Jak prowadzić bloga – początki

Kliknij proszę w przycisk 🙂

Na początku był chaos. Z chaosu wyłonili się pierwsi blogerzy. To oni przecierali szlaki, wyznaczali trendy. Swoim działaniem, metodą prób i błędów pokazali następcom jak prowadzić bloga. Takie nawiązanie do mitologii mi przyszło do głowy. Tak już zupełnie na poważnie, to w tym artykule nie będzie mowa o historii blogowania. Omówię raczej rzeczy, które gryzą osoby dopiero chcące rozpocząć blogowanie. Tak zupełnie od podstaw. W jaki sposób w ogóle ugryźć bloga i wziętość się za to.

Będą więc w tym artykule tematy jak założyć bloga. Co prawda nie w formie poradnika krok po kroku jak uruchomić bloga na WordPress. Raczej o możliwościach, które istnieją w tym obszarze, aby ułatwić wybór. Czyli generalnie o wyborze silnika do blogowania będzie tu mowa. Chciałem jeszcze rozwinąć ten wpis o tematy związane z pisaniem bloga. Jak powinien wyglądać artykuł aby był czytelny. Jak często publikować. Są to też zagadnienia, które zawierają się w odpowiedzi na pytanie jak prowadzić bloga. Jednak w tym artykule będzie przede wszystkim o wyborze bloga, zaś pozostałymi tematami zajmę się w kolejnych artykułach.

Gdzie i jak prowadzić bloga

Jest kilka możliwych miejsc, w których można założyć bloga. Wszystko zależy od kilku czynników, które będą miały wpływ na podjęcie decyzji. Tymi czynnikami są między innymi umiejętności techniczne. Czy przyszły bloger będzie w stanie sam poradzić sobie, aby zainstalować wszystko na własnym serwerze. Być może będzie mógł skorzystać z pomocy kogoś, kto się na tym zna. Jeśli nie, to są gotowe rozwiązania, gdzie nie potrzeba umiejętności technicznych, bo bloga założyć można trzema kliknięciami. Innym czynnikiem jest funkcjonalność. Do czego konkretnie potrzebuje bloga. Co by chciał umieścić na blogu. To też będzie miało wpływ na wybór. Kolejnym czynnikiem jest zasobność portfela. Co prawda założenie bloga nawet korzystając z płatnych rozwiązań, to nie wiąże się z wielkimi kosztami. Jednak zawsze to są koszty, więc może ktoś tym się sugerować i wybrać darmowe (niekoniecznie gorsze) rozwiązanie.

Prowadzenie bloga na Blogspocie

Blogspot jest maszynką do blogowania udostępnianą przez Google. Jest to darmowe narzędzie. Bardzo prosto jest założyć bloga na blogspocie. Wystarczy tylko wyszukać strony w Google, wejść na nią i założyć konto. Jeśli posiadasz już konto mailowe w Google, to wystarczy się zalogować, bo usługi są powiązane ze sobą. Wtedy jednym kliknięciem uruchamia się bloga, wybiera się adres, nazwę i szablon. W zasadzie gotowe, można już dodawać artykuły i strony do swojego bloga.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, to uważam, że jak na darmowe rozwiązanie jest bardzo dobra. Można dodać gadżety spośród wielu, które są do wyboru. Jako gadżet jest możliwość dodania kodu HTML, więc nie ma problemu by dodać np. kod formularza zapisu na listę mailingową. Szablonów dostępnych jest też pokaźna ilość. Więc jeśli wybierze się odpowiedni szablon, poukłada się wszystko tak jak powinno i poprawi się troszkę w kodzie HTML, to można uzyskać z tego całkiem ładny i funkcjonalny blog.

