+

Inteligencja finansowa w praktyce

inteligencja finansowa
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jest wiele rodzajów inteligencji, a inteligencja finansowa to jedna z wielu nam znanych. Jeśli mowa o samej inteligencji to od razu przychodzi nam na myśl test inteligencji IQ, który mierzy iloraz inteligencji. Jest on dziś nieco źle interpretowany. Powstał on ponad sto lat temu w konkretnym celu, dziś na siłę wykorzystuje się go nieco inaczej. Na szczęście inteligencja finansowa nie ma z tym nic wspólnego. Jak wspomniałem wcześniej jest wiele rodzajów inteligencji. Według teorii Howarda Gardnera jest osiem typów inteligencji. Oczywiście z tą teorią można się jak najbardziej zgodzić. Jednak w tym zestawieniu nie występuje inteligencja finansowa. Czy zatem inteligencja finansowa to mit? Po przeczytaniu tego artykułu znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Z poniższego tekstu dowiesz się czym jest inteligencja finansowa, po co jest inteligencja finansowa. Poznasz pięć elementów inteligencji finansowej, oraz dowiesz się jak rozwinąć inteligencję finansową. Tak więc zaczynamy.

Co to jest inteligencja finansowa?

Sama inteligencja z definicji jest zdolnością, a właściwie zespołem zdolności umysłowych, która odpowiada za reakcje w najróżniejszych sytuacjach. Samą inteligencję można bardzo łatwo zdefiniować. Definicji można też znaleźć bardzo wiele, jednak każdy mniej więcej wie o co chodzi.  Dzięki nabytym zdolnościom umysłowym łatwiej nam radzić sobie z pojawiającymi się problemami. Pytanie, czy zdolności te są wrodzone, czy nabyte. Chociaż wydawać by się mogło, że inteligencja musi być wrodzona, to jednak zdolność ma to do siebie, że można ją zdobyć. Możliwe, że pewne składowe całej inteligencji są wrodzone, ale zdolności, które w niej są zawarte są nabywane.

Definicja inteligencji finansowej

Inteligencja finansowa podobnie jak zwykła inteligencja pomaga nam radzić sobie z pewnymi sytuacjami. W tym przypadku są to sytuacje i problemy ściślej określone, bo będą one powiązane z finansami. Tego akurat nie trudno się domyślić, bo już sama nazwa wskazuje, ze inteligencja finansowa ma wpływ na finanse. Podobnie jak w przypadku zwykłej inteligencji, tak i inteligencja finansowa nie posiada jednoznacznej definicji. Jednak w tym przypadku o co w tym chodzi wie mniej niż więcej osób.

Można napotkać dwa główne nurty określające inteligencję finansową. Pierwszy opiera się na znajomości matematyki i umiejętności zarządzania finansami, a drugi na psychologicznych podstawach osiągnięcia finansowego sukcesu. Trzecia jakby grupą w tym wszystkim są Ci, którzy łączą oba te nurty. Ja należę do osób, którzy są zwolennikami łączenia obu definicji. Nie wystarczy sama umiejętność zarządzania finansami aby odnieść sukces finansowy. Znamy dużo takich, którzy tą umiejętność opanowali w ponadprzeciętnym stopniu, a daleko im do finansowego sukcesu. Potrzebne są jeszcze psychologiczne umiejętności, aby wykorzystać swoje zdolności i odnieść finansowy sukces.

Inteligencja finansowa to umiejętność

Wielokrotnie już padło słowo zdolność, czy umiejętność. Jeśli inteligencja finansowa to umiejętność, a właściwie zbiór umiejętności pomagających odnieść się w określonych sytuacjach i odnieść finansowy sukces, to co to w praktyce oznacza? Jest to na pewno dobra wiadomość, ponieważ umiejętność można nabyć. Nikt nie rodzi się z inteligencją finansową, jednak każdy może ją w sobie rozwinąć.

