Czym jest VR i jak działa?

Kliknij proszę w przycisk 🙂

Wirtualna rzeczywistość od kilkunastu miesięcy coraz mocniej wkracza do naszego życia. Czym jest wirtualna rzeczywistość i jak można ją wykorzystać w biznesie?

Co to jest wirtualna rzeczywistość i jak to działa?

Rzeczywistość wirtualna to obecnie coraz popularniejsze medium. Dobrej jakości gogle VR można zakupić już za kilkaset złotych. Patrząc na zachowanie wielkich marek z dziedziny nowych technologii jasno można stwierdzić, że technologia ta będzie się rozwijać a jej potencjał jest praktycznie nieograniczony.

Po założeniu gogli wirtualnej rzeczywistości na głowę – nasz zmysł wzroku zostaje całkowicie odcięty od gogle vrbodźców świata zewnętrznego. Jeśli założymy również odpowiednie słuchawki – możemy mieć pewność, że żaden dźwięk z zewnątrz nie będzie nas rozpraszał. Doznamy wtedy tzw. immersji, czyli całkowitego zanurzenia się człowieka w świecie wirtualnym. Będąc w wirtualnej rzeczywistości możemy przebywać w zupełnie innych światach i robić w nich to co nam się żywnie podoba. Nasze poczynania w świecie VR ogranicza jedynie wyobraźnia twórców aplikacji czy gry VR z której aktualnie korzystamy.

Wirtualna rzeczywistość to przestrzeń nieograniczonych możliwości. Gry i aplikacje VR to aktualnie wierzchołek góry lodowej wielu rozwiązań jakie wirtualna rzeczywistość oferuje człowiekowi. Na świecie powstaje coraz więcej użytecznych aplikacji VR, które z powodzeniem wykorzystują np. lekarze czy żołnierze do przeprowadzania różnego rodzaju symulacji. Potężny potencjał ma również edukacja za pomocą VR. Również świat nauki pokłada wielkie nadzieje w wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości do różnego rodzaju symulacji.

Wraz z rozwojem współczesnej wirtualnej rzeczywistości powstała zupełnie nowa dziedzina, która kilka lat temu jeszcze nie istniała. Tą dziedziną są filmy 360. Tworzy się je za pomocą specjalnych kamer sferycznych, które rejestrują pełen obraz – 360 stopni wokół kamery. Filmy 360 rewolucjonizują sposób opowiadania historii. Za pomocą filmu 360 możemy wśród widza wywołać wrażenie przebywania w samym środku akcji. Rozwój filmów 360 dał filmowcom zupełnie nowe, nie do końca zbadane jeszcze możliwości. Tworzenie filmów 360 staje się coraz popularniejsze także w kontekście działań biznesowych. Również branża marketingowa i reklama chętnie wykorzystują filmy 360, ze względu na fakt, że z ich pomocą możliwe jest znacznie skuteczniejsze zaangażowanie widza w opowiadaną historię.

Oprócz obrazu, równie ważnym czynnikiem decydującym o jakości aplikacji i filmów w wirtualnej rzeczywistości jest dźwięk. Powinien on być możliwie jak najbardziej zbliżony do dźwięku, który słyszymy w świecie rzeczywistym. W naszych aplikacjach i filmach 360 stosujemy tzw. dźwięk binarualny. Na planie filmu 360 korzystamy ze specjalnych narzędzi (m.in. głowa manekina z uszami w postaci membran mikrofonów), które pozwalają nam uzyskać wysokiej jakości dźwięk binauralny. Nagrywanie go w tej technice (mikrofony umieszczone w uszach manekina) pozwala odtworzyć proces, w jakim dźwięki w świecie rzeczywistym docierają do ludzkiego ucha. Dzięki temu widz słuchający dźwięku w filmie 360 będzie miał wrażenie, że słyszy rzeczywiste dźwięki, a nie przez słuchawki.

Po co stosować te wszystkie zabiegi? Odpowiedź jest prosta. Zatarcie granicy pomiędzy światem prawdziwym, a wirtualnym sprawi, że widz korzystający z aplikacji vr zaangażuje się w opowiadaną historię jeszcze bardziej. Nic nie będzie rozpraszało jego uwagi, zatem skupi się w pełni na przekazie, który do niego kierujemy.

