO pisałem w swoim super nudnym artykule gdzie opisałem większość pojęć, którymi posługuję się na co dzień. W SEO chodzi o to aby być atrakcyjnym dla wyszukiwarek. Widzisz jedno z głównych źródeł ruchu na blogu są wejścia organiczne. Czyli jak ktoś wpiszę zapytanie w Google to pokazują się wtedy strony, które pasują do tego zapytania. Dzięki zastosowaniu SEO jest możliwe aby na odpowiednie słowa kluczowe Twoja strona pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Tworząc artykuły warto mieć na uwadze ten element. Jak pisze artykuł mam w głowie kilka fraz, którymi mogą się posługiwać inni aby wyszukać taką treść. Przykładowo ten artykuł może być wyszukany na następujące frazy: „jak wypromować bloga”, „jak zwiększyć ruch na blogu” itp. Wiedząc to przy jego pisaniu zwracam szczególną uwagę na tego typu frazy. Staram się użyć tych słów możliwie jak najczęściej. Wstawiam te frazy w nagłówki, oraz używam pogrubień, podkreśleń, czy kursyw dla tych fraz. Nie jestem mistrzem od optymalizacji SEO. Znam jedynie pewne założenia. Do tego korzystam z wtyczki, która mi w tym pomaga. Polecam do tego wtyczkę WordPress SEO By Yoast. Jest to bezpłatna wtyczka, która podpowie Ci jak zoptymalizować artykuł.

Strategia długiego ogona

Jak już jesteśmy przy optymalizacji treści pod frazy kluczowe, to warto zwrócić uwagę jakie frazy będą dobre. Załóżmy, że prowadzisz bloga, który można zaliczyć do ogólnego tematu odchudzanie. Konkretnie to piszesz na temat ćwiczeń kardio i innych, aby się odchudzić. Na frazę „odchudzanie” jest miesięcznie bardzo dużo wyszukań w Google. Chciałbyś aby Twój blog pojawiał się w Google wysoko na frazę „odchudzanie”? Podejrzewam, że tak chciałbyś, albo kiedyś byś właśnie tak odpowiedział.

Wyjaśnię Ci dlaczego to byłby błąd. Po pierwsze na tę frazę jest ogromna konkurencja. Aby przebić się wysoko na tę frazę potrzeba dużo czasu i pieniędzy. Zwykłe zoptymalizowanie treści tutaj raczej nie pomoże. Będziesz potrzebować specjalistów, którzy Ci w tym pomogą. A to kosztuje. Jeśli jednak pomimo to zdecydujesz się na to i dopniesz swego prawdopodobnie się rozczarujesz. Ludzie, którzy wpisują w wyszukiwarkę słowo odchudzanie niekoniecznie będą zainteresowani ćwiczeniami. Mogą np. szukać diety, suplementów, jakiś dziwnych technik ze wschodu itp. oczywiście część będzie zainteresowana ćwiczeniami, ale większość nie. Ta część zainteresowanych może nie zrekompensować wysiłku jaki był włożony aby strona pojawiała się wysoko na to słowo.money-mania-premia-za-konto-konkurs-promocja

Długi ogon to strategia dzięki której możesz łatwo wypromować bloga. Polega to na wyszukaniu odpowiednich fraz, które precyzyjnie określają to co masz do przekazania na blogu. Oczywiście słów kluczowych z długiego ogona będzie mniej ludzi wpisywać w Google. Jednak dzięki temu, ze są one precyzyjne, to masz pewność, że Ci ludzie będą dokładnie tego szukać. Jest też zdecydowanie mniejsza konkurencja na takie frazy i łatwiej oraz szybciej trafisz na wyższe pozycje. Możesz zastosować strategię długiego ogona do wielu takich fraz i w ten sposób wypromujesz bardzo dobrze swój blog. Korzystaj z planera słów kluczowych, który oferuje Google. Narzędziarze to jest bezpłatne, a dzięki niemu łatwiej określisz odpowiednie frazy kluczowe.

Zdobywaj backlinki

Linki, które będą prowadzić do Twojego bloga są bardzo ważne. Mogą prowadzić na stronę główną, lub do Twoich artykułów. Spełniają one dwie funkcje. Po pierwsze dzięki nim zdobywasz ruch, bo jak ktoś kliknie w taki link, to jest przekierowywany na Twoją stronę. Po drugie mają znaczenie dla wyszukiwarek. Takie linki mogą pozytywnie wpływać na to aby Twoja strona pojawiała się wyżej w Google.