Dostawcą jest Google więc od razu mamy podpięte statystyki. Jest również bardzo prosty sposób na podłączenie Google AdSense, aby zarabiać na blogu z wyświetlanych reklam. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule jak zarabiać na blogu. Minusem jest adres bloga. Co prawda sami wybieramy adres, ale pozostaje nam przyjąć drugi człon. Dlatego adres będzie wyglądał następująco: twójadres.blogspot.com. Jest co prawda możliwość wykupienia własnej domeny, ale w standardowej formie wygląda to tak. Kolejnym minusem jest limit ilości stron jaki możemy stworzyć wewnątrz bloga. Blog to nie tylko artykuły, czasami też i tworzy się strony. Na moim blogu www.expertpartner.pl jest w tym momencie 17 opublikowanych stron. W najbliższym czasie dojdzie jeszcze kilka stron. Potrzebne są mi one ponieważ tworzą pewną funkcjonalność. Są to np. strona o mnie, kontakt, współpraca itp. Tylko część jest przedstawiona w menu na górze. Inne są opublikowane, ale nie są widoczne z menu bloga. Wśród takich stron jest między innymi strona z informacjami o cookie, czy strona z podziękowaniem za zapis na listę mailingową. Trochę odbiegłem od tematu, bo miało być o blogspocie, a zacząłem opowiadać o moim blogu. Wracając do tematu. Na blogu nie publikuje się jedynie artykułów, bo czasem jest potrzeba opublikowania strony. Blogspot ma niestety limit jeśli chodzi o strony. Z tego co pamiętam można opublikować najwyżej 10 stron. Tak było jeszcze niedawno temu, być może coś się w tej kwestii zmieniło. Dla mnie to niestety za mało. Już teraz mam blisko 20, a będzie jeszcze trochę.

Blogspot uważam, za dobre rozwiązanie. Po pierwsze jest darmowy i jak na darmowy blog ma sporą funkcjonalność. Po drugie jest bardzo prosty w uruchomieniu i prowadzeniu. Swoją przygodę z blogowanie zaczynałem od tego bloga. Nadal w internecie wisi kilka moich blogów założonych na Blogspocie. Jest to na pewno dobre rozwiązanie dla początkującego blogera, który nie ma wiedzy technicznej i nie chce wydawać pieniędzy.

Jak prowadzić bloga na WordPress

WordPress daje też możliwość założenia bloga tak jak i Blogspot za darmo. Jest taka możliwość z domeną wordpress.com, to znaczy, że adres bloga będzie wyglądał tak: twójadres.wordpress.com. Podobnie jak przy Blogspocie, bardzo łatwo jest uruchomić bloga. Jednak są tu spore ograniczenia i w porównaniu z Blogspotem darmowy WordPress wypada blado.

Co innego jest z WordPress, który instalujemy na własnym serwerze, pod własna domeną. Sam silnik blogowy jest darmowy, ale potrzebujemy serwera i domeny. Za serwer zapłacisz od około 100zł na rok. Domena w pierwszym roku wyniesie Cię nawet 10zł, zaś utrzymanie będzie kosztowało kilkadziesiąt złotych na rok. Nie uważam aby wydatek około 200zł rocznie był wysoki za prowadzenie w pełni funkcjonalnego bloga. Właściwie to nie wydatek za bloga i jego prowadzenie, tylko za samą domenę i serwer. Są jeszcze darmowe serwery, ale nie polecam oszczędzać na tym. Często w tych darmowych serwerach są wyświetlane reklamy, lub istnieją spore ograniczenia.

Minusem na pewno jest to, że trzeba samemu zainstalować WordPress na serwerze. Gwarantuje, że nie jest to skomplikowana czynność niczym pilotowanie Dreamlinera. Nawet ja kilka lat temu poradziłem sobie z instalacją WordPress na serwerze. Gdy go zakładałem, to byłem początkującym w marketingu internetowym i moje umiejętności były bardzo małe. Mimo to poradziłem sobie z tym zadaniem, więc każdy powinien sobie poradzić. Jednak jeśli brakuje na to chęci lub czasu, to można poprosić kogoś o pomoc. Za kilkaset złotych osoba, która się na tym zna, zainstaluje nam na serwerze naszego wymarzonego bloga. Jak prowadzić bloga, gdy jest on już zainstalowany na serwerze? No cóż teraz trzeba dobrać odpowiedni szablon, pobrać potrzebne wtyczki, poustawiać wszystko i można zacząć pisać bloga.