To jest na pewno dobra wiadomość dla każdego, kto chce osiągnąć w życiu sukces finansowy. Może ktoś nie radzi sobie dziś najlepiej z domowymi finansami. Żyje od pierwszego, do pierwszego. Może jest jeszcze gorzej, komornik puka do drzwi, a rachunki usiłują dopaść i pożreć żywcem we własnym domu. Jeśli tak wygląda u kogoś sytuacja, to trzeba zrozumieć, że do tego stanu coś musiało doprowadzić. Musi być tego przyczyna. Brak pieniędzy to jest efekt, rezultat czegoś. Przyczyną mogą być źle podjęte decyzje z powodu braku inteligencji finansowej. Z każdej sytuacji da się wyjść, nawet z tej na pozór najtrudniejszej. Zmiana jednak powinna pochodzić tam gdzie pojawiła się przyczyna tej sytuacji. Bo jeśli tylko zmieni się sytuacja finansowa, nagły zastrzyk pieniędzy, to bez zmiany przyczyny sytuacja powróci.

Po co inteligencja finansowa?

Po części już na to pytanie odpowiedź zawarta jest wyżej. Inteligencja finansowa jest zbiorem umiejętności, które pozwalają odnaleźć się w różnych sytuacjach. Po pierwsze jest to znajomość matematyki finansowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrozumieć skąd się biorą pieniądze, w jaki sposób odbywa się cały ten przepływ pieniędzy. Tutaj mam na myśli proces kiedy pieniądze do nas przychodzą, w jakich okolicznościach i konkretnie za co. Również w jaki sposób pieniądze wydajemy, w jakich okolicznościach i na co. To tak w dużym uproszczeniu można nazwać przepływem pieniędzy, lub jak to Robert Kiyosaki określa Cash Flow. Umiejętność ta jest po to, aby uniknąć pułapek i zagrożeń. Posiadając tą umiejętność widzimy, czy warto wziąć kolejny kredyt, czy będziemy mieli w ten sposób więcej przychodów, czy wręcz przeciwnie. Dzięki temu skuteczniej unikamy zagrożenia wpadnięcia w negatywne zadłużenie. Podejmujemy lepsze decyzje co do finansów i zwiększenia zysków. Inteligencja finansowa to też umiejętności mentalne. To za ich sprawą dostrzegamy więcej możliwości, bo nasz horyzont sięga znacznie dalej. Widzimy szanse, tam gdzie inni jej nie dostrzegają. Chociaż brzmi to jak z taniego podręcznika akwizytora, to jednak w taki sposób to działa. Inteligencja finansowa to nie tylko zdolności liczenia, ale także umiejętności mentalne, które pozwalają odnieść finansowy sukces.

Co ma wpływ na sukces finansowy

To jest raczej temat rzeka, bo jest bardzo wiele czynników, które mają wpływ na sukces finansowy. Jednym z nich jest inteligencja finansowa. To znaczy, że na sukces finansowy ma wpływ umiejętne posługiwanie się tematyką finansów. Również umiejętności mentalne odgrywają w tym istotną rolę. Ponadto do tej listy bym dopisał postawa, albo pewność siebie. Cecha niewątpliwie ważna, aby nie dać się zbić z tropu. Umiejętność sprzedaży również jest bardzo przydatna. Tak naprawdę to tylko sprzedaż daje pieniądze. Pracując na etacie wykonując jakąś czynność, nie ważne czy to będzie układanie towaru na pułkach, produkcja, czy siedzenie w papierkach i księgowanie wszystkiego. Z reguły tak jest, że pieniądze są płacone za przepracowane godziny. Lecz tak naprawdę pieniądze biorą się ze sprzedaży. Z tego opłacani są wszyscy pracownicy, Ci co pracują w produkcji, w magazynach i w burach. Tak więc sprzedaż jest jedną z najważniejszych i najcenniejszych umiejętności jaką można nabyć.

