8 kroków do osiągnięcia pozycji lidera

Kliknij proszę w przycisk 🙂

Aby odnieść sukces przydatne są odpowiednie umiejętności, które sprawiają, że jesteś liderem. W poniższym artykule opisałem 8 kroków, które przybliżą Cię do pozycji lidera. Jak się za chwilę przekonasz ważnym elementem jest nie tylko abyś był w stanie prowadzić innych, ale przede wszystkim abyś był gotowy prowadzić sam siebie. Nigdy nie będziesz mógł skutecznie poprowadzić innych, jeśli samemu nie będzie w stanie siebie poprowadzić.

Bycie dobrym liderem jest czymś więcej niż bycie po prostu na czele tłumu. To nie jest struktura korporacyjna i jeśli nie masz odpowiednich kompetencji to po prostu się nim nie staniesz. Lider musi przede wszystkim działać. U nas utarł się pewien stereotyp, który mówi, że wystarczy odpowiednio wyglądać i mieć tak zwane gadane. To znaczy, że wystarczy wyglądać i mówić jak lider i reszta osób postrzega taką osobę za lidera. Rzadko jednak patrzy się na to co wykonuje lider, a to jest tak naprawdę prawdziwy test przywództwa. Lider swoim działaniem musi dawać przykład innym.

Doskonały przywódca nastawiony jest na cel, przy tym od siebie wymaga więcej niż od innych. Aby stać się dobrym liderem musisz skoncentrować się na działaniu, zamiast na prostych przemówieniach. Tytuł artykułu wskazuje na 8 kroków, ale nie myśl o nich jak o kolejnych krokach, które się odhacza, tak jak to jest w wielu przypadkach. Zamiast traktować je jako kolejne kroki, które można wykonać i przejść do kolejnego, należy z każdego z nich korzystać regularnie.

Bądź otwarty na możliwości

Po pierwsze należy zachować czujność wobec nowych możliwości. Wszystko wokół nieustannie się zmienia, rzeczywistość nie jest ostateczna, ale podlega ciągłym zmianom. Dlatego trzeba być cały czas otwartym na możliwości, które po prostu co jakiś czas się pojawiają. Jeśli patrzymy dziś na ludzi, którzy osiągnęli sukces, to niektórzy uważają, że te osoby miały szczęście, znalazły się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. Być może trochę racji w tym jest, ale gdyby nie mieli otwartych oczu na okazje to by czas nie miejsce nie miały żadnego znaczenia.

Czerp inspiracje

Drugą bardzo ważną umiejętnością jest czerpanie inspiracji gdziekolwiek byś się nie znalazł. Inspirować możesz się swoją konkurencją. Najmądrzejsi przywódcy nieustannie obserwują swoją konkurencję i czerpią inspiracje z ich działań. Przyjrzyj się rywalizacji dwóch najwybitniejszych piłkarzy ostatniej dekady. Cristiano Ronaldo i Messi bo o nich mowa rywalizują ze sobą od wielu lat. Grają w przeciwnych największych klubach, co jeszcze bardziej podgrzewa atmosferę rywalizacji. Jednak nie podkładają sobie przysłowiowej nogi. Obydwoje darzą siebie wzajemnie szacunkiem. Każdy z nich przyznaje, że lubi obserwować grę przeciwnika. Jak myślisz dlaczego? Czerpie w ten sposób inspirację. Dlatego jeśli chcesz  być dobrym liderem czerp inspirację z otoczenia, obserwuj innych i znajdź dzięki temu sposób aby rozwinąć siebie.

Poszerzaj horyzonty

Nie ma tajemnicy, że trzeba się rozwijać i uczyć nowych rzeczy. Jak często wypada to robić? Najlepiej każdego dnia poszerzaj swoje horyzonty. Dokarmiaj swój umysł nowymi doświadczeniami i wiedzę, ale również stale rozszerzaj swoje horyzonty społeczne. Poszukuj i poznawaj nowych ludzi i doświadczaj nowych sytuacji społecznych. Nigdy nie wiadomo kiedy te nowe doświadczenia pomogą Ci w roli lidera.