Może i jest z tym wszystkim trochę pracy. Jednak uważam, że warto, bo funkcjonalność bloga na WordPress jest niemal nieograniczona. Jest dostępna niezliczona ilość różnego rodzaju wtyczek. Za ich pomocą można wyczarować na naszym blogu niesamowite rzeczy. Od zwykłych typowo blogowych wtyczek takich jak wtyczki społecznościowe, do komentarzy, do kontaktu, do statystyk, jest ich cała masa. Za ich pomocą możesz dopasować bloga idealnie do swoich potrzeb. Są również wtyczki, dzięki którym blog zdobywa dodatkową funkcjonalność. Za ich pomocą można do bloga stworzyć sklep internetowy, program partnerski, katalog firm, portal społecznościowy, porównywarkę cen, forum, portal aukcyjny i parę jeszcze innych rzeczy. No tak ale po co to wszystko, jak ja chce tylko blogować. Chce pokazać w ten sposób, że możliwości związane z WordPress są ogromne. Jest tego tyle, że można by było poświęcić książkę odkrywając wszystkie tajniki WordPress. Jednak po jej skończeniu pewnie pojawiłyby się nowe możliwości, ponieważ WordPress nieustannie i dynamicznie rozwija się. Zarówno sam silnik blogowy się rozwija jak i pojawiają się coraz to nowe, bardziej wymyślne wtyczki do niego.

WordpressWordPress jest z pewnością świetnym miejscem na prowadzenia bloga. Może dla zupełnie początkujących będzie stanowił mały problem i takie osoby będą zastanawiały się jak prowadzić bloga na WordPressie, jak tu tyle tego wszystkiego jest. Jednak wszystko można opanować, do wszystkiego można przywyknąć. Może i potrzeba trochę czasu aby to opanować ale warto. Jednak jeśli ktoś nie chce tracić czasu, a chce mieć funkcjonalnego bloga na WordPress, to takie rozwiązanie przedstawię w dalszej części.

Pozostałe możliwości jak prowadzić bloga

WordPress i Blogspot są najpopularniejszymi rozwiązaniami na to jak prowadzić bloga. Jednak są jeszcze inne możliwości, o których można wspomnieć. W Polsce dość popularny jest jeszcze blog.pl udostępniony jest on prze portal Onet.pl za darmo. Silnikiem tego bloga jest WordPress. Po zarejestrowaniu się dostajemy bloga, którego adres będzie wyglądał następująco: twojanazwa.blog.pl. Jest tam jeszcze kilka innych możliwości wyboru rozszerzenia. Generalnie sprawa podobna jak z blogiem wordpress.com. Z tą różnicą, że na tym blogu jest zainstalowane nieco więcej wtyczek. Dzięki temu blog zyskuje na funkcjonalności. Niestety z tego co zauważyłem pojawiają się wokoło bloga reklamy, z których bloger nie czerpie zysku.

Inną możliwością na prowadzenie własnego bloga jest TopBenefit. Jest to system, który tworzymy wspólnie wraz z Marcinem i Mikołajem. TopBenefit to nie tylko blog, lecz blog stanowi zasadniczą i główna część, dlatego nie zabraknie go w moim artykule. Sam blog jest osadzony na WordPress. Uruchomienie własnego bloga jest bardzo proste i odbywa się za pomocą jednego kliknięcia. Zainstalowane są w nim wtyczki, które sprawiają, że blog jest bardzo funkcjonalny. Są w nim wtyczki, które ułatwiają poprawne pisanie artykułów, osadzanie mediów, SEO, czy optymalizację. Wokół bloga nie wyświetlają się żadne niechciane reklamy.

TopBenefitTopBenefit to nie tylko blog ale cały system. Wewnątrz użytkownik ma dostęp do szeregu szkoleń, z których dowie się między innymi jak prowadzić bloga. Ponadto jest stworzony głównie po to aby umożliwić zarabianie w internecie. Jednak na ten temat może opowiem innym razem. W przeciwieństwie do bloga na blog.pl czy wordpress.com TopBenefit jest płatny. Jednak dzięki dodatkowym funkcjonalnością, za pomocą których można zarabiać na blogu, nie stanowi to dużego problemu.