inteligencja finansowaNa sukces finansowy ma również wpływ świadome posługiwanie się pieniędzmi. Każdy myśli, ze świadomie posługuje się pieniędzmi. Jednak to nie jest prawda. Prosty dowód na to jest taki. Nie ważne ile się zarabia, bo i tak nie wystarcza. Tak jest przeważnie. Jeśli osoba dziś zarabia tysiąc dwieście złotych na rękę i ledwo wiąże koniec z końcem to myśli, że jak by dostała podwyżkę, lub awans i by zaczęła zarabiać dwa tysiące na rękę, to myśli, że sporo pieniędzy będzie mogła odłożyć. W końcu dziś zarabia tysiąc dwieście i ledwo starcza, ale starcza. Wiec jakby tak dobić do dwójki, to można by było pozwolić sobie na nieco lepsze życie i do tego parę stów miesięcznie odłożyć. Okazuje się, że gdy zacznie zarabiać dwa tysiące, to wciąż wszystko wydaje i nadal jest spłukana. Wówczas ma marzenia, aby zarabiać tak o tysiąc złotych więcej, bo wtedy to już na pewno będzie w stanie sobie odkładać. Jednak to nic nie zmienia. Nawet jak zacznie zarabiać po 10 tysięcy, to nadal będzie spłukana. Banki już o to zadbają, dadzą odpowiednie kredyty, aby kupić sobie lepszy samochód, większy telewizor, luksusowe meble, czy większy dom i do tego wycieczka. W mentalności człowieka również tkwi coś niezrozumiałego. Gdy zmieni się status społeczny, zacznie zarabiać więcej, będzie piastować wyższe stanowisko, to już nie wypada robić zakupów, w sklepie dla osób mniej zamożnych. Już nie wypada chodzić w butach za 40 złotych, teraz trzeba kupić buty za co najmniej 400 złotych. Nie wypada przyjeżdżać do pracy starym golfem, trzeba się targnąć na kredyt i wozić się nowszym, bardziej luksusowym samochodem. Co z tego, ze pali więcej, przecież zarabiam więcej… W taki sposób wciąż jest się spłukanym, żyje się od pierwszego, do pierwszego. Zarobki rosną, ale koszty życia również rosną. Nie ma żadnych oszczędności, bo nie ma z czego odkładać, wszystko an bieżąco się wydaje. Ciągłe życie w strachu, aby tylko nie stracić roboty, by coś się nie wydarzyło, bo przy wyższych kosztach dług rośnie w zastraszająco szybki sposób. To wszystko przez brak świadomego posługiwania się pieniędzmi, na który cierpi większość osób. Aż 60% Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Sześć na dziesięć osób nic miesięcznie nie odkłada. Stan konta na koniec miesiąca u ponad dwudziestu milionów Polaków wskazuje na zero złotych. Jedni się tłumaczą, że zarabiają zbyt mało. Jednak po pierwsze osoby bez oszczędności, to nie tylko te, które zarabiają najniższą krajową. Po drugie zawsze warto oszczędzać, nawet jak to będzie tylko 10 złotych miesięcznie. Taką kwotę da się znaleźć pod warunkiem, że będzie się tworzyło i zarządzało własnym budżetem. Właśnie tworzenie i zarządzanie budżetem to kolejna składowa, na którą dzieli się inteligencja finansowa.