Takie linki można zdobywać w naturalny sposób. Czyli wtedy jak inni będą sami pisać o Twoim blogu. Natomiast możesz również samemu zadbać o to aby systematycznie umieszczać w różnych miejscach linki do swojego bloga. Możesz komentować blogi innych blogerów, lub udzielać się na forach społecznościowych.

Urozmaicaj treść

Nie publikuj ciągle treści w taki sam sposób jakbyś korzystał z jednego szablonu. Oczywiście artykuł piszę się według pewnego szablonu, ale treść możesz urozmaicać. Będzie on wtedy atrakcyjniejszy nie tylko dla czytelników, ale również dla Google.

Możesz urozmaicać treść dodając czasem do artykułów infografiki, zdjęcia, publikując filmy video, lub nagrywając podcasty. Ludzie lubią być w ten sposób zaskakiwani. Z całą pewnością chętniej będą zaglądać na twoją stronę i chętniej podzielą się z innymi Twoim blogiem.

Tytuł / nagłówek

To jest bardzo ważny element. Łatwiej będzie Ci wypromować bloga jeżeli poświęcisz dość czasu na napisanie chwytliwego nagłówka. W internecie jest multum informacji. Aby się przebić trzeba wyróżnić się już na starcie. Nagłówek czy też tytuł artykułu jest czymś co pokazuje się jako pierwsze. I tylko chwytliwy nagłówek zwróci uwagę. Możesz być widoczny, ale bez odpowiedniego nagłówka nie zostaniesz zauważony.

Poświęć przynajmniej tyle samo uwagi na wymyślenie nagłówka co na stworzenie całej treści artykułu. Pomyśl co by zwróciło Twoja uwagę. Zobacz co zwraca twoja uwagę jak przeglądasz różne strony i portale. Tytuł artykułu powinien wzbudzać ciekawość. Powinien też rzucać się w oczy, czyli skupiać uwagę. Twórz dobre tytuły dla swoich artykułów, a w ten sposób wypromujesz swojego bloga.

Udzielaj porad

Zauważ, że w Google bardzo dużo ludzi szuka rozwiązania dla swojego problemu. Chcą dowiedzieć się jak schudnąć. Chcą nauczyć się języka obcego. Chcą zarabiać przez internet. Chcą ugotować rosół itp. Maja jakąś potrzebę i szukają w internecie konkretnego rozwiązania, porady.

Pisz bloga i pomagaj innym. Dowiedz się z czym mogą mieć problemy ludzie z Twojej grupy docelowej. Jeżeli ja tworzę treść na temat marketingu internetowego to wiem, że ludzie mogą szukać rozwiązania jak zdobywać klientów przez internet. Mogę napisać artykuły, w których będą porady jak zdobywać klientów przez internet. Lub beż w tym artykule udzielam porad dla osób, które chcą dowiedzieć się jak wypromować bloga.

Dawaj gotowce

Wiele blogów zyskało na popularności w momencie kiedy ich autorzy zaczęli dzielić się na nich gotowcami. Co mam tu na myśli. Na jednym blogu autor rozdawał czytelnikom kalkulatory finansowe. Na innym blogu autorka dzieliła się ciekawie wyglądającymi szablonami CV. Jeszcze inny bloger rozdawał szablony do bloga. Możliwości jest wiele, a takie gotowce są bardzo atrakcyjne dla czytelników.

Zorganizuj konkurs dla czytelników

Nic tak nie ożywia atmosfery jak rywalizacja. Zorganizuj konkurs dla czytelników bloga. Musisz wykazać się kreatywnością. Jednak jak dobrze pomyślisz to może przyjść Ci do głowy coś ekstra. Taki konkurs może polegać na najciekawszy komentarz dotyczący konkretnego tematu, który uczestnicy będą umieszczać w komentarzu, albo na Twoim Fanpage. Mogą to być jakieś zdjęcia, które uczestnicy publikują na Fanpage, a wygrywa ten, kto zbierze najwięcej lików. Zabaw się i czerp z tego korzyści.