Podsumowanie

Jak widzisz możliwości na stworzenie bloga jest sporo. Ja wymieniłem tylko kilka. Najpopularniejszymi rozwiązaniami na prowadzenie bloga jest Blogspot i WordPress instalowany na własnym serwerze, pod własną domeną. Są również blogi oparte o silnik WordPress, ale nie wymagają od nas poświęcania czasu na konfigurację. Są też inne silniki blogowe, o których tu nie wspominałem, ponieważ te są najpopularniejsze. Samemu musisz zdecydować, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza. Zależy to od Twoich potrzeb, umiejętności technicznych, czy chcesz przeznaczyć na to pieniądze, czy nie, no i czy chcesz posiadać dodatkowe możliwości i „uszyć” bloga na własną miarę. TopBenefit, który znalazł się w tym zestawieniu jest z pewnością rozwiązaniem dla osób, które maja konkretną potrzebę. Tą potrzebą jest chęć zarabiania na blogu, automatyzacji biznesu w internecie, czy skorzystania z programu partnerskiego. Jestem współzałożycielem systemu TopBenefit, więc trudno abym o nim nie pisał na własnym blogu.

Sam prowadzę bloga na WordPress, ale w dalszym ciągu mam kilka blogów na Blogspocie. Jednak WordPress daje tą przewagę, że ma niemalże nieograniczone możliwości z jakich można skorzystać. Jeśli tylko zainstalowanie bloga nie będzie dla Ciebie stanowiło większego problemu, to polecam Ci skorzystać z tej możliwości. Niebawem napiszę nieco więcej na temat jak prowadzić bloga. Będzie mowa o sposobie pisania, w jaki sposób pisać o czym pisać itd. Jeśli jednak chcesz się czegoś konkretnego dowiedzieć, lub coś zasugerować, to napisz to w komentarzu.

 

 

Wpisz swój email aby dostać więcej informacji

 

Jak zdobyć lawinę czytelników na blogu?

Pobierz teraz bezpłatnie poradnik


Facebook Comments

Kliknij proszę w przycisk 🙂

You may also like...

19 komentarzy

 1. Zdzisiek pisze:

  Blogspot jest jednak trochę nie wygodny, trzeba mieć jakąkolwiek wiedzę jak tworzyć podstrony i strony na blogu, poza tym jest na subdomenie co trochę przeszkadza w pozycjonowaniu np. nie wszystkie katalogi przyjmują podstrony.
  Wordpress tutaj samo stwierdzenie 100zł rocznie za hosting nie wystarcza. Brakuje mi podstawowych parametrów typu transfer danych jaki potrzebuję aby obsłużyć iluś odwiedzających, bazy danych itd. Faktem jest, że w wordpresie mamy całą masę darmowych wtyczek, które są niezwykle pomocne np przy pozycjonowaniu, umieszczaniu reklam, zabezpieczania naszego bloga itd.

  • To są właśnie te ograniczenia w Blogspocie. Niestety coś za coś.

   Jeśli chodzi o hosting to napisałem od około 100 zł rocznie. Natomiast nic więcej nie pisałem na temat jaki hosting wybrać, czym się sugerować itp. Jak napisze artykuł o tym jak założyć bloga na WordPress to pewnie omówię sprawę hostingu.Jednak gdy dopiero się zaczyna, to tani hosting od dobrego dostawcy wystarczy, bo wątpię by od razu mieć bardzo duży ruch na stronie.

   • Ja zdecydowanie jestem za tym, aby prowadzić blog na swoim hostingu i swojej domenie. Jeśli chodzi o koszty to mam konto hostingowe za 60zł rocznie 40GB transferu miesięcznie. Przy obecnych odwiedzinach spokojnie jest to wystarczający limit. Jeśli będzie to konieczne dokupię sobie parę giga lub zainwestuję w inny hosting.

 2. Włodek pisze:

  Tytuł mylący. Powinno być raczej jak założyć/ stworzyć bloga, o czym sam w zakończeniu napisałeś.

  • Jak założyć to może nie, bo nie mówię o procesie zakładania. Bardziej by pasowało gdzie założyć bloga. Jednak prowadzenie bloga w początkowym etapie też się klasyfikuje do wyboru silnika blogowego. Nie bez znaczenia była optymalizacja gdy wybierałem taki tytuł.

 3. Sama prowadzę bloga postawionego na WP i jestem zadowolona. Co prawda, napotkałam pewne problemy, z którymi osoby bez wiedzy technicznej same mogłyby sobie nie poradzić. Z drugiej strony o wiele większe prawdopodobieństwo komentarzy na serwisie takim jak blogspot kusi. Mimo to uważam, że WP i własny hosting, kiedy chce się tworzyć coś większego to dobry wybór.