Jeśli już mamy oszczędzać, czy inwestować, to warto robić to w sposób właściwy. Tutaj jest kolejna zmora, bo sporo pieniędzy z tych, które oszczędzamy ląduje albo do skarpety, albo na lokatę, która w zasadzie żadnych korzyści nie przynosi. Chociaż może to i tak lepsze niż topienie pieniędzy w para bankach. Według danych Polacy stracili w para bankach około 2 miliardy złotych, w roku 2012. To znaczy, ze nie uczymy się na błędach i wciąż szukamy lukratywnych inwestycji. W tym momencie pojawia się inteligencja finansowa i jej kolejna składowa, czyli umiejętne posługiwanie się narzędziami finansowymi. Po pierwsze po to, aby oszczędności rosły. Trzymając pieniądze w tapczanie źle na nie działa, bo ich wartość maleje. Siła nabywcza pieniędzy z roku na rok spada. Dzieje się tak przez inflację. Dziś za tysiąc złotych kupimy znacznie więcej tych samych rzeczy niż za np. 5 lat. trzymanie pieniędzy na lokacie też na niewiele się zda, bo co najwyżej można je uchronić przed spadkiem wartości, a i to czasami się nie udaje przez koszty i podatki. Jednak należy zachować szczególna ostrożność, by nie dać się skusić na super okazje, którą oferują para banki, czy piramidy finansowe. W tym celu umiejętne zarządzanie narzędziami finansowymi jest niezbędne. Wówczas jesteśmy w stanie pieniądze inwestować w sposób bezpieczny i przynoszący nam dodatkowe korzyści. Ważna w tym przypadku jest również dywersyfikacja, aby nie inwestować wszystkich pieniędzy tylko w jeden sposób. Bo nawet jeśli coś się stanie i chwilowo w jednym narzędziu wartość inwestycji spadnie, to dzięki dywersyfikacji zniwelujemy straty, lub będziemy na plusie.

Pięć elementów inteligencji finansowej

Inteligencja finansowa to nic innego jak umiejętność, na którą zbierają się pewne elementy. Pięć kluczowych elementów omówię w tym miejscu. Będą to takie składowe jak zwiększenie zarobków, ochrona pieniędzy, budżetowanie wydatków, stosowanie dźwigni finansowej i wykorzystywanie informacji finansowych. To wszystko ma na celu doprowadzenie do wolności finansowej. Właśnie po to jest cała edukacja finansowa, aby zdobyć w życiu wolność finansową.

Zwiększenie zarobków

Już kiedyś poświęciłem cały artykuł pisząc w nim na temat, praca dodatkowa – jak zwiększyć dochody. Nie będę więc omawiał jakie są możliwości, bo ich jest dużo. Dlaczego ten punkt jest ważny i znalazł się na samym początku? Odpowiedź jest prosta, ponieważ pieniądze robią więcej pieniędzy. Wiele osób nie odkłada, ani nie inwestuje, ponieważ ma za mało pieniędzy. Dlatego trzeba coś z tym faktem zrobić. Można poszukać dodatkowych sposobów na zarobienie pieniędzy. Można znaleźć lepiej płatną pracę. Można też zastosować takie strategię w swojej firmie, aby firma przynosiła większy dochód netto. Sposób się zawsze znajdzie, wystarczy chcieć i poszukać takich możliwości. To się przyda, aby mieć więcej pieniędzy, które następnie warto przeznaczyć na inwestycje, aby przynosiły one jeszcze więcej pieniędzy. Można inwestować we własną firmę, aby zwiększyć zyski. Można też kupić tak zwane aktywa, które przyniosą nam kolejne pieniądze. Może to być zakup nieruchomości. Sposobów na inwestycje, czy pomnażanie pieniędzy jest trochę. Ale aby to zrobić trzeba zazwyczaj mieć wolne środki. Dlatego warto zwiększać swoje zarobki.

Ochrona pieniędzy

Nie samym zarabianiem staniesz się bogaty i osiągniesz wolność finansową. Na układankę o nazwie inteligencja finansowa składa się również ochrona pieniędzy. To jest po pierwsze aby nie tracić pieniędzy w głupi sposób, tak jak to się dzieje, gdy topimy pieniądze w para bankach, piramidach finansowych, czy systemach Ponziego. Jesteśmy kuszeni wizją łatwego i szybkiego zarobku. Wpłacisz tu pieniądze, nic nie będziesz musiał robić, a zarobisz i kasy będziesz mieć jak lodu. Ludzie jadą się tak bajerować i taki tego efekt. Dlatego tak ważna jest ochrona własnego kapitału, aby nie tracić, go w taki sposób, lecz przeznaczać go na coś co rzeczywiście przyniesie nam więcej pieniędzy.