Bądź na spotkaniach branżowych

Tworzysz bloga w konkretnej niszy. Z całą pewnością w różnych miejscach odbywają się spotkania, eventy i szkolenia, które są powiązane z tematem Twojego bloga. Twoim obowiązkiem jest raz na jakiś czas być na takim spotkaniu. Jak wypromować bloga na takich spotkaniach? To proste, tam będą ludzie z Twoje branży. Czyli potencjalni czytelnicy Twojego bloga. Możesz nawiązać z nimi relację. Wymienić się wizytówką. Będziesz też mile zaskoczony jak okażę się, że wśród uczestników znajdzie się liku, którzy już Cię znają i śledzą Twojego bloga.

Występuj publicznie

Korzystaj z każdej nadarzającej się okazji do tego aby wypromować swojego bloga. Pamiętaj, że Twój blog to Ty. Jak nadarzy Ci się możliwość wystąpić publicznie na szkoleniu czy innym spotkaniu to skorzystaj z niej. To jest świetna okazja aby pozyskać nowych czytelników dla swojego bloga. Do da Ci znacznie więcej korzyści. Z perspektywy tematu tego artykułu przede wszystkim powiększysz swoje grono odbiorców i rozpoznawalność.

Możesz też zadbać o to, aby regularnie występować publicznie. Stwórz na swoim blogu odpowiednią stronę z taką ofertą. Skontaktuj się z organizatorami. Możesz również samodzielnie zainicjować takie wydarzenie.

Korzystaj z YouTube

Portal ten ma swoją wyszukiwarkę. Ponadto nagrania z YouTube pokazują się wśród propozycji w Google. Możesz wykorzystać to aby zdobyć ruch na swojego bloga. Wcześniej pisałem o tym abyś urozmaicał swoja treść np. o nagrania. Takie nagrania możesz umieszczać na YouTube. Wpisz odpowiedni tytuł, dodaj odpowiedni opis i wstaw odpowiednie tagi. Dodaj też link do swojego bloga na końcu takiego nagrania, oraz w pierwszej linijce opisu pod nagraniem.

Możesz też tworzyć zajawki do swoich artykułów. Tak jak są zajawki do filmów, gier i wielu innych rzeczy. Stwórz krótkie pół minutowe nagranie które będzie zachętą do tego aby wejść na stronę i przeczytać cały artykuł.

Publikuj wpisy gościnne

Wielu blogerów korzysta z tej formy na promowanie własnego bloga. Twierdzą oni, że jest to świetny sposób, który przynosi im dużą popularność. Musisz odpowiednio się do tego przygotować i napisać naprawdę świetny artykuł. Korzystając z tej strategii zdobędziesz wielu nowych czytelników i zwiększysz swoja rozpoznawalność.

Jak wypromować bloga?

Masz tu garść rozwiązań i porad, dzięki którym wypromujesz swojego bloga. Czy one zadziałają? Mogę Cię zapewnić, że tak. Jeśli zastosujesz je wszystkie, a przynajmniej większość to Twój blog będzie bardzo popularny. Pamiętaj jednak, że praca nad wypromowaniem bloga i zwiększeniem ruchu wymaga czasu. Nie zrobisz tego w jeden dzień. Jest świetna książka, która pomoże Ci w stworzeniu dobrego bloga i zdobyciu wielu odbiorców. Znajdziesz w niej mnóstwo praktycznych porad i wskazówek. Kliknij tutaj i zobacz o czym jest Platforma.

Pierwsze efekty pojawią się za kilka tygodni. Dobre efekty za kilka miesięcy. Zanim Twój blog stanie się wpływowy i będzie miał miał dużą popularność może minąć trochę czasu. Stosuj się do tych metod, a będziesz miał te efekty. Z całą pewnością warto. A teraz napisz w komentarzu czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Jeśli tak to polub go i podziel się nim, za co będę Ci bardzo wdzięczny.

Facebook Comments

Kliknij proszę w przycisk 🙂

2 przemyślenia nt. „Jak wypromować bloga?

  • Wtyczka nie zakrywa artykułu w kodzie – jeżeli zobaczy się źródło strony to można przeczytać cały artykuł 😉 Istnieje też prostszy sposób – po prostu zaznaczyć tekst „niewyraźny” i skopiować go gdzieś. Nie wiem czy da się z tym coś zrobić, jednak uznałem, że powinieneś wiedzieć 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
shares

Chcesz zacząć zarabiać w domu przez internet?

Poznaj 5 prostych kroków do zarabiania w domu przez internet.

pobierz teraz

Pobierz Bezpłatnie!