  • Dlaczego większe prawdopodobieństwo komentarzy na Blogspocie? Ja myślę, ze to inne czynniki maja wpływ na ilość komentarzy. Z blogiem WP na własnym serwerze od czasu do czasu pojawiają się jakieś sytuacje, że coś przestaje działać. Warto się zabezpieczyć, po pierwsze robiąc backup bazy, po drugie przed włamaniami. Inne jakieś usterki i tak się pojawią, ale ze wszystkim można sobie poradzić.

 4. Ewelina Śliwa pisze:

  Bardzo fajne rady dla początkujących. Nie od razu Rzym zbudowano, ale i z drugiej strony po nitce do kłębka i będzie dobrze 🙂

 5. adamkosedowski pisze:

  dzięki za cenne rady, ja pisze poprawiam i czasami mi za długo schodzi, bloga wole prowadzi na wordpresie gdyż nie mam żadnych ograniczeń tak jak to jest ba blogerze, bloxie czy innych tego typu stronach

 6. Monia pisze:

  Ja prowadzę bloga kulinarnego na blogspotcie. Tam zaczęłam, bo wydawał mi się to najfajniejszy i najprościejszy sposób. Teraz po paru miesiącach mój blog wygląda jeszcze lepiej. A od niedawna nawet zaczęłam na nim zarabiać 🙂 Współpracuje z NextClick.pl i mam jeszcze z tego większa satysfakcje.

  • Marcin Gurtowski pisze:

   No i bardzo dobrze Monia. Są blogi prowadzone na tej platformie, które radzą sobie bardzo dobrze. Jest też mnóstwo blogów na WordPress, gdzie jest tylko jeden wpis “Hello World”. Wszystko zależy od autora, który prowadzi bloga. Życzę Ci powodzenia i dalszych sukcesów.

 7. Edward pisze:

  Dobry artykuł. Teraz dlaczego? Jesteś pierwszym, który napisał rzeczowo o blogspocie. Już chyba Twój partner biznesowy ” przyznał się”, zaczynał na blogspocie. Wiem, że osiągnęliście sukces w marketingu internetowym, ale mimo to, piszecie otwarcie o początkach. Jeszcze nie czytałem artykułów o blogspocie pisanych przez marketerów, którzy są na Topie. Raczej starają się sprzedać swoją ideę prowadzenia bloga, ale blogspot nie był nigdy wymieniony. Ja sam mam takiego osobistego bloga na blogspot i jestem zupełnie zadowolony. A najlepiej podoba mi się Support. Ludzie są zawsze bardzo pomocni i nie zarozumiali. A to niestety nie jest regułą, gdy szukam pomocy u użytkowników WordPressa. Pozdrowienia!

  • Marcin Gurtowski pisze:

   Oczywiście Edwardzie, że zaczynaliśmy od tej platformy i nie przeszkadzało to zarabiać pieniądze przez internet. Zarówno mój blog jak i Marcina jeszcze istnieje. Co prawda nie jest już aktualizowany ale nadal można je znaleźć.

   Dzięki i również pozdrawiam.

 8. Andrzej pisze:

  A ja mam pytanie o adres. Czy bardziej wiarygodny będzie adres zgodny z imieniem i nazwiskiem czy dowolny związany z tematem bloga? Tematyka bloga to po trochu motywacja, samorozwój i finanse osobiste.

  • Marcin Gurtowski pisze:

   Myślę, że jeśli nawet adres bloga składających się z imienia i nazwiska blogera ma jakiś wpływ na wiarygodność to i tak niewielki. Wiarygodność bloga, swojej marki budujesz rzetelnymi artykułami. Do tego pamiętaj o stronie, czy zakładce, gdzie napiszesz o sobie, swoje misji itp. Artykuły pisz w oparciu o własne historie, przytaczaj je, bądź szczery w tym wszystkim. W ten sposób zbudujesz wiarygodność i sympatię do swojej osoby.

 9. programy partnerskie pisze:

  Bardzo udany artykuł o finansach, każdy powinien go przeczytać żeby zrozumieć finanse osobiste.
  Dzięki za udostępnienie także szczęścia w budowaniu bloga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
shares

Masz za mało czytelników na blogu?

Poznaj sprawdzone metody na zdobywanie lawiny czytelników na blogu

pobierz teraz

Pobierz Bezp��atnie!