Budżetowanie wydatków

„Człowiek biedny ceni sobie każdą złotówkę, bogaty – każdy grosz”. Każdy grosz jest ważny, bo każdy grosz może dać złotówkę, złotówka sto złotych, a sto złotych tysiąc i tak w nieskończoność. Pochylasz się, aby podnieść jednego grosza, którego znajdziesz leżącego na chodniku? Ja zawsze się pochylam i jestem szczęśliwy, ze znaleziska, bo dla mnie to oznacza, że przyciągam pieniądze.

Budżetowanie wydatków polega na szacunku dla każdego grosza i sztuce oszczędzania pieniędzy. Budżetowanie wydatków pomaga w radzeniu sobie z nadmiernym odpływem pieniędzy w miejscach można tego uniknąć. Nie mówię, aby popadać w skrajność i odmawiać sobie wszystkiego co tylko można, bo to już podchodzi pod sknerstwo. Jednak warto liczyć się z tym, że pieniądze stracone w bezsensowny sposób, na coś zupełnie zbędnego stracimy bezpowrotnie, podczas gdy te same pieniądze można by było przeznaczyć na coś, co może przynieść ich więcej. Inteligencja finansowa jest właśnie po to, aby uświadomić, że pieniądze są energią i albo tą energię zużyjemy na coś co nic wartościowego nie wniesie, albo tą energię przyłożymy w taki sposób, aby wróciła do nas z większą mocą.

Stosowanie dźwigni finansowej

Po co stosuje się dźwignie? Aby zwiększyć skuteczność włożonej pracy. Dźwignia finansowa jest po to, aby zwiększyć skuteczność zarabiania pieniędzy. Dźwignie finansową stosuje się, aby zwielokrotnić swoje zyski tym samym nakładem pracy. Inteligencja finansowa, to umiejętność dostrzegania dźwigni finansowej i prawidłowego jej wykorzystania. Dzięki temu możemy posługiwać się pieniędzmi innych ludzi, aby pomnażać swój kapitał. Prawda jest jednak taka, ze dźwignia finansowa może przynieść wiele dobrego, ale również i wiele złego. To jest jak miecz obusieczny. Dlatego warto zapoznać się z tym elementem inteligencji finansowej, aby wykorzystać dźwignie finansową na swoja korzyść.

Wykorzystanie informacji finansowych

W każdej chwili dociera do nas mnóstwo informacji. Większość jest jednak przez naszą świadomość ignorowana. Docierają też do nas informacje finansowe, które są bardzo przydatne w pomnażaniu lub ochronie kapitału. Do tego trzeba mieć otwarty umysł, nastrojony na odbieranie konkretnych informacji. Dostrzeganie informacji, czyli możliwości to jest jedno, druga sprawa to wykorzystanie tych możliwości. Do tego również jest potrzebna inteligencja finansowa. Dzięki temu dostrzegasz możliwości na zwiększenie swojego kapitału. Oprócz tego, ze dostrzegasz, to również jesteś w stanie ocenić opłacalność i bezpieczeństwo, aby te informacje wykorzystać i wynieść korzyści. Ponadto wykorzystujesz informacje finansowe, aby zaoszczędzić więcej pieniędzy. Tutaj można korzystać z ulg podatkowych, czy innych możliwości na ochronę własnego kapitału. Im więcej pieniędzy zostanie w Twoim portfelu, tym więcej możesz przeznaczyć na pomnożenie własnego kapitału.