Jeśli dodatkowo wyposażymy widza aplikacji vr w specjalne kontrolery ruchu rąk – damy mu dodatkowe narzędzie, które sprawi, że świat wirtualny wyda mu się jeszcze bardziej rzeczywisty. Kontrolery umożliwiające przeniesienie ruchu rąk ze świata realnego do świata wirtualnego dają niesamowite możliwości. Możemy być już nie tylko biernym uczestnikiem akcji, ale jesteśmy w stanie także w nią w pełni ingerować. Możemy przenosić obiekty, niszczyć je, strzelać, itp. Możemy robić co nam się żywnie podoba, pod warunkiem, że aplikacja nam na to pozwala.

Istnieją setki różnych sprawdzonych i przetestowanych rozwiązań na uczynienie aplikacji VR niesamowitym doznaniem. Nas, twórców ogranicza tylko i wyłącznie wyobraźnia nasza i klienta, dla którego pracujemy.

Wirtualna rzeczywistość jest obecnie najsilniej rozwijającym się nowym medium reklamowym. Magazyn Forbes szacuje, że do 2020 r. branża wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości osiągnie wartość 162 mld dol. Według różnych szacunków, na świecie obecnie mamy 7 – 10 mln gogli wirtualnej rzeczywistości. W 2018 roku zaś ma ich być już prawie 4 razy tyle. Jest o co walczyć.

W grze o użytkownika liczy się przede wszystkim świetna treść. Aplikacje VR, które angażują, skłaniają do myślenia lub po prostu dostarczają nietuzinkowej rozrywki mają największą wartość z punktu widzenia reklamodawcy. Nie wystarczy teraz tylko i wyłącznie „zrobić jakąkolwiek aplikację VR” – bo taka jest moda. Najważniejsza jest treść, która przekracza granice i daje użytkownikom niespotykane dotąd doznania. Dzięki temu mamy pewność, że widz całkowicie i w pełni emocjonalnie zaangażuje się w przekaz jaki do niego kierujemy.

Tworząc nasze aplikacje vr pamiętamy o tym, że wykorzystanie tej technologii musi czemuś służyć. VR to zupełnie nowy środek do opowiadania historii. Nie przenosimy dobrze działających rozwiązań ze smartfonów czy telewizji do świata VR. Tworzymy od podstaw nową wartość, wykorzystując w pełni wszystkie środki wyrazu jakie daje nam wirtualna rzeczywistość.

Epicvr.pl – kreatywna agencja vr. Tworzymy aplikacje vr, filmy 360, rozwiązania augumented reality. Uczymy, jak wykorzystać wirtualną rzeczywistość w biznesie.

Jak zdobyć lawinę czytelników na blogu?

Pobierz teraz bezpłatnie poradnik


Facebook Comments

Kliknij proszę w przycisk 🙂

You may also like...

4 komentarze

 1. Karo pisze:

  VR – to jest (i będzie) potężne pole do popisu dla reklamodawców. Jak dla mnie świetnym przykładem jest użycie VR do prezentacji nowych – jeszcze nie wybudowanych – mieszkań. Od razu można poczuć się jak to będzie w swoim nowym przyszłym mieszkaniu.

  • Marcin Gurtowski pisze:

   Świetny przykład i pomysł Karo 🙂
   Możliwości wykorzystania VR jest wiele, ja np. widzę ciekawy sposób na wykorzystanie tej technologii w konferencjach na żywo 🙂

 2. Wojtek pisze:

  zastosowanie VR jest przeróżne, pewnie jest wiele nie zidentyfikowanych zastosowań, próbowałem wielu gier, zabawa super w porównaniu do standardowych

 3. Marcin pisze:

  VR to świetna sprawa, chociaż jeszcze trochę trzeba, aby to udoskonalić tak jak ludzie by chcieli. Jednak co by nie mówić ma to ogromny potencjał na pewno w przemyśle gier, bo w sumie na tym głównie się skupiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
shares

Masz za mało czytelników na blogu?

Poznaj sprawdzone metody na zdobywanie lawiny czytelników na blogu

pobierz teraz

Pobierz Bezp��atnie!