Szukaj nieszablonowych rozwiązań

Czasami nie wystarczą szablonowe rozwiązania, trzeba szukać i odnajdywać odpowiedzi w subtelnych wskazówkach. Jest to rozszerzenie trzeciego kroku, który polega na poszerzaniu horyzontów i poszukiwaniu ludzi. Musisz być czujny i obserwować jakie rozwiązania się sprawdzają, co można poprawić, ulepszyć i zastosować u Ciebie.

Improwizuj

To chyba mój ulubiony punkt, od zawsze improwizowałem w wielu przypadkach. Należy improwizować jeśli nie istnieją inne dostępne rozwiązania. Nie szukaj wymówek, w przypadku, gdy wszystko zawodzi o wymówki łatwo. Większość osób po prostu się podda, ale nie prawdziwy lider. Potrzeba jest matką wynalazku. Skąd wiesz, że to nie będzie działać, jeśli nigdy nie próbowałeś tego wcześniej? Pamiętaj, że nie wszystkie muszą być już sprawdzone. Przyjrzyj się swojemu problemowi ze wszystkich stron i systematycznie wypróbuj różne rozwiązania w różnych kombinacjach.

Zadbaj o szczęście innych

Szczęście jest tym elementem, który spaja ludzi. Warto więc, abyś zadbał o to aby osoby wokół Ciebie były szczęśliwe. Niedawno w innym artykule wspomniałem o filmie “Podaj dalej”. Film opowiada o projekcie, który wymyślił główny bohater filmy. Ten projekt polega na tym, aby zrobić coś dobrego dla 3 osób i zobowiązać tą trójkę do tego samego. Wyobraź sobie o jak wiele lepszy byłby świat, gdybyśmy wszyscy zrobili się bardziej skłonni do rozprzestrzenienia szczęścia.

Oferuj pomoc innym

Oferuj innym swoją pomoc, nawet jeśli na pozór nie będzie z tego żadnych korzyści dla Ciebie. To oznacza więcej niż podarowanie komuś pieniędzy. Dlaczego? Bo to oznacza, że poświęcasz dla kogoś swój czas i energię, dajesz coś od serca. Czasami może to być udzielenie pomocy komuś kogo nie znasz, a w innym przypadku będzie to bardziej osobiste działanie.

Bądź pozytywny

Nie pozwól aby Twoje słowa były wyrażane w sposób negatywny. Jeśli Twoje słowa są negatywne, to bez względu jaka jaka idea stoi za tym wszystkim i jaki potencjał może mieć projekt, to takim działaniem dajesz innym do zrozumienia, że jest to negatywne. Pozytywne akcentowanie sprawia, że jest bardziej prawdopodobne aby projekt uzyskał pozytywne rezultaty.

Jeśli przyłożysz się do tych ośmiu kroków i będziesz się do nich regularnie stosował, to nie tylko staniesz się lepszym liderem, ale także sprawisz, że Twoje życie będzie lepsze. Tego też Ci życzę. Na koniec proszę Cię o udostępnienie tego artykułu innym. Niech inni również skorzystają z tych porad. 🙂

 

Jak zdobyć lawinę czytelników na blogu?

Pobierz teraz bezpłatnie poradnik


Facebook Comments

Kliknij proszę w przycisk 🙂

You may also like...

1 Response

  1. Maciej pisze:

    Krótko i na temat. Artykuł konkret, pozostaje tylko po kolei wcielić w życie kolejne punkty 🙂
    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
shares

Masz za mało czytelników na blogu?

Poznaj sprawdzone metody na zdobywanie lawiny czytelników na blogu

pobierz teraz

Pobierz Bezp��atnie!