Jak rozwinąć inteligencję finansową

Inteligencja finansowa to umiejętność, więc jak wiadomo umiejętność można rozwinąć. Można rozwinąć, a nawet warto to zrobić chociażby po to aby osiągnąć wolność finansową, lub tylko, aby uchronić kapitał przed stratą. Można zacząć właściwie od zaraz rozwijać swoją inteligencję finansową. Edukację finansową możesz zacząć w tym Momocie, chociażby od wyszukania publikacji na jej temat. Jest kilka dobrych blogów, na których ten temat jest poruszany. Wówczas masz bezpłatny dostęp do kopalni wiedzy. Również na takim portalu jak YouTube jest opublikowanych wiele filmów, które zawierają się w temacie inteligencji finansowej. Do nich masz również nieograniczony dostęp bezpłatnie. Polecam również czytanie książek, które rozwijają inteligencje finansową. Moją pierwszą książką, która przeczytałem na ten temat była autorstwa Roberta Kiyosaki. Wielu zaczynało swoja przygodę z rozwojem, czy inteligencja finansową właśnie od tego autora. Ja zacząłem od książki „Młody Bogaty Rentier”. Przyznam, że zafascynowała nie ta książka. Nie powiem, że jest ona najlepsza, bo tak nie jest, ale z całą pewnością książki tego autora dobrze się czyta. Są w sam raz na początek drogi w rozwoju inteligencji finansowej. Ponadto warto szukać innych książek, które rozwiną w Tobie tą umiejętność. Są również wszelkiego rodzaju kursy, oraz szkolenia, które rozwijają inteligencję finansową. Wielu autorów książek jest również szkoleniowcami. Inteligencję finansową rozwijasz również w momencie, gdy stawiasz czoła swoim problemom finansową. Gdy nie uciekasz, ale szukasz rozwiązań i je znajdujesz, to w tej chwili rośnie Twoja inteligencja finansowa.

Przeciętnemu Kowalskiemu trudno wynieść inteligencję finansową z domu. Rzadko zdarza się, że w rodzinie ojciec i matka rozwijają u dziecka tą umiejętność. Nie robią tego, bo sami jej nie posiadają. Nie da się nauczyć kogoś, czegoś czego samemu się nie potrafi. Nie ma też co szukać edukacji finansowej w szkołach, ani na studiach. Tam ewentualnie dostaniemy wiedzę z ekonomi, której przydatność jest wątpliwa. Nie ma co się łudzić. Inteligencja finansowa to umiejętność, o której rozwój samemu trzeba zadbać. Musisz szukać na własna rękę możliwości, aby pogłębiać w sobie tę umiejętność.

 

Rozwiń swoją inteligencję finansową,

zapisz się na bezpłatny kurs

Imie:
       email:

Facebook Comments

Podobne Artykuły

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

6 thoughts on “Inteligencja finansowa w praktyce”

 1. Inteligencja finansowa to najważniejszy element osiągania długotrwałego sukcesu finansowego. Dobrze, że poruszyłeś ten temat, jednocześnie warto zwrócić uwagę, że istotne jest ciągłe jej pogłębianie. Taki wpis powinien być dopiero początkiem długiej drogi poszerzania swojej wolności finansowej.

 2. Świetny wpis ,wielu z nas powinno dogłębnie przeczytać ten artykuł, bo inteligencja finansowa jest podstawą w prowadzeniu naszych biznesów i osiąganiu wymarzonego celu.

 3. Witam serdecznie! Cóż za wspaniałe podsumowanie. Godne podziwu, jak sama akcja. Dzięki za zaproszenie do udziału i naprawdę genialnie, że zorganizowałaś akcję – i jeszcze dałaś radę tak pięknie wszystko ułożyć w kategorie! Pozdrawiam gor
  Fajnie, że publikujesz ten tekst. Wynik twego badania daje do myślenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biznespart/ftp/expertpartner_wordpress/biznespart1/wp-content/plugins/rpw-related-posts-widget/pf-rpw.php on line 160
Email
Print
Przeczytaj poprzedni wpis:
lista mailingowa
Lista mailingowa

Tym razem na tapecie lista mailingowa. Zanim na dobre zająłem się marketingiem internetowym, zacząłem już zbierać listę mailingową. To było...

Zamknij